• Home
  • keyboard_arrow_right FİLM
  • keyboard_arrow_right MARVEL
  • keyboard_arrow_right Deadpool PG-13 Olmalı Mı?

FİLM

Deadpool PG-13 Olmalı Mı?

R.ist.T.O. 5 Ağustos 2014


Background
share close

Guardians of The Galaxy (Galaksi’nin Koruyucuları) filmi PG13 olarak vizyona girdi ve ABD’de Ağustos ayı açılış gişe rekoru ve 2014 açılış hafta sonu gişelerinde de 3. sırayı kaparak büyük bir ticari başarı gösteriyor.

Podcast’imizde de belirttiğimiz üzere daha küçük yaşlı izleyiciler hedef alınarak çekilmiş bir film ve James Gunn verdiği röportajlarda stüdyonun bir zorlaması olmadan çoğu “yetişkin” içerikler ve göndermeleri kendisi kısıtladığını belirtti.

Geçen hafta internet ortamlarına akan Deadpool test çekimleri de fanlar arasında büyük bir tartışma konusu olmuş hatta klasik “Fox çekmeyecekse hakları Marvel’e geri iade etsin” muhabbeti üzerine Fox fanların Marvel’e film haklarının geri verilmesi konusunda çenelerini kapamalarını istemişti.

geekstra_deadpool_01

Test çekimleri ortamlara aktıktan sonra Ryan Reynolds’un sahne arkası görüntüleri de yayımlandı.

Peki Deadpool filminin çekilmesine engel olan şey ne? Benim bir fan olarak konuyu değerlendireceğim aşikar zira bir stüdyo yöneticisi yada yapımcı fln değilim fakat aklıma gelen olası engeller şunlar:

  • Deadpool çok kan akıtan bir karakter (hem kendinin hem de düşmanlarının) bu fanları tatmin etmek için R reytingli bir film olmasını gerektiriyor.
  • Deadpool kendisinin bir çizgi roman karakteri olduğunu bilen ve her fırsatta 4. Duvarı kıran bir karakter. Bunu sinemaya yansıtmak kolay olmayabilir. Reynolds daha önce Total Film’e verdiği bir röportajda Deadpool’un bir senaryosunda Wolverine Origins filminin varlığından haberdar olduğu ve filmi eleştirmese de o filmden çıkma bir oyuncak ile garip şeyler yaptığını söylemişti.
  • Projeye dahil olan çok insan var ve herkesin kafasından farklı ses çıktığı için bir ortak kanıya varılamıyor.

Sebep ne olursa olsun bizim bildiğimiz kadarıyla film projesi henüz hayatta ve çekilmesi durumunda Ryan Reynolds’u Deadpool olarak görmemiz muhtemel.

Ryan Reynolds maalesef süper kahraman filmlerinde pek şansızlık yaşadı şuana kadar. En iyi süper kahraman filmi olarak belki de Paper Man filmini gösterebilirim ki orada da Jeff Daniels’ın hayali arkadaşı olan Captain Fantastic’i canlandırıyor ve her ne kadar Green Lantern filmini de severek izlemiş olsam da yok sayamayacağım vasatlıklar içeren bir film.

geekstra_deadpool_04

En büyük ayıp tabii ki Wolverine Origins filminde ağızı dikilmiş bir Deadpool olarak bize sunulmuş olmasıydı ki bu affedilecek bir şey değildi çoğumuz için ve mutlaka hafızalarında silmişler vardır ama Blade Trinity filminde de yancı bir vampir avcısı rolündeydi Ryan abi ve Blade 3 de bir çoğumuz tarafından kara listeye alınmış filmler arasındadır.

Yazıyı buraya kadar okuduysanız bu yazıyı Guardians of The Galaxy’nin PG13 olduğunu hatırlatarak başladığımı hatırlayacaksınızdır. Yukarıda saydığım “Deadpool filmi neden yapılmıyor” gereçeleri arasında benim en büyük engel olarak gördüğüm PG13 vs R sorunsalı olduğu için Guardians’dan bahsetme ihtiyacı duydum.

Yıllardır beyaz perdede adam deşmekte olan Wolverine’in boy gösterdiği tüm filmlerin PG13 olarak çıktığını da hatırlatarak önce şu soruyu sormak lazım PG13 ve R reytingleri arasındaki fark ne?

Hepimizin bildiği şey bu reytinglerin filmi izleme yaşını belirlediği ve PG13 13 yaş üstü herkesin salona girişine ve R’ın da 17 yaş veya üstü için salona giriş izni verdiği. Peki bu reytingleri kim veriyor ve hangi ayırt edici faktörlere bakılıyor?

geekstra_deadpool_05

Bu reyting sistemi Motion Picture Association of America (MPAA-Amerikan Film Birliği) tarafından veriliyor. Aslında hiçbir yasal yaptırımı olmayan tamamıyla gönüllü olarak uygulanan bir reyting sistemi olmasına rağmen ABD’de bir çok sinema salonunun MPAA reytingi olmayan filmleri vizyona sokmayı reddetmesi nedeniyle neredeyse zorunlu bir şekilde uygulanan bir sistem.

Reytingleri belirleyenler aslında Classification & Ratings Administration (CARA-Sınıflama ve Reyting Yönetimi) adında bağımsız bir ajans ve reytingleri belirleyen ana unsurlar şiddet, uygunsuz dil, uyuşturucu kullanımı ve cinsel içerik. Yani bu saydığım kriterlerin kullanımına göre bir film G (herkes izleyebilir), PG (ebeveyn denetimi gerektirir), PG 13 (ebeveyn denetimi gerektirir 13 yaş altı çocuklar için uygunsuz içerik olabilir), R (17 yaş altı izleyicilerin ebeveyn veya yetişkinle izlemesi gerekir) ve NC-17 (17 yaş altı izleyemez) reytinglerinden birini alıyor.

Peki PG13 ve R arasında gerçekten ne fark var diye sorarsanız işte iş burada biraz komikleşiyor. Pennsylvania Üniversitesinde yapılan bir araştırmaya göre aslında PG13 ve R reytingli filmler arasında çok da büyük bir fark yok.

Geçmiş 25 yılda vizyona giren filmler üzerinde yaptıkları araştırmada R reytingli filmlerin %77 sinde cinsel içeri, tütün ürünü kullanımı, şiddet ve alkol tüketimi gösterilirken PG13 filmlerinde bu oran %50. En popüler filmlerde ise reyting sisteminden bağımsız olarak cinsel içerik, sigara/alkol tüketimi ve şiddet unsurlarının mutlaka bulunduğu tespit edilmiş.

Pennsylvania Üniversitesinin araştırması tabii ki reyting sisteminin etkisizliği ve gençlerin korunması yönünde bir mesaj vermeyi amaçlasa da bizim gibi izleyiciler için şu sonuç çıkartılabilir gibi geliyor.

PG13 ve R arasında gerçekten fark eden şey:

  • şiddet anlamında; ne kadar kan ve gore olduğu,
  • Cinsellik anlamında; ne kadar açıklık olduğu (meme ve ötesi R ama çarşaf altı ok),
  • Uyuşturucu anlamında; ağır uyuşturucu alınırken görülüyor mu görülmüyor mu (imalar her zaman için ok),

geekstra_deadpool_03

Yani bu şu demek oluyor. Kafa kol kopabilir kan, kemik ve bağırsak görünmediği sürece. Küfür olmasa da dolaylı göndermeler yapılabilir (yani Deadpool adamın kompuş bacağı ve kafasıyla golf oynama gibi replikler ok). Wolverine’in adam deşerken yalnızca bir damla kan akıtması gibi Deadpool kan akıtmadan kafa kol kopartabilir.

PG13 aslında ebeveynler için olduğu kadar 17+ izleyiciler için de bir psikolojik eşik. Yani biz (17+ insanlar) bir PG13 filmi gördüğümüzde aklımıza hemen “çocuklar için yapmışlar üleyn” gibi ön yargılar oluşuyor. Evet kısmen haklıyız daha kanlı gorelu şeylere olan beklentimiz doğrudan baltalanmış oluyor ve tabii akabinde eleştiri ve b*k atış makinelerimiz devreye giriyor. “len orda kol kopmuş bir damla bile kan akmaz mı?” vs…

Fakat şunu düşünmek lazım. R reytingli bir film inadıyla filmin çıkmamasındansa biraz kansız bile olsa PG13 bir filmin çıkıyor olması daha iyi değil mi? Aradaki fark kesilen ve kopan kollardan kan çıkmamasıysa (bu hiçbir şekilde ölen insanların sayısını veya aşırıya kaçmamak şartıyla fiziksel deformasyonun olmayacağı anlamına gelmiyor) PG13 olması ne kadar fark eder?

Guardians of The Galaxy filminde film içeriğinin iyice çocuklar için yapılmış olsa da filmden büyük keyif alabileceğimiz ve ticari başarı kazanabileceğini, Pennsylvania Üniversitesi araştırması sonuçlarından da aslında PG13 ve R reytingli filmler arasında pek de bir fark olmadığını gördük.

Bence PG13 bir Deadpool filminin R reytingli bir Deadpool filminden çok da bir şey kaybetmeden güzelce işlenebileceğini düşünüyorum ve karakterin yaratıcısı Rob Liefeld’in tweetlerine bakıldığında da filmin PG13 olarak çıkacağı kesin gibi görünüyor.

Evet farkındayım yine gereğinden fazla uzun bir yazı oldu ama konu ile ilgili sizin de fikrinizi almak isteriz.

Geekstra ailesiyle her konuda muhabbet için Facebook Grubumuza bekleriz.
TwitterYoutube ve Google + hesaplarımızdan da bizleri takip ediniz, Seviniz bizi!

Tagged as: .

Author

R.ist.T.O.

İzle, oku, tüket... Tekrarla.

list Archive

Background
Previous post

Post comments

This post currently has no comments.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.