• Home
  • keyboard_arrow_right OYUN
  • keyboard_arrow_right GRAFİK KARŞILAŞTIRMASI DEDİĞİN BÖYLE YAPILIR!

OYUN

GRAFİK KARŞILAŞTIRMASI DEDİĞİN BÖYLE YAPILIR!

ExOblivione 19 Şubat 2014


Background
share close

Video oyunları özellikle de konsol kanadını yakından takip edenleriniz varsa bayağı bir zamandır sektörde dönmekte olan ve kod adı “Resolution-gate Skandalı” olarak belirlenmiş muhabbetten de haberdardır.

Resolution-gate skandalı multiplatform çıkış yapan/yapacak oyunların Xbox One’da 720p, Ps4’de ise native 1080p (yani herhangi bir yazılımla yükseltme olmadan direk 1080p) olması üzerine kurulu. Microsoft’un yeni konsolu bu yüzden bayağı bir eleştiri ve baskı altında. Hatta bu durum multiplatform satışlarda PS4’ü öne geçirmiş durumda şimdiden. Örneğin Ps3 ve Xbox 360’a çıkmış ve iyileştirilerek yeni generasyon konsollara çıkartılan Tomb Raider oyununun bu çözünürlük/performans farkları nedeni ile PS4 toplam satışları 140binken XO toplam satışları 49bin seviyesinde (kaynak: VGChartz.com )

Anlayacağınız resolution-gate skandalı üzerine kurulu haberler oyun satışlarını etkileyecek derecede önem arzediyor ve oyun medyasıda bu yönde sık sık haber yapmakta.

Sadece oyun medyası değil, oyun yapımcısı stüdyolar da oyuncuların bu meraklarını giderme yönünde resmi açıklamalar yapmaya başladılar. En son açıklama Konami tarafından, son Metal Gear Solid oyunu üzerinde çalışan Hideo Kojima’dan geldi. Hem de ekran görüntülü karşılaştırmalar ve son olarak oynanış içeren bir video ile.

5 HAK MK

Konumuz resolution-gate skandalı veya Metal Gear Solid’in son oyunu için giriş bölümü olarak yayınlanacak Ground Zeroes ‘un PS4’de ne kadar muhteşem göründüğü, oyun motorunun hem eski hem yeni nesil konsollarda vermesi beklenen kaliteli performans vs değil tabi ki.

Benim asıl dikkatinizi çekmek istediğim, Konami’nin yayınladığı grafik karşılaştırma videosunun başarısı.

Oyunlarla ilgili bizlerin, vazgeçilmez tartışma konusu olan “hangi platformda görsellik en iyi” için oyun medyası tarafından hazırlanan bir çok grafik karşılaştırması izlemişizdir. Fakat ilk defa bir oyun yapımcı firması tarafından kendi oyunu için esaslı grafik karşılaştırma videosu yayınlandığına şahit oldum.

Ve adamlar çok iyi iş çıkarmışlar.

Öyle ki Ps3 ve Xbox 360’da 30fps, Ps4’de 60 fps olan oyun için doğru oynanış sahnesi ve tekniği ile bu farkı görmemizi bile sağlamışlar.

Ne demek istediğimi Konami’nin yayınladığı videoyu izleyerek daha iyi anlayacaksınız.

Bakalım resolution-gate skandalı nereye kadar gidecek. Umarım Microsoft bu konuda bir an önce gerekli önlemleri alır ve Xbox One’ı toparlar. Yoksa geçtiğimiz neslin aksine yeni nesilde oyuncuların multiplatform oyunlar için tercihleri PS4’den yana olacaktır.

Hadin

Tagged as: .

Previous post

Post comments

This post currently has no comments.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.