• Home
  • keyboard_arrow_right ÇİZGİ ROMAN
  • keyboard_arrow_right FİLM
  • keyboard_arrow_right Oha Dedirten bir Peter Pan Uyarlaması: Kısa Film "PETER"

ÇİZGİ ROMAN

Oha Dedirten bir Peter Pan Uyarlaması: Kısa Film "PETER"

daikhan 30 Nisan 2014


Background

Valla hacılar sizi bilmem ama takip ettiğim bir kaç isim dışında frankofonla pek alakam yok. Bir kaç istisna dışında, diyaloglarından konuyu işleyişlerine kadar genelde biraz “snob”.. efenime söyliyeyim totosu kalkık ve monşer bulmuşumdur. Bir de ingilizce veya türkçeye çevrilmiş çok fazla yayın olmayıncası iyiden iyiye uzak kaldım. Ancak geçen gün bi kısa film izledim…abbbaaaoooouuvv  sen misin frankofon sevmeyen?! Benim küstahlığımı ağzıma yüzüme vurup elime tutuşturdu çoh afedersin…

loisel

Şinci Regis Loisel diye bi abi var böyle frankofon piyasasında. Bayaa sağlam bi abi. El arabasıyla falan geziyormuş diyorlar, başka türlü taşıyamıyormuş o şeyleri… eeeaaaa forsu yüksekmiş yani… İşte amcanın  Peter Pan çizgi romanlarından uyarlamışlar “PETER” adlı kısa filmi. Hollywood standartlarına yakın bir görselliği var filmin. Yönetmenlik desen yönetmenlik, görüntü yönetmenliği desen aman allah, cg kalitesi desen kısa filmlerde görmeye alışmadığımız kadar iyi ve profesyonel. THX ses şirketinin desteğini de almışlar. Uzun metraj öncesi yatırımcı bulmak adına yapılmış olması kuvvetle muhtemel. Eğer durum buysa, umarım yatırımcı bulur ve biz de bu lezzette bir uzun metraj izleyebiliriz.

peter_pan_01

İtiraf edeyim filmden önce çizgi romanı çok da bilmiyordum. Heavy Metal’de kendi yayınlarını tanıttıkları böyle bit kadar kapak resimlerinin yer aldığı sayfalar olur ya.. hah işte oralarda görmüştüm daha önce çizgi romanın adını ve kapaklarını. Orda da Heavy Metal’in bi sürü erotik çizgi roman kapağı arasında çok da ilgimi çekmemişti açıkçası (algıda seçicilik biyerde). Lakin filmi izledikten ve hayran kaldıktan sonra merakım arttı. Her şeyi bilen ve gören hazreti gugıl sağolsun, çizgi romana dair görselleri, örnek sayfaları ve sanatçısının diğer işlerinden örnekleri bulabildim. Görselleri inceledikten sonra gördüm ki film bir uyarlama olarak da eşine zor rastlanacak derecede başarılı. Filmden ve çizgi romandan karşılaştırmalı resimleri gördüğünüzde uyarlama kalitesine siz de şaşıracaksınız (şaşırmadılar…)

Sanatçının sitesi ise şu: regisloisel.com. Çoğu frankofon sanatçısının olduğu gibi bu site de berbat. Böyle bir gelenek var adamlarda sanırım.

Neyse fazla uzatmayayım film ahanda bu. İzleyip kendiniz karar verin.

PETER PAN from nikloz001 on Vimeo.

Tagged as: .

Previous post

Post comments

This post currently has no comments.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Devamını oku:
Tonari no Seki-Kun

Hangimiz orta okul/lise zamanlarında arka sıralarda kendi hayal dünyamızda zaman geçirmedik ki? 1-2 istisna olabilir...

BANE, BATMAN, OLI BEAR?

Bir başka hediye. Makao'da bulunan DC Comics Shop'dan bir başka kardeşimin bana hediyesi. Dark Knight...

Kapat