• Home
  • keyboard_arrow_right ÇİZGİ ROMAN
  • keyboard_arrow_right FİLM
  • keyboard_arrow_right Days of Future Past – Film Eleştirisi – Yazı Dizisi 3

ÇİZGİ ROMAN

Days of Future Past – Film Eleştirisi – Yazı Dizisi 3

ExarDarkkiller 26 Mayıs 2014 3


Background
share close

Merhaba sevgili Geekstra okuyucuları. Yazı dizisine verdiğim uzun bir aradan sonra tekrar beraberiz. Yazı dizisine neden ara verdiğime gelirsek birincisi son fragmanın Wolverine’in Başından Geçenler tarzında olması ve Charles Xavier’ın bacaklarını kullanabilmesi için güçlerini engelleyen bir serum alması haberiydi. Bu iki şey benim hevesimi oldukça fazlasıyla kırmıştı. Ancak beklediğimiz gün geldi ve sonunda filmimize kavuştuk. Ve ben aslında boşuna ara vermişim.

Filmi izledikten sonra hemen bu yazıyı yazmak istemedim çünkü film fazlasıyla hoşuma gitmişti. Bu yazıyı bir fanboy olarak da objektif bir şekilde yazabilmek için günlerce bekledim ve bu süre zarfında düşündüm. Evet, bu film gelmiş geçmiş en iyi X-Men filmiydi.

Yazı dizisinin ikinci kısmında bahsettiğim senaryo nasıl olmalı düşüncelerimi onların da aynı şekilde düşünmüş ve uygulamış olmaları X-Men film evrenininde bu kritik evreyi sağlıklı bir şekilde atlamışlar.  BURADAN SONRASI SPOILER!!!

days of future past

Bryan Singer, Chris Claremont’ın yazdığı mutant distopyasını mükemmel bir şekilde beyaz perdeye aktarmış. Filmin ilk giriş sahnesini bu distopyayı bize anlatmasıyla başladı ve bu sahnelerde 3D mükemmel kullanılmıştı. Filmin aksiyon yükünü gelecek kısmı çekiyor.

Filmde belki başrol Wolverine yani Hugh Jackman’dı ama filmin arka perdesine baktığınızda geçmişte Xavier ve Magneto’nun çarpışmasını gösterirken gelecek kısmında ise mutantların büyük bir tehlike karşısında nasıl bir araya geldiklerini anlatıyordu. Ki diğer X filmlerinden bir farklı yanı da buydu, tek bir fikirde birleşmeleri.

Senaryonın bu şekilde sonlanmasının güzel etkilerinden biri ise eski karakterleri yeni bir şekilde görebileceğimize inanıyorum.

Filmin en büyük artısı ise çizgi roman evrenine yapılan bir dolu göndermeydi. Bunların hepsini burada yazmam oldukça zor olacak ama Quicksilver’ın Magneto hakkında “Annem bir ara böyle bir adamla beraberdi sanırım” demesi ve filmin oluşturduğu yeni gelecekte Astonishing X-Men serisinde gördüğümüz Colossus – Shadowcat aşkının olması vs vs.

Oyuncu kadrosuna ve yeni karakterlere gelirsek sırıtan kimse yoktu. Bu arada posterlerden beğenmediğiniz Quicksilver’ı beğenmeyen var mı ?  Peki ya Blink’i ? Peki ya Sunspot’u ? Özellikle de bu Quicksilver uyarlaması, Marvel- Avengers: Age of Ultron cephesinde altından kalkması güç bir şeye dönüştü. Michael Fassbender ise kendini resmen aşmış. Bu oyuncuyu bu role kim uyardıysa helal olsun. Zira bu performanstan sonra aklıma oynayabilecek kimse yok!

X-men Days of future past (3)

Filmin kötü yanlardan ilki ise Mystique karakterinden Jennifer Lawrence performansı ile bir villian yaratmaya çalışmalarıydı. Açıkçası Jennifer Lawrence’ın overrated bir oyuncu olduğunu ve Mystique karakterinin orjinal üçlemeye göre zayıf kaldığını düşünüyorum.

Evet film bütün evreni bir araya getirdi, senaryo mükemmeldi. Kötü yanlarını da biraz konuşalım.

Gelecek sahneleri açıkçası yetmedi. Madem Patrick Stewart ve Ian Mckellen’a veda ediyoruz, biraz daha göz önünde olabilirdi. Buna önerim ise filmin sonunda Patrick Steward’ın canlandırdığı Xavier Wolverine’e neler olduğunu anlatmaya başlıyor. Diyorum ki Leonard Nimoy gibi her X-Men filminde görelim. Madem hepimiz çok beğeniyoruz buna kimsenin karşı çıkacağını zannetmiyorum

Aynı gelecek kısmında ise Magneto’ya neler olduğunu hiç göremedik.

Aynı gelecek kısmında James Marsden’ı tekrar Cyclops olarak görmek. Famke Jannsen Jean Grey olarak çok başarılı ama Cyclops değil. Yeni filmde umarım yeni bir oyuncu bulunur.

Kötü yanlarından sonuncusu ise müzikler. First Class kadar başarılı değil. Evet bazı güzel şarkılar vardı ama soundtrack kısmına bakarsak bence daha iyi bir soundtracki hakediyordu.

Filmi aşırı ciddi bulanlar olmuş. E zaten böylesine bir senaryonun güle oynaya anlatılması gerçekçiliği düşürmez miydi ? 2 sayı X-Men okumaktan kimsenin gözlerinin yorulacağını düşünmüyorum açıkçası.

Gelen eleştirilerden biri ise film genel izleyicilere değil X-Men fanları da beğensin diye uğraşılmış. Bizim X-Men’in ilk filminin açtığı çağdan beri dert yandığımız gerçek Wolverine/Hulk/Iron Man/Daredevil/Batman/Superman vs vs bu değil diye yakınmıyor muyuz ? Film bu yönden de beni ayrıca tatmin etti. Çizgi romana sadık kalınması film senaryosunda ne kadar başarılı olabilineceğini bize göstermiş oldu.

Film hakkında ki genel görüşlere gelirsek film beklentileri fazlasıyla karşıladı. Sanırım haftasonu hasılatıyla film yapım masraflarını da karşılamış. Beyazperdede tekrar Wolverine,Magneto,Professor X, az da olsa Storm,Shadowcat ve Iceman görmek beni mutlu etti. Filme 10 üzerinden not vermek gerekirse 8.5 ile 9.0 arasında olacağına eminim.

Evet film bitti ama yazı bitmedi gelelim yazılardan sonraki sahneye.

Apocalypse bangır bangır geliyor. Bryan Singer zaten filmin 2016’da geleceğini açıklamıştı. Ve böyle bir sahneyi de bekliyorduk açıkçası. Beğendik mi peki ? M.Ö. 3000 yılında olması sadece bize gösterilmek için olan bir sahneydi. Çünkü gelecek film 80lerde geçecek ve bambaşka bir Apocalypse göreceğiz.

Evet yazımızın hatta yazı dizimizin sonuna geldik. Kısa bir yazı dizisi oldu. Başka yazılarda görüşmek üzere. Bu arada X-Men: Apocalypse’e yaklaşık 725 gün kaldı 🙂

 

Edit: Filmin kapanış jeneriğinin ardından gelen Apocalypse kısmı

Etiketler: .

Previous post

Yorumlar

This post currently has 3 comments.
  1. anıl on 27 Mayıs 2014

    hocam ekstra sahneyi bekliyorduk ama salondan çıkartıldık sahne falan yok diye, mağduruz. netten bulabilir miyiz sahneyi?

Yorumunu Yaz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bu site çöp yorumlardan kaçınmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinin nasıl kullanıldığını öğrenmek için tıkla.