• Home
  • keyboard_arrow_right FİLM
  • keyboard_arrow_right ANİMASYON
  • keyboard_arrow_right Studio Ghibli Kapılarını Kapatıyor Mu?

FİLM

Studio Ghibli Kapılarını Kapatıyor Mu?

R.ist.T.O. 6 Ağustos 2014


Background
share close

Uzun seneler benim için bir hayal fabrikası görevi gören Japon Studio Ghibli firması finansal zorlukları nedeniyle şimdilik uzun metraj animasyon film üretimini durdurduğunu açıkladı.

Henüz resmi olarak kapılarının kapandığı açıklanmamış olsa da tüm yapım ve üretimini Japonya’da yapmakta ısrarcı olan Studio Ghibli’nin yükselen maliyetler nedeniyle bu kararı verdiği sanılıyor. Yıllardır stüdyonun yüzü ve sesi olan ünlü yönetmen Hayao Miyazaki 2010’dan beri yükselen maliyetler nedeniyle Studio Gibli’nin insan kaynaklarını kısıtlamak ve bir lisanslama firması haline gelebileceğinden bahsediyordu.

Bize kurulduğu 1985 senesinden beri Porco Rosso, Totoro, Kiki, Mononoke, Spirited Away, Ponyo gibi ölümsüz eserler veren Studio Ghibli’nin sadece üretim standartlarını korumak istediğinden dolayı artık üretim yapamıyor hale gelmiş olması çok üzücü ve ironik bir durum.

En azından şimdilik Hiromasa Yonebayashi’nin yönettiği “When Marine Was There” filmi Studio Ghibli’nin son uzun metraj projesi olacak.

Belki burada “sanat vs ticaret” tartışmasına girmek lazım. Söylenenlere göre Miyazaki’nin son filmi “The Wind Rises” filmi 90 Milyon USD cirosuna rağmen hala karlılık noktasına ulaşmış değil.

Bu noktadan sonra yazacaklarım tabii ki tamamıyla spekülasyon ve kişisel fikirlerimden ibaret.

geekstra_ghibli_03

Her ne kadar global bir marka olsa da maalesef Studio Ghibli’nin dağıtım ağı sınırlı ve Pasifik Asya dışında da filmleri daha çok sanatsal/festival yapımlar olarak kabul ediliyor. Her ne kadar Japon iç piyasası yüksek geri dönüşler sağlayabilen zengin bir pazar olsa da pazarlama ve dağıtım bütçeleri dahil 90 Milyon USD den daha pahalıya mal olan bir film çekmek hele hele 2010’dan beri finansal sıkıntıları ön görülen bir firma için ne kadar doğru bir karardı?

Sanat ve kaliteden taviz vermenin bedeli tamamıyla üretimin durması ise bu prensibi korumak, çalışanların işlerini kaybetmesi, Ghibli severlerin stüdyodan çıkacak bir başka filmi izleyememelerine değer mi?

Bu arada Studio Ghibli’nin ticari olarak başarısız olmasının sebebi olarak ticari yönetimin de yaratıcı insanlarda olduğunu varsayarak söylüyorum ve bu benim en büyük hatalı varsayımım olabilir (Ghibli’nin başkanı Koji Hoshino daha önce Disney Japan’in başkanlığını yapmış sonuçta). Koji Hoshiro’dan önce Ghibli’nin başkanlığını yapımcılık geçmişine sahip ve aynı zamanda Ghibli’nin kurucularından olan Toshio Suzuki.

Ama firmanın üst kademe yöneticilerinin kurucu ortaklar olmaları ve bu kurucu ortakların Miyazaki ve Isao Takahata gibi yaratıcılar olmaları belki de finansal kaygılar veya karlılık odaklı büyük kararların alınamamasına neden olmuş olabileceğini düşündüm.

geekstra_ghibli_02

Yaratıcı insanların aynı zamanda ticari olarak da başarılı olamayacaklarını söylemeye çalışmıyorum fakat pek çok sektörde yaratıcı insanlar ve pratik çözüm üreticileri arasında fikir ayrılıkları her zaman yaşanıyor. Mimarlar ve inşaat mühendisleri arasında, yönetmenler ve yapımcılar arasında, reklamcılar ve reklam verenler arasında vs vs…

Böyle çekişmelerde genelde son sözü para söylüyor. Para karar yetkisi sağlıyor ve genelde parayı sağlayan kişi veya kurumların ortaya çıkan işi bir “getiri” beklentisiyle değerlendirdiklerini söylemekle çok da yanlış bir şey söylemiş olmuyorum sanırım.

Peki Studio Ghibli bir finansal sıkıntıya girdiyse bu daha önceki başarıları (hem ticari hem de sanatsal) temel alarak aynı sonuçların ortaya çıkacağı beklentisiyle devam etmesinden mi? Yoksa Japonların ünlü zanaatçılık felsefelerine bağlılıklarından üretim süreçlerini değiştirmek istememelerinden mi? Yoksa değişen piyasa şartlarında Ghibli’nin izleyicilerini memnun edememesinden mi?

Eminim ki büyük bir kariyer CEO’u şirketi devralsa animasyonları daha ucuz bir ülkeye verse, stüdyonun lisanslarını ABD ve Avrupa’ya Disney usulü pazarlasa ve mesaj kaygısı olmayan biraz daha popüler bir iki proje ortaya çıkarsa maliyeti düşürüp karlılığı arttırarak şirketi kurtarabilir. Ama o zaman Studio Ghibli’nin Studio Ghibliliği ortadan kayıp mı olur?

Dediğim gibi bütün bunlar Studio Ghibli ve özellikle iç yönetimi ve finansalları hakkında zerre bilgi sahibi olmadan sadece Ghibli’nin artık film çıkartmayacağı haberi karşısında duyduğum üzüntü ve can sıkıntısından zırvalama ihtiyacımı gidermenin ötesine geçmeyen karalamalar.

geekstra_ghibli_01

Offf canım çok sıkıldı… Disney yakında Studio Ghibli’yi de satın almaya kalkarsa hiç şaşırmam…

Geekstra ailesiyle her konuda muhabbet için Facebook Grubumuza bekleriz.
TwitterYoutube ve Google + hesaplarımızdan da bizleri takip ediniz, Seviniz bizi!

Etiketler: .

Yazar

R.ist.T.O.

İzle, oku, tüket... Tekrarla.

list Arşiv

Background
Previous post

Yorumlar

Bu içeriğe henüz yorum yapılmamış

Yorumunu Yaz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bu site çöp yorumlardan kaçınmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinin nasıl kullanıldığını öğrenmek için tıkla.