• Home
  • keyboard_arrow_right FİLM
  • keyboard_arrow_right MARVEL
  • keyboard_arrow_right Geek Bakışı Bölüm 17 İnanılmaz Örümcek Adam 2

FİLM

Geek Bakışı Bölüm 17 İnanılmaz Örümcek Adam 2

Geekstra 23 Nisan 2014 1


Background
share close

geekstra_amazing spiderman2 poster

Geek Bakışı’nın bu bölümünde İnanılmaz Örümcek Adam 2’yi konuşuyoruz.

Kafkaesk ve R.ist.T.O. İnanılmaz Örümcek Adam 2 filminin basın gösterimindeydi.

Podcast’te nelerden bahsettiğimizi biraz da yazıya dökecek olursam, bu film olmuş. Öyle ki birinci İnanılmaz Örümcek Adam’dan daha iyi bile olmuş.

Öncelikle şunu söyleyeyim. Sanırım artık çizgi roman uyarlaması filmleri izlemeyi öğrendim ya da tüm ön yargılarıma rağmen bana filmi sevdirecek bir film yapmayı başardılar. Kaptan Amerika Kış Askeri filmi Marvel’in “Süper Kahraman” türünü çizgi roman uyarlamasının ötesine taşıma çabası (ve bazılarına göre başarısı) ise, İnanılmaz Örümcek Adam 2 “çizgi romandan esinlenme” türünün en iyi örneği diyebilirim.

Niye “Çizgi romandan esinlenme” terimini kullanıyorum derseniz. “Uyarlama” kelimesi fazlasıyla kaynağa sadakatı ön koşuyor gibi geliyor ki çizgi roman gibi neredeyse her yazarın ve çizerin farklı yorumladığı bir mecra olduğunu düşünürsek iki Spiderman okuyucusunun sevdiği ve sahiplendiği Spiderman bile aynı olmayabiliyor.

geekstra

Yani kaynak malzemenin ruhunun ne kadar korunduğu, taşındığı mecrada ne kadar başarılı bir şekilde uyarlandığı ve hem 10 yaşında ilk defa Spiderman izleyecek olan bir çocuğa hem de fan boylara nasıl hitap ettiğini değerlendirmek için “Çizgi romandan esinlenme” terimini daha uygun buldum.

Neyse gereksiz uzatıyorum. Film “sinematik” anlamda değerlendirilecek olursa istediğiniz kadar eseştirilecek nokta bulunabilir. Hikayede eksik anlatımlar, kurgu, oyunculuk, yönetmenlik… hata arayışındaysanız mutlaka bulacaksınız. Fakat film 142 dakika uzunluğuna rağmen inanılmaz bir sürükleyicilikle sizi alıp götürüyor. Birinci filmden bağımsız bir film olarak da izlene bilecek kadar kendi içinde derli toplu bir anlatımı var.

3D çok iyi kullanılmış, Spidey ile birlikte New York gök delenleri arasında süzülmenin keyfini yaşatıyor size. Peter, Gwen, May hala ve Harry Osborne karakterlerine yeterlince derinlik vermeyi başarıyor hatta Peter, Gwen ve May hala ile sanki 10 sezondur izlediğiniz dizi karakterleriymiş gibi bağ kurmanızı sağlıyor (bildiğin Peter ile ağladım Peter ile coştum yemin ederim).

Durağan bir kaç sahne olsa da hep belli bir tempo korunuyor, çizgi romandan, animasyondan hatırladığınız Peter Parker ve Spiderman’i hatırlatırken üstüne muhteşem aksiyon sahneleri ve Spidey replikleriyle içinizdeki fanboyu gazlamayı da iyi başarmışlar.

geekstra_amazing-spiderman2

Tamam yukarıda dediğim gibi daha iyi açıklanabilir ve kurugulanabilir bir çok nokta vardı ama film bütünlüğü o kadar iyi sağlanmış ki ben bile “len şimdi…” derken ardından gelen sahnelere kendimi kaptırıp eleştirecğim noktalara tutunmaktan vaz geçtim.

Bilmiyorum belki fazla gaz oldum abartıyorum ama filmi bir eğlence ürün olarak çok başarılı bulduğumu bir kes daha belirtmeliyim ve kesinlikle gidip izlemenizi ve 3D izlemenizi tavsiye ediyorum.

Kafkaesk ile birlikte kaydetmiş olduğumuz podcastte daha detaylı ve spoilersız bir inceleme dinleyebilirsiniz.

Ana sayfadaki ve veya aşağıdaki playerdan podcast’i indirmek ya da sayfadan direkt stream etmek suretiyle muhabbetimize kulak misafiri olabilir, yazının altındaki yorum kutusu, facebook sayfamız,  facebook grubumuz ve twitter üzerinden muhabbete ortak olabilirsiniz.
  • cover play_arrow

    Geek Bakışı Bölüm 17 İnanılmaz Örümcek Adam 2
    Geekstra

ve iTunes linki: GPoD

 

Not: Podcast’te de adı geçen kahramanlarsinemada.com‘un film eleştirisi için: http://www.kahramanlarsinemada.com/the-amazing-spider-man-2-2014-film-elestirisi/

Etiketler: .

Previous post

Yorumlar

This post currently has 1 comment.

Yorumunu Yaz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bu site çöp yorumlardan kaçınmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinin nasıl kullanıldığını öğrenmek için tıkla.