ÇİZGİ ROMAN

CG Asterix Filmi Geliyor!

daikhan 30 Eylül 2014


Background
share close

Sizi bilmem ama René Goscinny ve Albert Uderzo adlı yarmış iki insan evladının yarattığı Asterix, sevdiğim nadir frankofonlardandır. Karakter tasarımlarına, hareket ve poz çözümlemelerine bayılırım. Diğer frankofonlara görer bence daha az snobtur ve gerçekten de komiktir. Pek monşerlik yoktur yani. Red Kit (Lucky Luke) Şirinler (Smurfs) ve Tenten’le (Tintin) beraber Avrupa’dan çıkan en güçlü markadır diyebiliriz (dedim bile). Lakin diğer bu markalar gibi bir türlü dünya çapında bir çılgınlığa dönüşememiştir. Çılgınlık derken oyuncağından, çantasına, bardağından, kiloduna kadar ürünlerinin olduğu bir alışveriş çılgınlığından bahsediyorum. Ben10, Sponge Bob, Hello Kitty ve daha nicelerinin dahil olduğu çılgınlık hani. Bunda özellikle de merchandising ve dağıtım ağlarının amerikalıların elinde olmasının büyük payı var (gad demn emerikınz..!!!). Ne zaman ki amerikanlaşır bu markalar, o zaman dağıtım ve merchandising de belli bir yere sahip olur (bakınız Smurfs ve Tintin). Tabii bu sıkıntıda CG filminin şimdiye dek yapılmamış olmasının da payı büyük bence. Kişisel olarak, geleneksel animasyonla (cell) yapılmış işlerin bende ayrı bir yeri var ancak giderek bir çılgınlık halini alan CG film ve 3d teknolojisi (her ne kadar bu teknolojiyi doğru düzgün kullanamasalar da) modası seyirciler nezdinde ekstra bir satış garantisi sağlıyor gibi.

asterixfilm

Bunun dışında Asterix CG’ye en kolay uyarlanabilecek stilde, zaten 3 boyutluymuşçasına çizilmiş bir çizgi roman. Hem Peanuts bile (izlediniz di mi lan Peanuts teaserını !!??) başarılı bir şekilde CG’ye uyarlanabildiğine göre, neden Asterix de uyarlanamasın ki?

En nihayetinde Fransızlar da böyle düşünmüş olacaklar ki 9. Asterix animasyon filmini CG yapmaya karar vermişler.

Yönetmenliğini Alexandre Astier ve Louis Clichy’nin yaptığı Astérix: Le Domaine des Dieux (Asterix: The Land of the Gods) .. yaaaaniii Asterix: Tanrılar Diyarı, 26 Kasım’da Fransa’da gösterime girecek.. İlk etapta dünyanın geri kalanı pek umurlarında değil gibi… Zira ne Amerika ne Avrupa’da dağıtıma çıkacağına dair bir bilgi var. Teaser trailer’ı da görücüye çıkmış ve süper olmuş gibi duruyor.. bayaa bayaa Asterix lan bu..!! 

 

Bi de fransızca röportaj, yapım aşamasından (çocuklara anlatıyolar sanırım..)  ve filmden daha başka görüntüler düşmüş alemlere… Hiç bişey anlamasam da en azından Sezar’ı görebilmek bile güzeldi.. Ahanda buyrun.. Aranızda fransızca bilen vardır belkim?

Tagged as: .

Previous post

Post comments

This post currently has no comments.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.