• Home
 • keyboard_arrow_right ÇİZGİ ROMAN
 • keyboard_arrow_right DİZİ
 • keyboard_arrow_right Batman'e "True Detective" Jeneriği

ÇİZGİ ROMAN

Batman'e "True Detective" Jeneriği

kafkaesk 19 Mart 2014 2


Background
share close

true-detective-batman-1

Başrollerde Matthew McConaughey ve Woody Harrelson’un yardırdığı HBO dizisi True Detective yaklaşık 10 gün önce sezon finali yaptı. Gerçi aynı karakterlerle devam etmeyeceği için Rust ve Martin için dizi finali bir yerde. Üzerine çok yazıldı çizildi. Ben burada öyle güzel diziydi, şöyle mükemmeldi bir yazı yazmayacağım. Bu haber tamamen dizinin çok beğenilen jeneriği ile ilintili. O jeneriğe Josh Newman tarafından çok şık bir Batman uyarlaması yapılmış. Eee “True Detective” dendiğinde bazılarımızın aklına ilk gelen isim Batman idi sonuçta.

İşte o jenerik!

Diziyi bilmeyenler için, bu da orijinal intro:

Tagged as: .

Author

kafkaesk

Çizgi roman çevirmeni, editör, podcastçi | Unutmamak için yazıyorum. Prost!

list Archive

Background
Previous post

Post comments

This post currently has 2 comments.
 1. R.ist.T.O. on 19 Mart 2014

  aslında en ilginç tarafı yaratıcısı olarak Bob Kane yerine Bill Finger’ın gösteriliyor olması. Son zamanlarda özellikle Superman yartaıcıları Joe Shuster ve Jerry Siegel’ın “yaratıcı” olarak resmen kabul edilmelerinden sonra Batman’in de aslında Bob Kane’in değil Bill Finger’a ait olduğu kunuşuluyor.

  Bill Finger için aslında Shuster/Siegel kadar büyük bir destek yok henüz bu bilinç yaratılmaya çalışılıyor ama öte yandan desteğinin bu kadar zayıf olmasının sebepleri arasında Bill abinin hiç bir zaman bir hak idda etmemiş olması ve bazı çevreler tarafından da “hakkını koruma teşebbüsünde bile bulunmamış ezik” olarak görülüyor olması.

  İlginçtir ki hala Bill Finger’ın savunucuları ve hatta onu savunmayanların bile antitez üretmiyor olmasının sebebi insanlar Bill abiyi her ne kadar hakkını savunmaktan aciz görseler de Bob Kane’in olumsuz imaşının daha büyük bir iz bırakmış olması.

  Şu ana kadar okuduğum ve izlediğim ve dinlediğim hiç bir şeyde Bob ile ilgili olumlu bir şey söyleyen birini duydum. Herkes ne kadar zübbe olduğu, iş yapmadığı ama her şeye adını koyduğu, çıkarcı olduğu ve narsisitik özellikleri olduğundan bahsediyor.

  Benim gördüğüm şuanda Bill Finger için Batman yaratıcısı olarak kabul görmesi konusunda bir akım var ise herşeyden çok bir anti Bob kampanyası niteliği taşıyor.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.