MARVEL

Marvel: Mesih KompleXi Önsözünü Ele Geçirdik!

kafkaesk 15 Mart 2014 2


Background
share close

mesih_komplexi

Marmara Çizgi, Marvel Evreni’ne şekil veren dev “Cross-over” maceraları yayınlarken bir yandan Avengers, Spider-Man ve X-Men gibi büyük serilerin de en büyük ve en önemli hikayelerini bizlerle buluşturmaya devam ediyor.

Tıpkı çok yakında sinema uyarlamasını izleyeceğimiz X-Men: Days of Future Past gibi hem X-Men’in kendi hikayesine hem de tüm Marvel Evreni’ne büyük çapta etkisi olan Mesih KompleXi (Messiah Complex) de bu tür dev bir macera. Marmara Çizgi’nin yayınlamaya hazırlandığı bu muazzam çizgi romanın Rıza Umar Gürsu ve İlke Keskin tarafından yazılan önsözüne ulaşmayı başardık 🙂 Evet evet inlerine girdik. Mağaralarına sızdık. Allem ettik kullem ettik ve önsözü ele geçirdik!

Lafı uzatmadan sizi Mesih KompleXi’nin önsözü ile başbaşa bırakıyorum:

“MUTANTLAR YOK OLSUN…”

 

Herkese merhaba,

 

Mayıs 2012’de yayınladığımız House of M cildinin sonlarına doğru Scarlett Witch bu sözleri söylemiş ve mutant dünyası tepetaklak olmuştu. Sayıları milyonlarla ifade edilen mutantların neredeyse hepsi bir anda güçlerini kaybetmişti. İster süper kahraman, ister süper kötü, isterse de kendi halinde sıradan bir mutant olsun, bu cümleden sonra mutantlar için artık hiçbir şey aynı olmayacaktı.

Güçlerini kaybeden mutantların bazıları hayatlarını da kaybederken her nasılsa sadece 198 kişi mutant güçlerini korumayı başarır. Ama bir zamanlar dünyanın belki de en kalabalık nüfusu olan mutantların soyu artık tükenmek üzeredir. Bu ırkı korumak için ABD hükümeti bir karar alır ve Xavier Malikanesi’ni ihtiyacı olan mutantlara açan kahramanlarımıza “destek” amacı ile malikânenin çevresini Sentinellerle kuşatır. Malikane adeta bir açıkhava hapishanesine dönüşmüştür.  

Enerjinin korunumu yasası uyarınca, Scarlet Witch’in yaptıklarından etkilenen mutantların güçleri birleşerek Collective adında bir güç oluşturmuştur. Bu güç Kanada topraklarında büyük bir kıyıma yol açtığı gibi Alpha Flight’ı da yok etmiştir. Collective’i etkisiz hale getirme işi ise Avengers’a düşmüştür (Daha detaylı bilgi için Gerekli Şeyler’in yayınladığı New Avengers serisine bakabilirsiniz).

Beast, bu mutant sorunsalına çözüm arayadursun, güçlerini korumuş olan X-Men de diğer sorunlarla ilgilenmeye başlar. Bu sorunlardan en önemlisi ise hem X-Men’in hem de Cyclops’un geçmişiyle ilgilidir. 1975’te yayınlanan Giant-Size X-Men serisinde anlatıldığı üzere, ilk X-Men takımı Krakoa adındaki canlı bir ada ile mücadele edip yenilmiştir. Adadan sadece Cyclops kurtulabilmiş ve geri dönüp olayları anlatmıştır. Sonrasında dışarıdan mutant desteği alarak takımını kurtaran Profesör X, X-Men ekibini bildiğimiz ilk haline getirmiştir. Ancak gerçek bu kadar basit değildir. Daha sonra 2006 yılında yayınlanan X-Men: Deadly Genesis macerasında anlatıldığı üzere, Xavier dışarıdan mutant desteği almadan önce, Moira MacTaggert’ın eğittiği ancak henüz hazır olmayan bir takımı daha sahaya sürmüştür. Ekibin başında ise Vulcan kod adlı bir mutant vardır ve bu mutant Cyclops ile Havoc’un bilmedikleri ağabeyleridir.

Vulcan ve ekibi Cyclops ile adaya gelir ancak Vulcan hariç yeni ekipteki herkes ölür. Baygın yatan Vulcan daha sonra Polaris’in güçleri sayesinde Krakoa ile birlikte uzaya yollanır. Vulcan’ın varlığı Xavier tarafından Cyclops’un hafızasından silinir. House of M sonrasında uyanan Vulcan, Xavier ve X-Men’den intikam almak için döner ve Banshee’yi öldürür. Ancak yeni ekibin ve kardeşinin olaylardan haberdar olmaması üzerine dünyayı terk edip intikam almak için Shi’ar İmparatorluğu’na gider.

Konu anlatımından da anlaşılabileceği gibi X-men’in hayatı durdurulamaz bir atlıkarınca gibidir. Bir an sonra ne olacağı bilinmemektedir. Mutant ırkını korumaya çalışan bu takım, Scarlet Witch  yüzünden içine düştükleri durumu düşünürken Alaska’da bir umut belirir ve maceramız başlar.

Elinizdeki kitap ve takip eden ikinci cilt, “Mesih Üçlemesi” diye adlandırılan macera serisinin ilk kitabı olarak kabul ediliyor (Diğerleri ise Messiah War [Mesih Savaşı] ve Second Coming [Mesih’in Dönüşü]). Amerika’da Ekim 2007 – Ocak 2008 arasında yayınlanan bütün X-Men dergilerinde devam eden ve toplam 13 fasikülden oluşan bu hikayede, sadece günümüzde değil gelecekte de gelişecek olayların X-Evreni’ni nasıl etkilediğini ve/veya etkileyeceğini görüyoruz. Kendini büyük kurtarıcı sanmaya başlayıp ruhsal bozukluklar yaşayan insanların girdikleri ruh haline verilen mesih veya kurtarıcı kompleksi psikolojisinden yola çıkılarak yazılan macerada birçok grup, doğan yeni bir umudun peşine düşüyor. Bu gruplara kısaca değinmek gerekirse: X-Men, Marauders [Çapulcular], Purifiers [Arındırıcılar], Acolytes [Rahip Yardımcıları], Reavers [Yağmacılar] ve tek başına ilerleyen Predator X. Olaylar başta her ne kadar karmaşık gözükse de sona geldiğinizde ucu açık hiçbir konu kalmıyor.

Yukarıda isimlerini saydığımız grupları ve X-Men ile bağlantılarını da biraz açarsak daha iyi olacak herhalde.

Marauders: Sinister’ın kendi saldırı gücü olarak kullandığı bu grup Morlock Katliamı’ndan bir süre önce, güçleri kontrolden çıkmasın diye Sinister’ın yapacağı bir beyin cerrahisine ihtiyaç duyan Gambit tarafından, ameliyatın bedeli olarak toplanmıştır. Fakat Gambit o dönemde ekibin bir üyesi olmamıştır. Orijinal ekipten Sabretooth haricinde tüm üyelerin genetik materyali Sinister’ın elindedir ve defalarca klonlanmışlardır. Gambit, Apocalypse’in Horseman’i (Mahşerin Dört Atlısı’ndan biri) olduktan sonra Sinister’a katıldı ve Mesih KompleXi öyküsünün ikinci cildinde bunun altında yatan nedenleri görebileceksiniz.

Purifiers: Kendini mutant ırkını ortadan kaldırmaya adamış olan William Stryker tarafından kurulmuş, aşırı tutucu bir dini gruptur. M-Günü’nden sonra, mutant genlerini (ve dolayısıyla güçlerini) kaybeden öğrenciler okuldan ayrılırken onlara saldırıp içinde 45 öğrencinin bulunduğu otobüsü havaya uçurarak eskiden mutant olan bu çocukları öldürmüşlerdir. Elinizdeki ciltte de New Mutants ekibinin, dostlarını gözlerinin önünde öldüren Purifiers’a karşı öfkelerini açıkça görebileceksiniz.

Acolytes: 1996 yılında ülkemizde yayınlanmış olan X-Men çizgi romanlarındaki Asteroit M öyküsünde ilk olarak kurulan (her ne kadar o öyküdeki ekipten bir tek Fabian Cortez hayatta kalsa da) Acolytes, yıllarca Magneto’nun ideallerine sıkı sıkıya bağlı bir ekip olarak var olmuştur. Üyeleri zaman zaman değişmiş ama mutant ırkının üstünlüğüne olan inançları hep sabit kalmıştır. Öykümüzün geçtiği dönemde ise en son Exodus önderliğinde çeşitli olaylar yaşayıp dağılmış bir ekip görünümündedirler.

Reavers: İlk olarak Hellfire Club’dan Donald Pierce önderliğinde karşımıza çıkan ve cyborglardan oluşan bir ekiptir. Ekibin üyelerinin büyük bir kısmı artık hayatta değildir. Hikayemizde karşımıza çıkan Reavers ise Lady Deathstrike yönetimindeki, bedenleri sibernetik protezlerle geliştirilmiş Purifiers üyelerinden ibarettir.

Predator X: Orijinal Weapon X projesinin (Wolverine’i Wolverine yapan proje) bir uzantısı olan The Facility (Tesis) tarafından mutantları avlayıp onlarla beslenmesi amacıyla yaratılmış 3 yaratıktan hayatta kalmış sonuncusu.

X-men, ülkemizde düzenli yayınlan(a)masa da elinizdeki kitap son yılların en önemli X-men olaylarından birinin başlangıcı sayılmaktadır. İnişler ve çıkışları olsa da Mesih KompleXi “itilmiş” kahramanlarımızın geleceklerindeki dönüm noktasıdır. Yeni kapılar, yeni yol ayrımları yaratan bu macerayı beğeneceğinizi umuyoruz

 

Hepinize keyifli okumalar.

 

R. Umar Gürsu – İlke Keskin

 

 

Etiketler: .

Yazar

kafkaesk

Çizgi roman çevirmeni, editör, podcastçi | Unutmamak için yazıyorum. Prost!

list Arşiv

Background
Previous post

Yorumlar

This post currently has 2 comments.

Yorumunu Yaz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bu site çöp yorumlardan kaçınmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinin nasıl kullanıldığını öğrenmek için tıkla.