• Home
  • keyboard_arrow_right FİLM
  • keyboard_arrow_right DC
  • keyboard_arrow_right Zack Snyder Marvel vs DC Rekabetine Değindi

FİLM

Zack Snyder Marvel vs DC Rekabetine Değindi

R.ist.T.O. 20 Nisan 2014


Background
share close

Kim ne derse desin Süper Kahramanlı türünün ana akım sinemaya taşınmasında Superman ve Batman gibi filmlerin büyük emeği var (her ne kadar Batman & Robin ve Batman Forever gibi kabuslar da olsa da) ama 2000 sonrası çoğunluklar Marvel filmleriyle doluydu salonlar. DC’nin kayda değer yalnızca Nolanverse Batmanleri ve Man of Steel’ı var sadece.

geekstra_dcvsmarvel

Marvel ve DC arasındaki rekabet çizgi romanlardan sinema salonlarına taştıktan sonra filmlerin bireysel başarılarının yanı sıra bu iki ezeli rakibin birbirleri karşısında nasıl duracakları da merakla bekleniyordu ki 2016’da aynı ay içinde Kaptan Amerika 3 ve Batman vs Superman filminin çıkacağı açıklandığında ortalık karışmıştı.

Bir çok yerde bu filmlerin aynı hafta sonunda açılmaları durumunda kimin galip geleceğini tartışıyordu. Bazıları son anda bir tarih değişikliği ile DC’nin Marvel’e kafa tutmayacağını söylerken çoğunlukla ABD dışındaki konuşmalar da hiçbir gerçeklikte Kaptan Amerika’nın Batman + Superman + Wonder Woman’lı bir filme karşı direnemeyeceği şekline oldu.

Zack Snyder’ın peki bu konudaki düşüncesini merak ediyor musunuz? Forbes dergisine konuşan Zack abi (orijinal yazıyı buradan okuyabilirsiniz.) Marvel ve DC arasında sinema dünyasında fanların düşündüğü kadar çetin bir rekabet içinde olmadıklarını anlattı.

geekstra_dcvsmarvel_02

“Ben Marvel filmlerinin hayranıyım. Güzel olan şu ki zaten biz farklı filmler yapıyoruz. Yani ortaya koyduğumuz ürün onlarınkinden farklı. Tamam iki ürün de süper kahramanlarla ilgili ama olsun. Seyirci olmanın güzelliği de sunulan iki farklı ürünü de tükete bilecek olmanız. Ben de bir sonraki Marvel filmini izlemek için sabırsızlanıyorum.

“Kısacası benim açımdan ortada bir rekabet yok. Benim görüşüm iki firmanın da sadece izleyicilerin ortaya koyduğumuz ürünleri sevmesi ve tüketmesini istiyoruz.”

Açıkçası ben Zack’in biraz kaçamak yaptığı kanısındayım. Tabii ki Marvel ve DC’nin sinemalarda ölümüne bir mücadelede olduklarını düşünmüyorum ama benim çizgi roman zevkim ve çevremdeki insanlardan aldığım görüşlerde genel olarak DC’nin daha okuması ve içine girmesi zor karakter ve dünyası olduğu kanısına rastlıyorum.

Bunu bir gerçek olarak kabul edersek karakter ve hikayelerin büyük ekrana taşınması konusunda da DC’nin Marvel’e göre biraz daha zorluk çekmesi muhtemel. Ayrıca her ne kadar tüm karakter hakları Marvel’e geri dönsün diye ağlayıp sızlasak da Marvel’in 3 film stüdyosuna dağıtılmış karakterleri olması daha kısa sürede daha fazla filmi daha az finansal risk ile kullanıcılarıyla buluşturması demek.

Marka bilinirliği, Marvel Studios’un yaratmış olduğu sinematik evren bütünlüğü ve Marvel’in film yapım sürecindeki etkisi (DC’nin Warner Bros’a Marvel Studios’un yaptığı kadar yapım sürecine müdahale edebildiğini sanmıyorum) Marvel’in daha avantajlı olduğunu gösteriyor ayrıca Marvel ile özdeşleşmiş ve para kazandıran karakter sayısında da büyük bir fark oluşmaya başladı DC ile.

Belki Kaptan Amerika 3 ile Batman vs Superman çok denk bir yarış olmaz ama eğer Avengers ve Batman vs Superman filmi kapışıyor olsaydı (ki Batman vs Superman 2015 tarihinde çıkıyor olsaydı olacak oydu ve Batman vs Superman çıkış tarihinin ertelenme sebeplerinden bir olarak bu karşılaşmadan DC’nin kaçması olarak da görüldü bir süre) bence Marvel biraz daha avantajlı bir konumda olabilirdi.

Fakat elinde sonunda anlamamız gereken şey şu sanırım. Bizim gibiler her türlü s*ke s*ke ikisini de gidip izleyeceğiz. Haftada sadece bir filme bütçe ayırabiliyor olabiliriz ama sonuçta filmler bir hafta kalmıyor vizyonda. Etkilenecek olan belki ilk hafta gişeleridir en fazla neticede ikisinin de toplam gişesini çok etkileyeceğini düşünmüyorum.

Şunu bilmek lazım DC/Warner Bros’un da Marvel/Disney’in de bu kadar güçlü ürünleri varken kendi aralarında rekabet ederek kazançlarını düşürmek gibi bir niyetleri ve planları olamaz. Olan bize olacak 😀

Geekstra ailesiyle her konuda muhabbet için Facebook Grubumuza bekleriz.

 

Tagged as: .

Author

R.ist.T.O.

İzle, oku, tüket... Tekrarla.

list Archive

Background
Previous post

Post comments

This post currently has no comments.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.