• Home
  • keyboard_arrow_right FİLM
  • keyboard_arrow_right Maymunlar Cehennemi Şafak Vakti!

FİLM

Maymunlar Cehennemi Şafak Vakti!

R.ist.T.O. 9 Temmuz 2014


Background
share close

Selam gençler!

Normal şartlar altında Saygın, Kafkaesk ve R.ist.T.O. (veya bu grubun ikili kombinasyonlarından biri) basın gösterimine gittikleri filmleri bir podcastte yorumlar.

Fakat bu sefer yalnızca birimiz oradaydı ve yukarıda bahsi geçenler arasında bu filmi izleyen kimse kendi kendine podcast çekecek medeni cesareti olmadığından, Maymunlar Cehennemi Şafak Vakti filminin incelemesi yazılı olarak karşınızda olacak.

İncelemeye şu iki şeyi söyleyerek başlamak istiyorum:

  • Spoiler vermeyeceğim gönül rahatlığı ile okuyun.
  • Film harikaydı.

Filme uykusuz bir şekilde gittim. Bir önceki gece sabahlamış olmanın ve genel olarak dandik olan uyku düzenimin etkisiyle sabahın 10:30’unda basın gösterimine gidiyor olmak, bayağı sancılı bir süreçti.

Orijinal seriyi pek hatırlamıyorum. Tim Burton versiyonunu hiç hatırlamak istemiyorum. Yeni serinin ilk filmi olan Maymunlar Cehennemi Başlangıç filmini detaylı bir şekilde hatırlamasam da iyi izlenimlerle çıktığımı hatırlar gibiyim.

geekstra_maymunlar cehennemi_01

Kısacası hiçbir beklentim yoktu filmle ilgili. Salona girip koltuğa oturdum ve 3D gözlüklerimi hazırladıktan sonra filmin başlamasını bekledim fakat sanırım projektörde bir sorun vardı ki 30 dakika geç başladı film. Zaten uykusuz ve yorgundum. Bu 30 dakika boyunca gözlerimi açık tutmak için elimden gelen her şeyi yaptım (2048 sağ olsun uyumadım).

Bunları neden mi anlatıyorum bu kadar? Çünkü film başlar başlamaz beni perdeye bağladı. 3D’sini çok gerekli bulmadım her zamanki gibi fakat uzun zamandır 3D gözlüğün verdiği rahatsızlığı bile pek hissetmeden filme kilitlendiğim nadir deneyimlerdendi.

Bir yaz blockbuster’ından beklemediğim kadar iyi dengelenmiş bir filmdi. CG’nin dibine vurmuşlar. Caeser başta olmak üzere maymunların CG’leri o kadar başarılıydı ki, maymunların daha insansı görünmeleri için yapılan değişiklikleri fark etmeme rağmen ekranda gördüğüm maymunlar ve aklımda canlanan gerçek maymunları kıyaslamaya kalktığımda, gerçek maymunların gerçekliklerinden şüphe eder hale geldim. Bir de bir çok sahnenin dış mekanda çekilmiş olduğunu göz önünde bulundurduğumuzda görsel efektler bir o kadar daha etkileyici geliyor.

geekstra_maymunlar cehennemi_03

İyi dengelenmiş dedim ya… Performans, yönetmenlik, hikaye, görsel efekt ve eğlence faktörü hepsi yerli yerindeydi. Caeser’ı canlandıran Andy Serkis (Gollum) her zamanki gibi olağan üstü bir performans sergiliyor. Bence filmin adı Caeser olabilirmiş.

Yönetmen filmin açılış sahnesinden itibaren, bize açık ve net bir şekilde artık maymunların dünyasında olduğumuzu anlatıyor. “Başlangıç” filminin sonundaki olayların etkisini anlatarak başlıyor film. Aradan 10 yıl geçmiş… Muhteşem bir açılış sekansı izleyiciyi Maymunlar Cehnnemi’nin dünyasının bir parçası haline getiriyor. Maymunlar ormanın içinde bir medeniyet kurmaya başlamışlar…

Filmde ilk insanı gördüğümüzde şunu fark ediyorsunuz. “Burası maymunlara ait. İnsanların burada işi ne?” Filmin devamında konu ilerledikçe, insanlar vs maymunlar çatışmasını bekler hale geliyorsunuz fakat bir anda maymunlara daha fazla empati duyduğunuzu fark ediyorsunuz ve bu size doğal geliyor. “Bizim zamanımız geçmiş, dünya daha saf ve doğa ile bütünleşik bir “baskın türü hak ediyor” diyorsunuz. Alevler yükselip silahlar ateşlenmeye başlandığında, perdedeki aksiyon ve gerilim sizi koltuklarınızda dikilmeye zorlarken maymunlar ve insanların arasındaki fark ve benzerlikleri sorgular buluyorsunuz kendinizi… Çok derin olmasa da bir Maymunlar Cehennemi filminden beklenmediği kadar alt metin taşıyor.

geekstra_maymunlar cehennemi_04

Filmin bana kalırsa tek sıkıntısı dramatizasyon uğuruna uzattığı birkaç sahne. Fakat onun dışında son zamanların en iyi devam filmlerinden olduğunu söyleyebilirim. Ticari bir filmin, franchise çerçevesinde hikaye devamlılığını nasıl koruması ve sürdürmesi gerektiğine dair adeta ders niteliğinde bir film olduğunu düşünüyorum.

Evet benim bir sinema eleştirmeni olmadığımı hatırlatmak istiyorum ve spoiler vermeden elimden şu anda bundan daha iyi bir inceleme gelmiyor maalesef. Tavsiyem filmi mutlaka izlemeniz. Mümkünse 2D olarak izlemeniz ama sinemada izlemeniz.

Film bu Cuma (11 Haziran) vizyona giriyor.

Geekstra ailesiyle her konuda muhabbet için Facebook Grubumuza bekleriz.
TwitterYoutube ve Google + hesaplarımızdan da bizleri takip ediniz, Seviniz bizi!

Etiketler: .

Yazar

R.ist.T.O.

İzle, oku, tüket... Tekrarla.

list Arşiv

Background
Previous post

Yorumlar

Bu içeriğe henüz yorum yapılmamış

Yorumunu Yaz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bu site çöp yorumlardan kaçınmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinin nasıl kullanıldığını öğrenmek için tıkla.