ÇİZGİ ROMAN

Wonder Woman Kazanır!

R.ist.T.O. 30 Temmuz 2014


Background
share close

San Diego Comic Con yılın en büyük popüler kültür etkinliklerinden biri hatta bazılarımız en büyüğü olduğu konusunda karşılaştırma kabul etmez.

Adının Comic Con olması son senelerde doluşan televizyon, oyun ve film firmaları nedeniyle biraz amacının dışına kaçtığı kaygısı yaratmış olsa da sinema sektörünü uzun zamandır neredeyse rehin tutan çizgi roman uyarlamaları ve bu sene itibariyle de televizyonda da büyük varlık gösterecek uyarlamalar nedeniyle diğer mecraları da içine kapsayan tam anlamıyla bir Comic Con oldu gibi görünüyor bu sene (abartsaydın…)

Way to Blue firması (iletişim araştırma firması) SDCC 2014’ün sosyal medya varlığını özetleyen çok güzel bir infografik yayımlamış.

geekstra_sdcc14_01

Bu infografiğe göre, WarnerBros/DC’nin Batman v. Superman: Dawn of Justice filmi SDCC etkinliklerinde rakibi Disney/Marvel Avengers: Age of Ultron’a göre daha az varlık göstermiş olmasına rağmen sosyal medyada daha çok ilgi görmüş gibi görünüyor.

Batman v. Superman 250K mention ve 25K okuma niyetli mention alırken Avengers 2 ise 173K mention ve 23K okuma niyetli mention almış.

Firma buna gerekçe olarak Gal Gadot’un Wonder Woman kostümlü görselinin duyurulmuş olmasını gösteriyor. Her ne kadar izleyiciler Avengers 2 filmini merak etseler de daha önce gördükleri kahramanların ikinci bir macerası olduğu algısına karşın daha önce hiç görülmemiş bir kahramanlar birliği ve Wonder Woman faktörünün büyük etki yarattığı kanaatindeler.

wonder_woman_gal

Aşağıda mutlaka göreceksiniz ama infografikte benim ilgimi çeken birkaç noktaya değinmek istiyorum.

  • Katılım oranlarında kadınların oranı erkeklerden %6 daha yüksek (%47 E v. %53 K).
  • Batman v. Superman ve Game of Thrones’ın ardından en çok konuşulan yapım Teen Wolf (wtf Teen Wolf ne lan!)!
  • Pazarlama kanallarında en çok WB’nin sesi çıkmış ve neredeyse ondan sonra gelen 4 firmanın toplamı kadar ses çıkarmış.
  • Tabii ki SDCC’nin kahramanı Wonder Woman (kostümü biraz mat ve eski Xena zırhını andırıyor bana ama ben Gal Gadot’u Wonder Woman olarak beğendim.)

geekstra_sdcc14_infographic

Evet siz ne diyorsunuz? Bu Comic Con’da sizin en çok ilginizi çeken haberler nelerdi?

Geekstra ailesiyle her konuda muhabbet için Facebook Grubumuza bekleriz.
TwitterYoutube ve Google + hesaplarımızdan da bizleri takip ediniz, Seviniz bizi!

Tagged as: .

Author

R.ist.T.O.

İzle, oku, tüket... Tekrarla.

list Archive

Background
Previous post

Post comments

This post currently has no comments.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.