• Home
  • keyboard_arrow_right FİLM
  • keyboard_arrow_right DC
  • keyboard_arrow_right Jason Momoa Resmen Aquaman!

FİLM

Jason Momoa Resmen Aquaman!

R.ist.T.O. 13 Ağustos 2014


Background
share close

Belki çoğumuz için pek kayda değer bir haber değil. Zaten neredeyse aylardır “kesin bilgi” olarak kabul ettiğimiz bir dedikodu vardı Momoa’nın Aquaman olacağı ile ilgili (artık alışmışsınızdır diye düşünüyorum devrik cümlelerime).

Variety, Game of Thrones’daki Khal Drogo’nun Aquaman/Arthur Curry’yi canlandıracağını resmen duyurdu. Daha önce Batman v Superman: Dawn of Justice dedikoduları (ahanda link!) kapsamında sette Aquaman’e özel deniz setlerinin olduğunu ve çok fazla ekranda görünmese de filmde karşımıza çıkacağından bahsetmiştik.

Zack Snyder geçenlerde Batman v Superman: Dawn of Justice filmi ve filme dahil olan Aquaman ile dalga geçmekte olan bir radyo programını arayarak Aquaman’i savunmuştu. Söyledikleri kısaca:

geekstra_aquaman_03

“Sanırım Aquaman’i biraz hor görüyorsunuz. Filmle ilgili pek de detay vermek istemiyorum ama Aquaman’in gerçekten ilgi çekici özellikleri var. Biliyorum insanlar “adam balıklarla konuşuyor işte” deyip geçiştiriyor ama insanların göz ardı ettikleri şeyler de var. Örneğin Aquaman’in mızrağı Superman’i yaralayabilir. Bu çizgi romanlarda olan bir şey. Ayrıca Aquaman’in denizin binlerce metre derinlerinde yaşayabiliyor olması onu inanılmaz güçlü ve dayanıklı kılıyor. Hani benim filmimde diye söylemiyorum ama Aquaman gerçekten çok ‘badass*’ (resmen türkçe karşılığını bulamadım) bir karakter.”

Tüm bunlar bir yana Momoa’nın genel görünüşü alışık olduğumuz Aquaman’le pek uyuşmadığından bir ret etme dürtüsüyle karşı karşıyayız ve tabii Aquaman’e karşı genel toplumun ön yargısı da pek moral bozucu bir faktör olduğundan karaktere karşı bir ilgisizlik mi desem boş vermişlik mi desem işte öyle duygular uyanıyor bende.

geekstra_aquaman_02

Fakat şimdiye kadar yazılarımı takip edenler aslında çok da tarafsız bir yorumcu olmadığımı biliyordur artık. Yani eleştirinin her türlüsünü her amaç için yapmakla birlikte her fanboy gibi bazen bilinçsizce ve bazen de istemli bir şekilde tuttuğum ve savunduğum bakış açıları var. Aquaman’e olan bakışım da bunlardan biri sanırım.

Arthur Curry/Aquaman’i çizgi roman ve animasyonlardan bildiğimiz haliyle, birebir beyaz tenli sarışın bir adam olarak cast etmek yerine aktörün geçmiş rolleriyle oluşturmuş olduğu imajıyla en azından Aquaman hakkında çok da bilgi sahibi olmayan ve “balık adam” stereo tiplemesi ile aklı bulanmamış gençlere daha cool ve hardcore (kanımca olması gerektiği gibi) bir imaj yansıtmak istemiş olabileceklerini düşünüyorum.

geekstra_aquaman_04

Düşünsenize, Game of Thrones veya Conan the Barbarian (kötüydü bu arada) izlemiş ve DC evrenine de yeni yeni adım atan biriyseniz, Aquaman’e karşı düşünceleriniz “balıklarla konuşan adam” dan farklı olmaz mıydı? Eğer Zach Snyder radyo programında söylediği şeyleri filme yansıtmayı başarırsa “karada n’apcak bu? Sudan çıkmış balık!” geyiği yerine aslında hem denizin binlerce metre altındaki ortama hem de karaya uygun gelişmiş olan bir fizyolojinin asıl karada iken ne kadar büyük fark yaratacağını anlamaz mı insanlar (suyun altında yaklaşık her 10 metrede basıncın 1bar {yaklaşik 1cm^2 alana 1 kg} arttığını düşünürsek)?

Adamın evi okyanusun dibinde. 10 km derinlikte olsa bu kabaca 1000 bar yani cm^2’ye 1 ton basınçla gündelik işlerini görebilen bir adam olduğu anlamına geliyor. Bu da karada bir eliyle 150 ton kaldırmakya denk!

Bu geek anından sonra daha fazla kendimi rezil etmeden Jason Momoa’ya başarılar dileyerek yazımı noktalamak istiyorum.

 

*kafkaesk’in notu: badass <> taşşaklı 🙂

 

Geekstra ailesiyle her konuda muhabbet için Facebook Grubumuza bekleriz.
TwitterYoutube ve Google + hesaplarımızdan da bizleri takip ediniz, Seviniz bizi!
Ayrıca Dükkanımız’a da bir göz atmayı unutmayın!

Etiketler: .

Yazar

R.ist.T.O.

İzle, oku, tüket... Tekrarla.

list Arşiv

Background
Previous post

Yorumlar

Bu içeriğe henüz yorum yapılmamış

Yorumunu Yaz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bu site çöp yorumlardan kaçınmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinin nasıl kullanıldığını öğrenmek için tıkla.