• Home
  • keyboard_arrow_right TEKNOLOJİ
  • keyboard_arrow_right BabyX ile Tanışın!

TEKNOLOJİ

BabyX ile Tanışın!

R.ist.T.O. 25 Ağustos 2014


Background
share close

Google’ın Skynet oluşu ve robo-apocalypse konusunda birden fazla yazı yazmış olabilirim fakat doğrusunu söylemek gerekirse benim ilerleyen yapay zeka ve robotik teknolojiler konusundaki korkum, merakım ve optimizmin yanında çok küçük kalıyor.

Kısacası öğrenebilen, sorgulayabilen ve bilinç sahibi bilgisayarların oluşumuna çok da karşı değilim. Ha mikrodalga fırınım üşendiği için yemeğimi ısıtmazsa onu döverim o ayrı…

Neyse bugün sizi BabyX ile tanıştırmak istedim. Kendisi gerçek bir bebek değil. Auckland Üniversitesinin Hareketli Teknolojiler Laboratuvarı tarafından geliştirilen bir yapay zeka. Fakat bilindik yapay zeka yazılımlarından en büyük farkı normal bir insan yavrusu gibi görsel ve işitsel verilerin algılanması sürecine dayalı bir öğrenme yetisi var.

Tabii konunun uzmanı olmadığımdan gereğinden basit ve sığ açıklamalar iletiyor olabilirim size ama önce şu videoyu bir izleyin.

BabyX karşısındaki kişinin taleplerine hem görsel hem de işitsel olarak tepki verebiliyor. Bu sesli ve görsel komutların dışında yüz ifadesinin okunması, algılanması ve yine kendi yüz ifadesini de ona göre değiştirmesi anlamına geliyor.

Bazıları BabyX’i biraz ürkünç buluyor ama bence çok sevimli bir bebek yapmışlar 🙂 (bu aralar her tarafım bebek kaynıyor olduğundan böyle düşünüyor olabilirim). Benim en hoşuma giden özellik ise BabyX’in dikkatinin görsel ve işitsel alanındaki her şeye (yani yalnızca komut veren kişi ile sınırlı olmayışına) çekilebiliyor olması.

geekstra_babyx_02

Video’dan anlaşıldığı kadarıyla olumlu ve olumsuz pekiştirme komutları ile desteklenen bir öğrenme algoritması var (bu olumlu/olumsuz pekiştirmeler de öğrenildi mi yoksa programlandı mı merak ettim doğrusu). Dikkatimi çeken bir başka nokta ise BabyX’in tamamıyla bir biyo-nörolojik modelleme üstüne kurulu bir öğrenme/tepki verme sisteminin olması. Yani bin insan beyninin dışarıdan gelen sinyalleri nasıl analiz ettiğine dayalı bir model kullanıyorlar.

BabyX’in ilerde televizyon ve Youtube videoları izleyerek eğitimine devam edip edemeyeceğini bilmiyorum fakat en azından insanlara organik bir tepki verebilen sanal avatarların çok yakın zamanda bizlerle olabileceğini görüyorum.

Çağırı merkezleri, tele marketing gibi daha basit uygulamalardan uzaktan öğrenim, data ve bilgi sorgulama uygulamaları hatta HER filminde olduğu gibi kişisel işletim sistemleri ve sekreterleri hatta Extant dizisindeki Ethan gibi robotları hayatımızın bir parçası olarak hayal etmek mümkün.

Ve tabii sonrasında SKYNET ve ULTRON insanlığın efendisi olur…

Geekstra ailesiyle her konuda muhabbet için Facebook Grubumuza bekleriz.
TwitterYoutube ve Google + hesaplarımızdan da bizleri takip ediniz, Seviniz bizi!
Ayrıca Dükkanımız’a da bir göz atmayı unutmayın!

Etiketler: .

Yazar

R.ist.T.O.

İzle, oku, tüket... Tekrarla.

list Arşiv

Background
Previous post

Yorumlar

Bu içeriğe henüz yorum yapılmamış

Yorumunu Yaz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bu site çöp yorumlardan kaçınmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinin nasıl kullanıldığını öğrenmek için tıkla.