• Home
  • keyboard_arrow_right FİLM
  • keyboard_arrow_right LİSTE
  • keyboard_arrow_right [LİSTE] Oyuncu Değişikliği Atlatmış Üçlemeler

FİLM

[LİSTE] Oyuncu Değişikliği Atlatmış Üçlemeler

kafkaesk 27 Mart 2014


Background
share close

Bildiğiniz, sevdiğiniz hatta hastası olduğunuz kült filmlerin kamera arkası da önü kadar şaşırtıcıdır bazen. Son dakika oyuncu değişiklikleri mesela. “X yerine Y oynayacakmış aslında”yı filmi izledikten yıllar sonra öğrendiyseniz, olayı daha da şaşırtıcı kılar. Gözünüzde o son dakikada vazgeçen/vazgeçilen oyuncuyu canlandırırsınız o rolde. O oynamış olsa nasıl olurdu acaba bu film? Son anda vaz geçmemiş olsa, şimdi nasıl bir kariyeri olurdu acaba?

Böyle bir liste var elimizde. Başlayalım!


Film çekimleri sırasında:

mcfly

Marty McFly (Back To The Future

Yönetmen Robert Zemeckis, Marty Mcfly rolünü ilk olarak Michale J. Fox’a teklif etmiş ancak Michael o dönem Family Ties dizisinde oynuyor ve set tarihleri/saatleri çakışıyormuş. Bu yüzden rol Eric Stoltz’e götürülmüş. 5 hafta boyunca Eric Stoltz ile çekimler yapılmış. Çekmişler yani baya baya. Marty McFly rolünü Eric Stoltz oynuyormuş. Sonra stüdyo Eric Stoltz’un o kadar da komik olmadığını, rolünü istedikleri gibi veremediğini görüyor ve Family Ties çekimlerine ara veren Micheal J. Fox’u yeniden McFly rolü için geri çağırıyor. Bu arada o 5 haftalık, çöpe giden çekimler için 3 milyon dolar harcanmış.

Sonuç: Michale J. Fox, Back to the Future (Geleceğe Dönüş) üçlemesi ile dönemin yıldızı haline geliyor. Film belki de onun sayesinde bu kadar çok seviliyor. (Şahsen Doktor rolünde de Christopher Lloyd’dan başka kimseyi düşünemiyorum)


aragorn

Aragorn (The Lord Of The Rings)

Yönetmen Peter Jackson’un Aragorn rolü için aklında iki kişi varmış: Daniel Day-Lewis ve Russell Crowe. Day-Lewis rolü kibarca reddetmiş, Crowe’un ise o sırada başka bir film için çekimleri varmış. Tarihler uymamış. Stuart Townsend’de karar kılınmış. Townsend iki ay boyunca kılıç dersleri almış, rolü için çalışmış (yazık be). 4 günlük çekimin ardından Jackson ve yapımcılar Townsend’in rol için fazla genç olduğunu farketmişler. Rol Viggo Mortensen’e teklif edildiğinde, Viggo Yüzüklerin Efendisi romanlarından bi’haber imiş. Serinin büyük hayranı olan oğlunun sözüne güvenerek (ve gazına gelerek belki hehe) rolü kabul etmiş. İyi ki de etmiş.


oracle

The Oracle – Kahin (The Matrix)

Gloria Foster, The Matrix (1999) ve devam filmi The Matrix: Reloaded’da (2003) Oracle’ı calandırdı. Üçlemenin son iki filmi tıpkı Geleceğe Dönüş 2 ve 3 gibi ardarda çekiliyordu. The Matrix: Revolutions’taki sahnelerinin çekimine başlanamadan Foster hayatını kaybetti. Wachowski Biraderler oyuncu değişikliği yapıp devam etme fikrinin ötesine geçip, yapacakları fiziksel bu değişikliğe senaryoda da bir kılıf buldular. Mary Alice son film Revolutions’ta ve Enter the Matrix oyununda Oracle rolünü devraldı.


zee

Zee (The Matrix)

Oyuncu/Şarkıcı Aaliyah, The Matrix Reloaded filmindeki Zee rolü için çekimlerinin bir çoğunu tamamlamıştı. Kalan son sahnelerinin çekimleri için tarihler dahi belliydi. 2001 yılında klip çekimi için uçtuğu Bahamalarda kaza geçirip hayatını kaybedince rol Nona Gaye’e verildi ve Aaliyah’lı tüm sahneler yeniden çekildi. Aaliyah ile çekilen sahneler daha sonra The Matrix: Ultimate Collection Series’e dahil edildi.

Etiketler: .

Yazar

kafkaesk

Çizgi roman çevirmeni, editör, podcastçi | Unutmamak için yazıyorum. Prost!

list Arşiv

Background
Previous post

Yorumlar

Bu içeriğe henüz yorum yapılmamış

Yorumunu Yaz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bu site çöp yorumlardan kaçınmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinin nasıl kullanıldığını öğrenmek için tıkla.