• Home
  • keyboard_arrow_right ÇİZGİ ROMAN
  • keyboard_arrow_right FİLM
  • keyboard_arrow_right Days of Future Past Yazı Dizisi – 1

ÇİZGİ ROMAN

Days of Future Past Yazı Dizisi – 1

ExarDarkkiller 28 Nisan 2014


Background

Merhaba sevgili Geekstra okuyucuları. Kıvanç Belen olarak yine kafanızı şişirmek için buradayım. Merakla beklediğimiz X-Men: Days of Future Past filmine  sadece 24 gün kalınca kafamdaki düşünceleri, beklentilerimi, çizgi romana göre nasıl olmalı, çizgi romanda nasıldı vs tarzında bir yazı hazırlamaya kalkıştım ama bunu tek bir yazıya sığdırmak imkansızdı. Madem bu kadar heyecanlıyız – özellikle ben – özel yazı dizisi ile filmi karşılayalım dedik.

Filmimiz Türkiye’de dünya ile aynı gün 23 Mayıs 2014 tarihinde vizyona girecek. Oyuncu kadrosunu daha sonra detaylı bir şekilde irdeleyeceğiz ama isimlerini anmadan geçmek olmaz. Ian Mckellen,Patrick Stewart, Michael Fassbender, James McAvoy, Jennifer Lawrance, Ellen Page, Nicholas Hoult, Shawn Ashmore, Peter Dinklage ve dahası. Filmin yönetmeni ise X-Men ve X2: X-Men United filmlerinin yönetmeni Bryan Singer. Yazar kadrosuna gelirsek Matthew Vaughn, Jane Goldman, Simon Kinberg isimlerinden oluşuyor.

Biz bunları zaten biliyoruz, başka şeylere geçelim artık dediğiniz kısıma geldik. Bu Days of Future Past ismi nereden geliyor ?

Days of Future Past; 1980 yılında Chris Claremont’ın yazdığı ve John Bryne’ın çizdiği 2 sayılık bir hikaye. Uncanny X-Men 141 ve Uncanny X-Men 142 numaralı sayılarda anlatıldı. Hatta X-Men tarihinde önemli olduğu bir yer ise hepimizin bildiği Uncanny X-Men serisi ilk olarak 141. sayıda anıldı ve bu kapağı(sağda) görmeyeniniz yoktur sanırım.xmen141

141. sayıyı okumaya başladığımızda karşımızda post apokaliptik bir evren, bir mutant distopyası durmakta. Mutantlar Sentinel denilen robotlar tarafından avlanmış,köleleştirilmiş ve yok edilmiştir.  Rachel Summers, Franklin Richards,Wolverine ve Magneto gibi hayatta kalan karakterlerin yanında Kitty Pryde/Shadowcat kendi bilincini geçmişteki haline aktararak bu olaylar zinciri başlamadan durdurmak istemektedir. Ve bu olayda Brotherhood of Mutants’ın Senatör Kelly’e suikast düzenlemesidir. Shadowcat bu amaçla geçmişe döner ve bunu engellemeye çalışır.Ayrıca bu sayının 2001’de en iyi 25 Marvel çizgi romanlarından biri olarak seçildiğini de hatırlatmak isterim.

Peki filmde bunların ne kadarını ve nasıl göreceğiz. Burası tam bir muamma ancak filmde geçmişe dönen Shadowcat değil Wolverine olacak. Bunun iki sebebi var, birincisi Shadowcat karakteri beyaz perdede çok işlenemedi. İkincisi ise Wolverine’e beyaz perdede verilen değer. Bunu çekilen 2 Wolverine filminden anlayabiliriz. Ayrıca Hugh Jackman’ın X-Men Origins: Wolverine filminden itibaren yapımcılar arasında bulunduğunu da hatırlatalım.

Benim bununla bir problemim var mı peki ? Kesinlikle hayır. Wolverine’in bu kadar ön plana çıkarılması canımı sıksa da en mantıklı karakter Wolverine olarak gözüküyor. Zaten çizgi roman filmleri artık uyarlamadan çıkarak ayrı bir film evreni oluştuğu için bunu yadırmamak gerek diye düşünmekteyim.

Bahsetmişken Marvel’ın gelmiş geçmiş en iyi 3 animasyon serisinden biri olan X-Men: The Animated Series’de Shadowcat yerine Bishop kullanılmıştı. ( Bu kısmı lütfen unutmayın daha sonra değineceğiz)

Aslında 2 sayılık bir hikayenin bu kadar ses getirmesi, önemsenmesi size garip geliyor olabilir. Ancak Marvel 2000li yıllarda bu alternatif evreni Earth-818 olarak kabul etti. Ve bu kabul edilmeden önce tie-in adını verdiğimiz bu evrende geçen yan hikayeler yazıldı.

Giriş yazısı için çok bile konuştum sanırım. Yazı dizisinin devamında daha çok film odaklı yazmayı düşünüyorum. Bugünlük bu kadar. Kendinize iyi bakın.

Tagged as: .

Previous post

Post comments

This post currently has no comments.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Devamını oku:
[Fragman] Shazam! Yeni Uzatılmış TV Spot

Bugün Shazam!’ın uzatılmış TV Spotu paylaşıldı. Aslında TV Spot’ta yeni denebilecek görüntüler yok yalnızca ilk...

[Fragman] Arrow Ara Sezon Prömiyeri

Arrow da sezon arasından çıkıp ekranlara dönen dizilerden. Aşağıda izleyeceğiniz klip Diggle ve son 4...

Kapat