• Home
  • keyboard_arrow_right FİLM
  • keyboard_arrow_right ROBOCOP İZLEDİK!

FİLM

ROBOCOP İZLEDİK!

R.ist.T.O. 11 Şubat 2014


Background
share close

geekstra_robocop_01

Her şeyden önce bu yazının Spoiler içerdiğini belirtmem gerekiyor. Ayrıca mümkün olduğu kadar (her ne kadar boşa bir çaba olacak olsa da) orijinal film ile kıyaslama yapmamaya çalışacağım.

Filmi ön gösterimde izleyip izleyemeyeceğim son dakikada belli olduğu için, kafamda anlamsızca kurmuş olduğum “önce orjinal filmleri izlerim sonra yenisini izlerim” fantezilerim tamamıyla suya düştü. Ne yalan söyleyeyim Robocop’u izleyeli o kadar uzun bir zaman geçmişti ki bazı ikonik sahneler dışında aklıma pek birşey gelmiyordu filimle ilgili.

Koltuğa kurulup telefonumu sessize aldıktan sonra aslında Robocop’u bir ön yargı olmadan izleme fırsatım olduğundan ne kadar şanslı olduğumu düşündüm. Filmi elimden geldiği kadarıyla önyargısız ve bir reboot değilmiş kafasıyla izlemeye çalıştım.

geekstra_robocop_03

Genel anlamda film ortalamanın üstü bir aksiyon filmi olarak değerlendirilebilir. Bana kalırsa salt bir aksiyon filmi olabilmek için, çok küçük bir sahne yaratılmış gibi ama en azından “cool” robot vs robot aksiyon sekansları görme fırsatımız oldu.

Fakat filmin benim gözümde değerini düşüren noktası, aksiyon filmi olmakla birlikte bir toplumsal sorgulama mesajı verme çabasıydı. OK konsept ve konuya yedirilmiş ama çok spesifik bir kitleye verilen ve sadece o kesimin sorgulaması için verilen mesajlar var ki açıkçası biraz sıkıldım.

Biliyorum beni de kapsayan büyük bir grup insan eleştirinin, ironinin, alaycılığın ve bilgi ile ezmenin kendimizi ortaya koymak ve insanlar tarafından kabul edilmek için daha kolay ve etkin bir metod olduğunu düşünüyor (bakınız: bok atmak). Bu huyumdan kurtulmaya çalışmakla birlikte bazı şeylerin de eliştirilmeye değer olduğunu düşünüyorum.

Robocop bir reboot, bir remake değil. Yani her ne kadar orijinal Robocop’un fanı olsak bile bu filmin ana konsepti olan “trajik koşullarda cyborglaştırılmış polis”in dışına çıkma ve istediği gibi hikayeyi şekillendirme konusunda serbest. Buna saygı duymak lazım. Bu yeni filmde orijinal filme “homage” veya gönderme yapmayacakları, orijinal filmin fanlarına “fan service” yapmayacakları anlamına gelmiyor. Fakat film yapımcıları ve pazarlamacılarına da orijinal filmin unsurlarıyla orijinal filmin fanlarını tuzağa düşürüp filme para vermelerini sağlama hakkı da vermiyor.

Eleştirilerimi filmle ilgili izlenimlerimle birlikte ara ara paylaşacağım. Yani resmi olarak SPOILER uyarımı vereyim.

Yukarıda da yazmış olduğum gibi film eğer orijinali ile kıyaslanmadığı ve orijinal filmle bağlantılı bir beklenti unsuru olmadığı sürece kendi halinde fena olmayan bir aksiyon filmi.

Aksiyon unsurlarının “sahne” büyüklüğünü çok küçük (ilk Thor filmindeki büyük dövüş sahnesinin bir robotumsu uzay şöminesiyle Thor arasında 20 kişinin yaşadığı çölün ortasındaki bir kasabada geçiyor olması gibi) ve hatta ölçeksiz buldum (LoTR’in Helms Deep sahnesini beklemiyorum ama bölüm sonu canavarına ulaşmak için verdiği son mücadele hikayenin genel akışı içinde çok zayıf kaldı).

Murphy’i oynayan ve The Killing dizisinden de tanıdığımız Joel Kinnaman’ın performansı fena değildi. Ağızları açık bırakan epik bir performans değildi ama zaten Robocop’tan Oscarlık bir performans beklentimiz yok. Samuel L. Jackson, Gary Oldman, Michael Keaton vb filmdeki diğer büyük oyuncuların da performansı beklendiği üzere beni hayal kırıklığına uğratmadı. Fakat Murphy ailesi (karısı ve oğlu) o kadar mat ve basma kalıp bir oyunculuk sergiledi ki, ben Murphy olsam aileme geri dönmek istermiydim bilemiyorum.

geekstra_robocop_02

Filmin geçtiği alternatif gelecek, Amerikalıların “teröre karşı mücadele”de robotlar kullanıyor olması dışında ve telefonların incelmiş olması dışında günümüzle birebir aynı (ha bir de Novak programının stüdyosu çok teknolojik). Yani bunun yakın bir gelecekte geçiyor olması sadece “robotlar var” demek için yapılmış bir kurgu ve başka bir görevi/gerekçesi yok. Tamam olmasın önemli değil. Peki sokakta Robot bir polisin olmasını gerektirecek sebep nedir? Detroit’in “tehlikeli” sokaklarını biz görmüyoruz. Detroit şimdi olduğundan daha temiz hatta şehrin bize gösterilen kısmları neredeyse “keşke orada yaşasam” dedirtiyor.

Suç unsuru olarak gösterilen tek bir kötü adam var. Abi “bizim Detroit’in sokaklarında Robot polise ihtiyacımız var” hükmünün altı o kadar boş ki… Robocop’un varlığı için bir sebep yok. Ha burada tabii Kapitalizm eleştirisi devreye giriyor. İhtiyaç yoksa yaratılır, yeter ki monitize edilemeyen bir pazar kalmasın. Eyvallah ama bu senin iki karakter bu kelimeleri yüksek sesle söyleterek oluşturabileceğin bir premis değil ki abicim.

Film, her güzel hikaye gibi temellerini dinleyicinin/okurların/izleyicinin bağ kurabildiği bir konsepte dayandırmak ve bunu bir şekilde eğlenirken öğreten veya en azından sorgulatan bir formata oturtmaya çalışır gibi.

“Şu sebeplerden Robocop doğmuş ve Robocop milletin ağızını burnunu dağıtırken böyle güzel sahneler ortaya çıkmış; bak ne güzel patlıyor, eğleniyorsun değil mi? Ama unutma Robocop’un doğuşuna sebep olan sebepler hala geçerli ve kötü adamın ölmüş olmasıyla çözülmüş değil. Ha bir de şunu da bir düşün bakalım. İnsanı insan yapan ne? Ruh denen şey gerçekten var mı? İnsanın duyguları olmadan verilen kararlara ne kadar güvenilebilir ki? Aaa bak Robocop siyah zırhında çok cool değil mi? Bak işte sağ eli niye insan eli olarak bıraktığımı anladın mı şimdi? Bence de çok duygusal bir sahne bu.”

Film bu yukarıdaki anlatımımı görsel bir sunum gibi anlatıyor. Hatta neredeyse bir metin gibi… Burada ister istemez orijial filmi hatırlıyorsun. Distopik bir gelecek her şey bok yoluna gitmiş, millet güneşlenmek için üzerine Slimer bokuna benzer yeşil bir çamur sürmek zorunda, çete savaşları almış başını gitmiş değil. Belki daha büyük bir sorun ekonomik sömürü ama bu problemi film bütünlüğü içinde kontext olarak vermezsen iki karakter diyaloğuna indirgersen ne anlamı var film denen mecranın?

Ben tüm bu altmetinlerden anlamayan bir izleyici olsam, aksiyonun da çok yeterli değil ki abicim. Robocop’u almışsın güzel bir siyah zırha koymuşsun (durun iki dakka onu da eleştircem) eee? Robocop’a bir düşman vermemişsin ki??

Abartıyorum belki. Büyük bir ihtimalle abartıyorum… Canım sıkılıyor bu günlerde ondandır. Fakat filmin genel bir bütünlük sağlayamamış ve temelleri sığ bir yapım olduğunu düşünüyorum. “Robocop filminden ne bekliyorsun zaten?” diyebilirsiniz. Ben eğer bir şeyi anlatmak için senaryoya, kurguya dahil ettiyse onu bir bütün halinde bana aktarsın istiyorum. Biraz bundan biraz şundan yapacak ise en azından ağırlığı bir unsura vermesini istiyorum. Ben mesajı, anlatımı, aksiyonu, oyunculuğu, hikayesi bunlardan en az birinin tatmin edici olmasını istiyorum.

Evet film kendi içinde fena olmayan bir aksiyon filmi ama hiç bir konuda iyi bir film değil.

Unutmadan siyah zırha da değineyim. Fragmanlarda ben zırhı çok beğenmeyenlerden değildim. Tek derdim fazlasıyla lastik görünümlü olmasıydı. Ki filmin bazı sahnelerinde bu çekim hataları olarak karşımıza çıkıyor. Bizim Robocop, beyin ve kendi özel hazneleri içinde tutulan akciğer ve kalpten ibaret bir cyborg. Yani adamın neredeyse hiç bir oynar organik parçası yok. Bu nefes nefese kaldığında gövdesini hareket ettirecek bir diyaframının ve karın kaslarının olmadığı anlamına geliyor mesela 🙂 Tabii organik sağ el parmaklarının Robocop’un savrulan ağırlığını nasıl taşıdığı da yine göz ardı edilebilecek fakat ukalalığım gereği eleştirdiğim bir başka önemsiz detay.

Dedim ya bazen gereksiz unsurları gereksiz sebeplerden eleştirenler var diye. Yine yaptım. Bu alışkanlıktan kurtulmak lazım. Değer katan bir eleştiri yapmak lazım ama yapamadım.

Tagged as: .

Author

R.ist.T.O.

İzle, oku, tüket... Tekrarla.

list Archive

Background
Previous post

Post comments

This post currently has no comments.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.