• Home
  • keyboard_arrow_right FİLM
  • keyboard_arrow_right DC
  • keyboard_arrow_right Jesse Eisenberg: Lex Luthor ’un Psikolojisi Hakkında…

FİLM

Jesse Eisenberg: Lex Luthor ’un Psikolojisi Hakkında…

R.ist.T.O. 2 Eylül 2014


Background
share close

geekstra_jesse_01

Aramızda kaç kişi Batman V Superman: Dawn of Justice filminde Lex Luthor rolü için Jesse Eisenberg açıklandığında içinden ve/veya fiilen bir Luke Skywalker “Nooooooooooooooooooooooooo” çığlığı attı?

Sizi anlamakla beraber, benim için Jesse Eisenberg çok ilgi çekici bir seçimdi. Evet temkinli yaklaşıyorum duruma ama ikonik performanslar genellikle beklenmedik oyuncu-rol eşleşmelerinden doğuyor ve Jesse’nin hatırlarda kalacak bir Lex olma potansiyeline umutla baktığım bir gerçek.

“Eisenberg değil Heisenberg istiyoruz” culara da karşı değilim. Brian Cranston’un da mükemmel bir Luthor olabileceği konusuna %100 katılıyorum fakat Batman V Superman ile ilgili her yeni gelişmede Zach Snyder ve DC/WB ekibinin normlardan uzak yeni bir evren yaratma çabası olduğunu hissediyorum. Alışılmadık oyuncu seçimleri de beklentiler, alışkanlıklar ve alışılmışları kırmak için kullandıkları bir balyoz gibi geliyor.

Bunun iyi veya kötü bir karar olduğu tabii ki tartışmaya açık (Ben Affleck her türlü tartışmaya açık) ve çizgi roman geçmişine sağdık okurlar/izleyiciler için bu belki de ihanet olarak bile algılanabilir. Genel yaklaşımım “karakterlerin bir özü var ve o korunduğu sürece nasıl yorumlandıkları yorumcunun bileceği iş” şeklinde. Scott Snyder’ın Yeni 52 Batman serisiyle yaptığının bu olduğunu düşünüyorum. Yalnızca Batman ve Bruce Wayne ile değil, Gotham’ın karakterizasyonundan Joker ve Riddler’ı yorumlamasına kadar ortaya çıkardığı Batman (ve Batman evreni) hem alışıldık ve özüne sağdık, ama aynı zamanda yeni ve beklenmedik bir eser.

geekstra_jesse_03

Şimdi burada Zack ve Scott’u aynı kefeye koymuyorum. Bir tarafta akıl sağlığını hiçe sayarak bir evren yaratmış bir yazar var (ve kabul etmek lazım ki bir vizyonu fiziksel dünyaya taşımanın lojistik zorlukları yazı ve çizgilerle bir evren yaratmaktan çok farlı bir engelli koşu…) öte yandan Man of Steel’da Superman’in gerçekte nasıl olabileceğine beni ikna etmiş olan bir yönetmen (kişilikten bahsetmiyorum burada “fiziksel olarak Superman diye biri olsaydı yaşadığımız fiziksel düzlemde nasıl hareket ederdi, uçardı ve yumruk atardı” dan bahsediyorum).

Hani Amerikalıların kullanmayı çok sevdiği bir terim vardır ya “to give the benefit of the doubt” diye (kabaca “şüpheli bir durumda, olumsuz şekilde değerlendirmeme”), ben de Jesse’nin Lex Luthor’una bu şekilde yaklaşma taraftarıyım (aynı şekilde Jason Momoa, Gal Gadot ve Ben Affleck için de düşüncelerim aynı ama Ben Affleck konusunda uyuzluk yapmak hoşuma gidiyor eehehehbeu ).

Neyse biraz uzattım sanırım. Dönelim Jesse’nin Total Film’e Lex Luthor karakterinin psikolojisi konusunda verdiği röportaja.

“Senaryo karakterin nasıl olması gerektiğine dair ipuçları ve yönlendirmeler yapar, sonrasında oyuncu karakteri içleştirir. Yazarlardan Chris Terrio ile karakter hakkında uzun uzun konuşma fırsatım oldu ve bu süreçte karakterin çizgi romanlarda gösterilen belki de tamamıyla modern olmayan psikolojisinin üstüne güdülerinin arkasındaki gerçek psikolojiyi oluşturma şansı bulduk. Tek söyleyebileceğim benden çok ilginç bir rol oynamamı istedikleri. Lex, kompleks ve zorlu biri”

geekstra_jesse_02

Jesse bir çok çizgi roman uyarlaması filmleri izlemediğini de söylemiş (hatta The Dark Knight’ı bile). Fakat araştırma amaçlı “Gene Hackman’li Superman filmi” ni izlediğini ve Batman V Superman ile yapım kalitelerini kıyaslama amacıyla birkaç filmi daha izleyebileceğini söylemiş.

“Çizgi roman uyarlamalarının ne kadar popüler olduklarını biliyordum ve şimdi bir çizgi roman uyarlamasının içinde bulununca bu popülerliğin sebebini anlıyorum. Hikaye çok iyi, diyaloglar çok iyi, her departmanın işçilik kalitesi çok yüksek ve oyunculuklar gerçekten iyi. Tüm bunlar aynı kalite seviyesinde bir araya getirilirse…”

Orada “Tadından yenmez” demek istemiş bence… Eisenberg rolün ona teklif edilirken sürecin biraz ters işlediğinden de bahsetti

“Bana senaryoyu göndermeden önce rolü isteyip istemediğimi sordular. Nasıl oldu tam olarak bilmiyorum ama senaryoyu okuduğumda kafamda bu rolü oynayabileceğim bilinciyle okudum. Öyle herkese senaryoyu vermiyorlar. Ben olduğu haliyle senaryoyu beğendim ve bu rol küçük ve ücretsiz bir iş olmuş olsaydı bile oynardım.”

Filmin çıkışına daha çok var Mart 2016’dan bahsediyoruz. 2015 ortalarında teaserlar ve fragmanlar çıkmaya başlayana kadar röportajlar ve set görüntüleri ile idare edeceğiz artık. Umarım Jesse Eisenberg’den farklı ve epik bir Lex Luthor görürüz.

Geekstra ailesiyle her konuda muhabbet için Facebook Grubumuza bekleriz.
TwitterYoutube ve Google + hesaplarımızdan da bizleri takip ediniz, Seviniz bizi!
Ayrıca Dükkanımız’a da bir göz atmayı unutmayın!

Etiketler: .

Yazar

R.ist.T.O.

İzle, oku, tüket... Tekrarla.

list Arşiv

Background
Previous post

Yorumlar

Bu içeriğe henüz yorum yapılmamış

Yorumunu Yaz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bu site çöp yorumlardan kaçınmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinin nasıl kullanıldığını öğrenmek için tıkla.