Çizgi Roman, Film-Dizi, Oyun, Etkinlik haberleri, Cosplay galerileri ve Podcast yayınları!

Jack Kirby’nin Çocukları vs Marvel

 Jack Kirby’nin varisleri ve Marvel arasındaki dava Temyiz mahkemesinde Marvel lehine sonuçlandı ama Kirby’nin çocukları davayı Supreme Court (ABD yargı sisteminin yüksek mahkemesi)a taşıyor.

Yasal prosedür biraz karışık (en azından benim için) ama anladığım kadarıyla sizinle paylaşmak istiyorum. Kirby varisleri sanatçının 1959 ve 1963 yılları arasında Marvel için ürettiği işlerin “work for hire” yani para karşılığı satın alınmış işler olmadığını savunuyor ve ABD’nin copy right yasasına göre 1978 yılından önce yapılmış olan işler için sanatçının veya varislerinin haklarını geri alabileceği görüşünü savunuyorlar.

Fakat Temyiz mahkemesi 2011 yılında başka bir mahkemenin vermiş olduğu bir benzer karara dayanarak Kirby’nin Marvel’e yaptığı işlerin bir karşılık alınarak yapıldığı kararını vererek Kirby varislerinin Avengers, X-Men, Fantastic Four gibi karakterleri de kapsayan 45 copyright durdurma talebini reddetti.

geekstra_jack-kirby_02

Varisler bu karara itiraz ederek bahsedilen “karşılığın” yani Marvel’in oluşturulan eserlerdeki etkisi ve finansal desteğinin “karşılık” teşkil edemeyecek seviyede olduğunu savundu. Bu davalarda onları savunan Marc Toberoff aynı zamanda DC ile Jerry Siegel ve Joe Shuster arasındaki Superman davasına da bakıyor.

Sanırım olay Marvel’in Disney tarafından satın alınmasından sonra daha büyük bir yasal önem taşıyor ki, eğer bir şirket olarak böyle karara boyun eğmeleri durumunda kim bilir Disney ve tüm alt şirketlerinden kaç tane daha buna benzer dava açılacak.

Ben tabii ki sanatçının hakkını alması taraftarıyım yalnızca ortaya konulan işle aslında pek de alakası olmayan çocukları ve torunları sadece para peşinde böyle bir mücadele vermiyor olmalarını umuyorum. Disney sonuçta Steve Martin’in “The Jerk” filminde olduğu gibi bu davalar neticesinde iflas etmeyecek ama belki de bu hak, gelir bölüşümü ilerde bazı karakterlerin kullanılamaz hale gelmesini de sağlaya bilir… 1966 Batman televizyon serisinin DVD/Bluray’e aktarılması ve ürünlerinin yeniden üretilmesi neredeyse 50 yıl sürdü buna benzer firmalar arası hak ve lisans davaları sebebiyle…

Neyse Jack Kirby artık aramızda değil ama hakkını geri almasını dilerim.

Geekstra ailesiyle her konuda muhabbet için Facebook Grubumuza bekleriz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Loading...
Devamını oku:
Red Skull MCU’ya geri mi dönüyor?

Marvel Cinematic Universe filmleri tüm zamanların en çok hasılat yapan film serilerinden biri ve genellikle...

İptal Edilen Diziler

2015-2016 ABD televizyon sezonu final hazırlıkları yaparken kanallarda 2016-2017 sezonu için yenilenmeyecek dizilerini açıklamaya başladı....

Kapat