• Home
  • keyboard_arrow_right KUTU OYUN
  • keyboard_arrow_right Tamamen Türk Yapımı Kutu Oyunu Satışa Çıktı!

KUTU OYUN

Tamamen Türk Yapımı Kutu Oyunu Satışa Çıktı!

ExOblivione 20 Mart 2014


Background

Kutu oyunları ile ilgilenenleriniz varsa neden bahsettiğimi az çok tahmin etmişsinizdir. Zira tamamı Türk yapımı olan bu tarz bir çalışma için bir ilkle karşı karşıyayız. Ve bu gerçekten heyecan verici.

Lafı fazla uzatmadan nedir anlatalım.

Bahsettiğim kutu oyunu, 1 Mart 2014’te satışa çıkmış olan 1453 Istanbul’un Fethi isimli kutu oyunu.

1453_KAPAK

Evet yanlış duymadınız. Artık Istanbul’un Fethi temalı, Türk yapımı bir kutu oyunumuz var.

Oyunu Geektsra.com olarak daha oynama fırsatımız olmadı. Ama facebook’taki Istanbul Boardgame Enthusiasts‘ta ilk gördüğümde beni çok heyecanlandırmıştı. Ve hemen oyunun oyun dinamiklerinden grafiklerine kadar her şeyinin tasarımını yapmış Ahmet bey ile detaylı bilgi almak için iletişime geçtim.

Saolsun kendisi böyle bir projeyi hayata geçirmekteki heyecanını bizlerle paylaştı ve kendisi ile keyifli bir röportaj da gerçekleştirdik.

Ahmet Ercan ile gerçekleştirdiğimiz röportaja şuradan ulaşabilirsiniz.

Peki 1453 Istanbul’un Fethi kutu oyunu neyin nesidir? Nereden alabilirsiniz?

Buyrun basın bültenine efendiler!

Basın Bülteni: 

ISTANBUL_UN FETHI OYUNU(1)

İstanbul’un Fethi ilk kez kutu oyununda

İstanbul’un fethi dünyada ve Türkiye’de ilk kez bir kutu oyununa konu oldu. “1453 İstanbul’un Fethi Tarihi Stratejik Aile Kutu Oyunu” ismiyle İBB Kültür A.Ş. tarafından hazırlanan oyun CNR Kitap Fuarı’nda görücüye çıktı. Oyunun kurgu ve tasarımı grafik tasarımcısı ve çizer Ahmet Ercan’a ait.

1453_6

7’den 77’ye Herkes Keyifle Oynayacak

Büyük küçük herkesin birlikte keyifle vakit geçirmesini sağlayacak olan İstanbul’un Fethi kutu oyunu, mekansal olarak yanyana olmalarına rağmen sanal ortamlarda kaybolmuş, birbiriyle irtibatları sınırlı hale gelen arkadaşları, aileleri, komşuları bir kutu etrafında toplayıp sosyalleştirmek gayesi taşıyor.. Oyun sosyalleştirme amacının yanı sıra, oyuncuya tarihin içinden bir rol vererek İstanbul’un fethinin nasıl gerçekleştiğini anlamasını sağlıyor. Ortalama 45 dakika süren oyun boyunca, oyuncular, fetihte tarihi rolü olan isimleri, saldırı ve savunma amaçlı kullanılan silahları, cepheleri, hücum taktiklerini öğreniyor.

ISTANBUL_UN FETHI OYUNU

İstanbul böyle fetih görmedi!

Bir rol yapma oyunundan beklenildiği gibi oyunda izlenecek yol tamamen oyuncunun farklı ve stratejik düşünme yeteneğine bağlı. Oyun sayesinde belki de İstanbul tarihte hiç duyulmamış bir şekilde yeniden feth olunacak.

1453_5

İstanbul Nasıl Fethedilir?

1453 yılına yapılan bu heyecan verici yolculukta oyunculara top, mancılık, kule, lağımcı ve kadırgadan oluşan piyonlar eşlik ediyor. Öncelikle her oyuncu rengini belirliyor ve kendine ait piyon, sancak ve kartları alıyor. Oyuna başlama önceliği ise oyuncular arasında yaşı en küçük olana ait.

Amacı oyun alanına sancak dikmek olan oyunun oyuncuları piyonlar, güç ve kişi kartlarının da eşliği ile güç karşılaşmaları yaparak ve saldırı hakkı kazanarak Yedikule, Belgradkapı, Topkapı, Edirnekapı, Tekfursarayı, Eğrikapı, Balat, Sarayburnu ve Samatya cephelerine sancak dikip şehri düşürmeye çalışıyor.

En çok sancağı diken oyuncu, oyunu kazanarak ve İstanbul’un yeni Fatih’i olur.

ISTANBUL_UN FETHI OYUNU3

Oyunlar Kültürel Alışverişe Katkı Sağlıyor

Tüm Dünya’da milyonlarca insan tarafından kutu oyunları oynanmasına rağmen, oyunların pek çoğu yabancı lisansa sahip. “İstanbul” markası olarak var olmayı önemseyen İBB Kültür A.Ş, aynı zamanda çok iyi kültür taşıyıcısı olarak gördüğü kutu oyunu ile uluslararası oyun arenasında İstanbul’un ve ülkemizin tanıtımına büyük katkı sağlamayı amaçlıyor.

Saygılarımızla.

Oyunu İstanbul Kitapçısı internet sitesinden veya mağazalarından satın almanız mümkün. Ayrıca müzelerde de satışa sunulacağını biliyoruz. Özellikle turistler için beraberlerinde götürebilecekleri ilgi çekici bir hatıra olacaktır eminim ki.

1453 Istanbul’un Fethi kutu oyunu gibi ülkemizdeki kutu oyunu kültürünü geliştirecek daha fazla projeler görmek Geekstra.com olarak tek dileğimiz.

Hadin.

 

Tagged as: .

Previous post

Post comments

This post currently has no comments.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Devamını oku:
Avengers: Age of Ultron Uzatılmış Fragmanı Harika!

Gel 1 Mayıs gel!! Tam Avengers Age of Ultron için çıkan ilk fragmanın etkisini üzerimizden...

Cameron Crowe ’un Yeni Filmi Mayıs 2015’e Ertelendi!

Cameron Crowe’un henüz adı netleşmemiş olan son filmi normalde Columbia Pictures tarafından bu sene Aralık...

Kapat