• Home
  • keyboard_arrow_right FİLM
  • keyboard_arrow_right MARVEL
  • keyboard_arrow_right Kaptan Amerika Kış Askeri Easter Eggleri ve Göndermeleri

FİLM

Kaptan Amerika Kış Askeri Easter Eggleri ve Göndermeleri

R.ist.T.O. 12 Nisan 2014


Background
share close

Marvel’in fan hizmetine diyecek bir şey yok gıdımızı okşamayı iyi biliyorlar. Kaptan Amerika Kış Aseri filminin içinde de gelecek filmlere ve genel Marvel çizgi roman evrenine güzel göndermeler ve Easter Egg’ler bulunuyor.

Eğer filmi hala izlemediyseniz bu noktadan sonrası spoiler içerebilir uyarmadı demeyin.

1- Kaptan’ın Günlüğü..

geekstra_captain america 2 easter egg_01

Adam tabi 70 küsür senedir buzda kalınca bazı konuları geriden takip etmek zorunda kalıyor. Bu sahne için yapımcılar filmin gösterileceği farklı bölgeler için farklı listeler hazırlamışlar.

Mesela en sağdaki görüntü Kore sürümünün listesi ki Oldboy, Ji Sung Park, 2002 dünya kupası gibi göndermeler güzel düşünülmüş.

2- Kaptan’ın Kostümü

geekstra_captain america 2 easter egg_02

Kaptan’ın mavi gümüş S.T.R.I.K.E stealth kostümü aslında Secret Avengers çizgi romanlarında giydiği kostümden esinlenilmiş. Seriyi okumuş olanlar için Kaptan ve Shield dinamiğinin değişimlerine biraz ip ucu vermiştir.

3- Paraşüt ne ki?

geekstra_captain america 2 easter egg_03

Fragmanlarda da gördüğümüz uçak sahnesinde Kaptan’ın paraşüt olmadan atlayışını görüyoruz. Bu sahne aslında Marvel’in Ultimates serisindeki bir kareden esinlenilmiş. Adam 2. Dünya savaşında da giymezmiş paraşütü şimdi de giymiyor sağlam irade…

4- Lemurian Star ve Batroc

Kaptanın paraşüt kullanmadan indiği geminin adı Lemurian Star ve bu gemiyi ele geçiren korsanların başında Batroc diye bir adam var. Filmde UFC dövüşçüsü Georges St-Pierre tarafından canlandırılan Batroc karakteri aslında çizgi romanlardaki Batroc the Leaper karakterinin uyarlaması.

geekstra_captain america 2 easter egg_05

Ayrıca çizgi romanlarda Celestials olarak bilinen varlıklar tarafından yaratılmış Lemurian diye bir ırk bulunuyor. Lemurian’ların daha sonraki Marvel filmlerine bir gönderme olup olmadığını kimse bilmiyor.

5- Alexander Pierce

geekstra_captain america 2 easter egg_06

Robert Redford’u da bir süper kahraman filminde görmek hoştu benim için. Gerçi Marvel ve ABD eleştirmenleri filmi bir süper kahraman filminden çok politik gerilim olarak adlandırmayı tercih ediyorlar. Alexander Pierce çizgi romanlarda Shield kurulunun başında bir politikacı değil, Nick Fury’nin özel görev timlerinden birinin başında olan bir ajan olarak tanıtılmıştı.

6- Helicarrier’e yeni teknoloji

Nick Fury lütfedip Kaptan Amerika ile sırlarından birini paylaştığında üç adet yeni nesil helicarrier görüyoruz. Havalandıktan sonra bir daha yere inme ihtiyacı olmadıklarını anlatırken Fury Ironman’in helicarrier motorlarını “yakından incelemesi” sonucu yeni bir tasarım önerdiğini söylüyor.

geekstra_captain america 2 easter egg_016

Bu tabii ilk Avengers filminde Ironman’in türbün kanatları altında ezilmiş olmasına bir atıf.

7- Black Widow Kolyesi

geekstra_captain america 2 easter egg_08

Avengers filminde Black Widow ve Hawkeye arasında romantik bir ilişki olabileceğine dair alt metinler vardı hatırlarsanız.

Eğer dikkatli bakarsanız Kaptan Amerika Kış Askeri’nde Black Widow’un ok şeklinde bir kolye takıyor olduğunu görebilirsiniz.

8- Bucky ve Kalkanı…

geekstra_captain america 2 easter egg_09

Winter Soldier okumuş olanlar için zaten bu kare her şeyi anlatıyordur. Okumamış olanlar için, Kaptan Amerika rolü çizgi romanlarda belli bir dönem Bucky Barns’a devrediliyor. Zaten Chris Evans’ın oyunculuğu bırakmak istediği ve Bucky Barns’ı canlandıran Sebastian Stan’in daha sözleşmesinde 7 filmi daha olduğunu da belirtmiştik. Bu sahne gelecek filmler için bir göstergedir umarım.

9- Ed Brubaker

geekstra_captain america 2 easter egg_010

Filmle ilgili fikirleri bir yana şu sahnede Bucky’i resetleyen teknisyenin Kış Askeri çizgi romanının yazarı Ed Brubaker’ın kedisi olduğunu biliyor muydunuz?

10- Yönetmen Kameosu

geekstra_captain america 2 easter egg_011

Filmin sonlarına doğru gizli bir üste yaralı yatan bir Nick Fury görüyoruz. Doktorunu oynayanın yönetmenlerden biri olan Joe Russo olduğunu biliyormuydunuz?

11- Biliyordum Senin Bir Pislik Olduğunu

geekstra_captain america 2 easter egg_012

Ironman 2 filminde Ironman zırhını Tony’nin elinden almak isteyen senatör var ya… adam Hydra üyesiymiş…

12- Gelecek Filmler?

geekstra_captain america 2 easter egg_013

Filmin bir sahnesinde Hydra’nın hedef listesinde bulunan insanların adı geçiyor. Tony Stark, Bruce Banner gibi isimlerin yanında Stephen Strange’in ismi de geçiyor. Ayrıca ismen geçmese de “Kahire’deki adam” ile Moon Knight’ı ifade ettiği ve “Iowa City’deki sınıf birincisi” ile de Amadeus Cho’ya gönderme yaptıkları tahmin ediliyor.

geekstra_captain america 2 easter egg_014

13- Community Kameosu

Aslında Agent 13’i Alison Brie’nin oynacağı söyleniyordu ama olsun bir başka Community’li Danny Pudi küçük bir kameo yaptı. Filmin yöentmenleri olan Russo kardeşler Community dizisinin yapımcılığını ve yönetmenliklerini yapmışlardı.

geekstra_captain america 2 easter egg_015

Bu liste ScreenRant’den alınmadır, listenin tamamına şuradan ulaşabilirsiniz.

Geekstra ailesiyle her konuda muhabbet için Facebook Grubumuza bekleriz.

Etiketler: .

Yazar

R.ist.T.O.

İzle, oku, tüket... Tekrarla.

list Arşiv

Background
Previous post

Yorumlar

Bu içeriğe henüz yorum yapılmamış

Yorumunu Yaz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bu site çöp yorumlardan kaçınmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinin nasıl kullanıldığını öğrenmek için tıkla.