• Home
  • keyboard_arrow_right ÇİZGİ ROMAN
  • keyboard_arrow_right FİLM
  • keyboard_arrow_right 10 Adımda X-Men’den Yeni Bir Avengers Yapmak

ÇİZGİ ROMAN

10 Adımda X-Men’den Yeni Bir Avengers Yapmak

ExarDarkkiller 1 Mayıs 2014 1


Background
share close

Daha önce yazı dizisinde bahsettiğim Fox’un X-Men filmlerini, Marvel’ın Avengers’ı gibi büyük bir marka haline getirmesini 10 adımda nasıl başarabilir ?

Marvel’ın Avengers’ı büyük bir marka, büyük bir evren haline getirdiğini fark etmeyeniniz yoktur sanırım. Hulk ve Iron Man filmleri ile başlayan Phase One’ı Avengers ile tamamlamış ve Phase Two’ya Iron Man 3 filmi ile giriş yapmıştı. Marvel Studios böylesine büyük ve detaylı bir evren planlarken Fox ise bazıları başarısız sayılacak filmlerle uğraşıyordu. Lisans hakları bitmesine yakın Fox artık bazı şeylerin farkına vardı ve Days of Future Past filmini Bryan Singer’a verdi. Peki 10 adımda bunu nasıl başarırlar ?

1- Filmleri Marvel gibi Phase One, Phase Two şeklinde ayırmak

İlk üçlemeyi ve Origins: Wolverine’i Phase One olarak nitelendirsek, First Class,The Wolverine, Days of Future Past ve Apocalypse filmleri de Phase Two’ya ait oluyor. Eğer büyük bir marka oluşturmak istiyorsan Apocalypse filmi çekilmeye başlanmada Phase Three için planlar yapmalısın. Yani tam olarak şu anda yeni filmleri planlaman lazım.

2- Phase Three için cesaretli ol

Eğer filmleri Phase’ler halinde planlıyorsan, Phase Three için büyük ve sıradışı şeyler planlamalısın. Blink gibi beyazperdede gözükmemiş mutantlar. Ve ya daha önce değinilmemiş konular. Mesela Savage Land mesela Genosha. X-Men tarihinde çok daha fazlasını bulabilirsin.

fantastic_four_vs_x_men_cover3- Fantastic Four’u kullan

Elinde Fantastic Four ve X-Men gibi iki büyük marka varken bunları kullan. Hazır Fantastic Four’u reboot ederken bu iki takımı birbirine bağla. Bu tabiki Phase Three’de gerçekleştirebileceğin bir şey ama biz de tam olarak bundan bahsediyoruz. Mesela Franklin Richards’dan bir bağ kurabilirsin, zaman yolcuğu olabilir.

4- Wolverine’den vazgeç

Her filmde öne çıkan karakter olarak Wolverine’den vazgeç. Marvel evrenindeki bu karakter açıkça Iron Man. Wolverine iyi oynuyor ve karakter gayet tutmuş olsa da senaryo da sıkıntı çıkabiliyor. Mesela bu Cable olabilir. Mutant güçlerinden dolayı bir çok konuya açıklık getirebilir. Düzgün resmedilebilirse Apocalypse’te kullanılabilir, Sinister’da kullanılabilir hatta ve hatta Jean Grey ve Cyclops’u geri bile getirebilir.

5-Bilim Kurgudan korkma

Days of Future Past gibi mutant distopyasını işleyen bir film bunun için güzel bir başlangıç. Marvel tarafına baktığınızda Guardians of the Galaxy bangır bangır geliyor. X-Men tarihinde de Star Jammers gibi bir takım yatıyor. Bunu bir düşün derim.

6-Solo spin-off lar için modellerini şimdiden bul

X-Men’in Avengers’a göre en büyük eksisi solo filmlerinin olmaması. Bazı mutantlar bunun için gayet uygun, Cable gibi Gambit gibi Deadpool gibi. Fox’un bunu yapması çok daha zor, kabul ediyorum ama imkansız değil. Bunları filmlerde ilgi çekici hale getirirsen solo filmlerde işin daha kolay olur.

7-Solo hikayeleri zorlama yapma 

X-men takım bazlı bir seri olarak olduğu için solo hikayelerde birazcık zorlama olabilir. Eğer ana filmleri yeteri kadar iyi yaparsan solo hikayelere gerek kalmayabilir. Örneğin X-Men: The Animated Series’i o yıllarda izleyip de sevmeyen yoktur. Kötü bir Gambit filmindense hiç Gambit filmi olmaması daha iyi olabilir.

Lee_X-Men_Villains_Gallery8-Magneto dışında da kötü adamlar olduğunu hatırla

Magneto’yu seviyoruz. Michael Fassbender ve Ian McKellen’ı da seviyoruz. Özellikle ben yeryüzünde bu karakteri oynayabilecek başka bir insanoğlu olduğunu düşünmüyorum. Ancak Magneto dışındaki kötü adamları da beyazperde de görmek isteriz. Days of Future Past filminde Magneto bir kötü adamdan çok kahraman olacak ve Apocalpyse geliyor bir sonraki filmde. Ancak bu kötü adamlar yeterli değil. Bir Mr. Sinister, bir Cassandra Nova ve daha düzgün bir Hellfire Club olabilir.xforce

9-Diğer X-Takımlarını kullan

Seri X-Men olarak anılsa da spin-off için  diğer X-Takımlarını kullanabilirsin. Örneğin X-Force. Hazır Cable’dan bahsetmişken X-Force filmi gayet uygun olur. Beyazperde bu tarz bir film için hazır. Diğer X-Takımlarını da hatırlatmak istersek X-Factor,New Mutants, Excalibur hatta Alpha Flight. 

10- Avengers olmaya çalışma

Bütün bu maddeler Avengers markasına benzemek içindi ama bu demek değil ki birebir taklit edelim. Taklitler sadece asıllarını yaşatır. Avengers filmi tarzı bir X-Men izlemek istemeyiz açıkçası. Çünkü ikisi çok farklı şeyler. Genelde ikisi de dünyayı korumaya çalışırken, X-Men filmlerinde azınlık hakları, güç çeşitliliği ile kapsamlı süpergüçler hatta aile ilişkileri ve genetik farklılıklar işlenmekte. İki markanın neden aynı olmadığını buradan anlayabiliriz. Bunu asla unutmamak gerek.

 


Etiketler: .

Önceki Bölüm

Yorumlar

This post currently has 1 comment.
  1. berkay on 23 Ekim 2014

    kesinlikte düşündüklerimii söylemişssiniz bir kere elinde fantastic four var deadpool var kullan mesala apocalypse filminde deadpool ve gambit kullanıp sonra solo filmlerini çekebilirsin en iyisi karakterlerı marvel a geri vermek age of ultron fragmanını ızledıkten sonra sadece şu söylenebilir amzng spiderman 2 rezaletti zaten karakterlerı marvel ceksin farklı stüdyolar bir şey yapamıyorlar

Yorumunu Yaz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bu site çöp yorumlardan kaçınmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinin nasıl kullanıldığını öğrenmek için tıkla.