• Home
  • keyboard_arrow_right OYUN
  • keyboard_arrow_right XBOX
  • keyboard_arrow_right Türkiye’de Xbox One ‘ın Çıkışı ve Geleceğine Dair Kafa Patlamaca

OYUN

Türkiye’de Xbox One ‘ın Çıkışı ve Geleceğine Dair Kafa Patlamaca

ExOblivione 9 Eylül 2014 2


Background
share close

Bundan yaklaşık 6 ay  önce Microsoft Türkiye ülkemizde yeni nesil konsollara geçmek için Xbox One’ı bekleyenlere güzel haberi vermiş, biz de heyecanla sizlere duyurmuştuk.

İşte o 6 ay göz açıp kapayıncaya kadar geçti ve Xbox One ülkemizde geçtiğimiz Cuma günü satışa çıktı! Peki ne değişti? Aslında hiçbirşey. Daha doğrusu ne yazık ki hiçbirşey diyelim.

ps4troll
Xbox One çıkışını trollüyen Sony Türkiye

Olayı baştan alırsak. Ps4 ve Xbox One çıkışlarını geçtiğimiz sene Kasım-Aralık ayında gerçekleştirdiler. Ps4 çok çok az adetlerde ve kontrolsüz, daha çok karaborsacılara yarayan bir çıkış yapmış olsa da, ülkemizde Aralık 2013’de çıkışını gerçekleştirdi. Sony Türkiye,gelen adetleri ve adetlerin satışını daha iyi organize edebilseydi çok daha keyifli bir çıkış olabilirdi. Ama olmadı. Güzel bir lansman ve berbat bir gece satışı ile konsolu ülkemizde satışa çıkardılar.

ps4tur
O zaman ki Sony Türkiye Playstation Müdürü Mustafa Yiğit

Lakin Microsoft Türkiye tarafından beklenen Xbox One çıkış haberleri bir türlü gelmek bilmiyordu. Bunun asıl nedeni Microsoft’un Xbox One’a geniş çaplı bir çıkış yerine ilk olarak 13 ülkede çıkış yapmayı tercih etmesiydi. Böyle bir tercihin arkasında Microsoft’un sunduğu Xbox Live altyapısı ve bu yapıdan beslenen çeşitli hizmetler ve tabi ki Kinect sesli komut desteği gibi nedenler yer aldığını söyleyebiliriz. Yine de bu ayrıntıları herkes bilmek durumunda değil ve bunun Türk tüketicisi ile iletişimi doğru şekilde yapılmadığından eleştiriler havada uçuşmaya başlamıştı. Eleştirilerin yanı sıra, Xbox 360’ı çıkışından 6 sene sonra Türkiye’ye getirebilen Microsoft Türkiye’nin Xbox One konusundaki politikası gerçekten merak konusuydu.

Xbox-360-41
Xbox 360 Türkiye çıkışını işte böyle yapmıştı.

Uzun bir sessizlikten sonra çıkış tarihini duyurup, 11 aylık bir gecikmeyle konsolu satışa çıkardılar. Tabi bu 11 aylık süreçte Microsoft, beklenilenin altındaki satış adetlerini arttırmak, arayüz, kinect ve rakibine göre donanım zayıflığına sahip Xbox One’a gelen eleştirilerin altından kalkmak için vargücüyle çalıştı.

İşte bu yüzden Xbox One’ın Türkiye’de 11 ay geç çıkış yapmasına sevinebiliriz. Zira bu gecikme sayesinde daha kullanışlı arayüze sahip, Kinectli ve Kinectsiz seçeneklerin sunulduğu bir konsol karşımıza geldi. Ne yazık ki rakibine göre zayıf donanım sahipliği ve etrafında dolaşan eleştiriler, haberler hala duruyor.

Evet, şöyle bir özet yaptıktan sonra gelelim asıl konumuza.

Xbox One’ın konsol olarak Türkiye’de geleceği ne olur? Ben Xbox One’ın Türkiye’de doğru yönetildiği taktirde pazara güzel bir rekabet getireceğine inanıyorum. Bunun nedenleri:

• Türkiye televizyonun ölmediği, hala önemini koruduğu bir ülke. Xbox One’ın barındırdığı TV özellikleri bu yüzden önemli ve rakibine göre artı sağlıyor

• Türkiye şu an dijital içerikler anlamında iTunes gibi kanallar tarafından mercek altında, potansiyeli yüksek bir ülke. Xbox Live altında zaten Xbox 360 zamanından beri sunulan bir çok dijital içerik kanalı var. Benzerleri (tivibu, mubi vb) ile yapılacak anlaşmalar Xbox One’ı bir anda her salonun multimedya makinesi haline getirebilir. Hem de Fifa 15 oynayabildiğin, sesle komut verebildiğin futuristik bir makine.

• Dijital içerikler dışında Digitürk, DSmart gibi hizmetlerle entegre edilecek, bu kanallar üzerinden satılacak bir Xbox One, bu potansiyele sahip olmayan rakibini sadece oyun oynatabilen bir konsol olarak geride bırakabilir.

Yukarıda saydığım bu 3 yol direk oyuncularla alakalı değil biliyorum. Zaten olaya oyuncular gözünden bakmıyorum ve bakmamak lazım. Çünkü Xbox One oyun oynatan bir konsoldan daha fazlasını sunabilecek potansiyele sahip ve işin para kazanma, yatırımları geri alma kısmını düşündüğümüzde sadece oyunculara konsol satarak Türkiye’de bu hedefleri tutturmanızın mümkün olmadığı ortada.

Zira buna küçük bir örnek olması için Merlin’in Kazanı’nın yaptığı şu habere göz atabilirsiniz. Xbox One oynayacak “oyuncu” kişi zaten 1 sene önce bir yolunu bulup konsolu edinmiş, edinmediyse bile PS4 alarak konsol kotasını doldurmuştur. Eh herkes iki konsolada sahip olacak durumda değil. Merlin’in Kazanı’nın yaptığı piyasa araştırmasına göre konsolun ilk çıkış hafta satışları pek iç açıcı değil. Ön siparişlerle beraber 300 adedi bulamamış durumda. Hoş burada resmi rakamlar üzerinden konuşmuyoruz ama yine de ortada dolaşan bu rakamlar üzücü.

kanyonteknosaxo
Kanyon Teknosa’nın sattığı ilk Xbox One ve “şanslı” sahibi

Üzücü olmasının nedeni, sektörün gelişmesi, yukarıda saydığım özelliklerin Xbox One’a gelmesi, buna karşı atak olarak Sony Türkiye’nin PS4 ile daha neler sunabilirim pazar payım elden gitmesin diye düşünmesinin satış adetlerine bağlı olmasıdır.

Açık konuşayım, Türkçe oyun olayı iyi bir pazarlama objesiydi. Lakin ben bu pazarlama objesinin vaktini doldurmaya başladığını düşünüyorum. Çünkü Sony  Türkiye bu işi Sony  oyunlarında bir standart haline getirdi, heyecanı kalmadı. Artık başka bir pazarlama objesi bulması ve yine bir ilki gerçekleştirip yerini sağlamlaştırması lazım. Fakat karşısında güçlü bir rakip olmadığı için bu  eforu sarfetmiyor. İşte bu yüzden Microsoft Türkiye’nin atacağı adımlar oldukça önemli.

Microsoft Türkiye’nin güzel bir lansman yaptığını düşünüyorum. Önde gelen oyun medyası ve anahtar mağazaları birleştirerek iyi bir lansman sinerjisi yarattılar. Tabi bu ne yazık ki satışa dönüşecek bir lansman organizasyonu olamadı. Katılımcıların mağazalara gelme nedeni daha çok oyun medyasından sevdikleri insanları yakından görmekti.

multiplayerxoetkinlikbscxoetkinlik1

Ayrıca katılımcı kitlesi bir konsola 1599 TL verebilecek bir kitle değildi. Bu yüzden bu lansmanın Microsoft’a kazandırdığı Xbox markasının genç oyuncularda bilinirliğinin artması olabildi ancak. bscxoetkinlik2

multiplayerxoetkinlik2
Selam Gençler!

Gelelim Türkiye’de ithal edilen çoğu elektronik ürünün sahip olduğu en büyük soruna, fiyatlandırmaya. Microsoft Türkiye güzel bir ön sipariş çalışması ile konsolu kinectli ve kinectsiz olarak tüm elektronik ve kırtasiye mağazalarında satışa açtı. Kinectsiz paketi ön sipariş oyunları olan Fifa 15 ve Forza 5 ile beraber 1599 TL’den, Kinectliyi Dance Central ve Fifa 15 ile beraber 1999 Tl’den satışa çıkardılar. Bu fiyatların mantıklı olduğunuda tüketiciye bildirmek için, ön sipariş verene 430 TL değerinde oyunla beraber gibi iletişimler yaptılar.

xboxonefiyat
60 euroluk oyun olmuş sana 215 TL. Yuh!

Şimdi yurtdışı fiyatlarından haberdarsanız Türkiye fiyatlarına tepki verebilirsiniz doğal olarak. Konsol kinectsiz olarak Avrupa’da 399 euro ya, kinectli olarak 450 euro’ya satılıyor. Hatta 399 euroya oyunlu paket bulmanız mümkün. Bu fiyatı göz önüne aldığınızda 1599 TL fiyat etiketi pahalı kalıyor. Ülkemizde Ps4 satış fiyatıyla karşılaştırırsak, önsipariş fiyatı avantajlı bile oluyordu.

Derken Sony Türkiye Ps4 fiyatını 1499 TL’ye çekti.

ps4fiyatindirim
Sony’den çakal hareketler.

İşte rekabetin güzelliği. Tabi Ps4’ün ilk çıkış fiyatının 1399 TL olduğunu hatırlatalım. Sonradan euro artışı nedeni ile fiyatı 1549 TL’ye çekmişlerdi. Bir dakika? 399 euroluk ps4 Türkiye’de 1  sene önce 1399 TL’den mi satıldı!?

Evet aynen öyle. Ve gönül isterdi ki, pazar payı düşük olan, pazarda kendine yer edinmeye, kullanıcı sayısını arttırmaya çalışan Microsoft’da böyle rekabetçi bir fiyatla Xbox One’ı satışa çıkarsaydı. 1999 TL olan Kinectli versiyondan hiç bahsetmiyorum dikkat ederseniz.Kinect ile ailelere ulaşmak istiyoruz diyen Microsoft Türkiye, fiyatı belirlerken bu hedefi unutuvermiş belli ki.

Neyse, hafiften toparlayalım uzun oldu.

Dünya genelinde 3’e karşı 1 satış oranı ile rakibinden geride olan Xbox One, Türkiye gibi dar bir sektörde zorlanacaktır. Başarıya ulaşması ve pazar payını kapması için Microsoft Türkiye’nin konsolu satışa çıkarmaktan daha fazlasını yapması gerekiyor.

Zira Xbox One basit bir oyun konsolundan daha fazla potansiyele sahip.

Hadin

Etiketler: .

Previous post

Yorumlar

This post currently has 2 comments.
  1. Kemal Acat on 12 Eylül 2014

    2,000 tl exc oyun yok, türkçe oyun yok, çok daha düşük donanım, artı hiçbir özellik yok bir gamer için, beline beline vurmayımda işi çok zor, bu fiyatta diretirse tası tarağı toplar gider bence. En temelde daha düşük daha az exc oyunu olan konsola niye daha para vereyimki der insan? Yallah kinect zıpla kinect otur kalk kineck demek için mi? :/

Yorumunu Yaz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bu site çöp yorumlardan kaçınmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinin nasıl kullanıldığını öğrenmek için tıkla.