Çizgi Roman, Film-Dizi, Oyun, Etkinlik haberleri, Cosplay galerileri ve Podcast yayınları!

Bunlar Hep Telekinezi!

MIT (hani ABD’de olan teknoloji enstitüsü)’nin Tangible Media Grubu (Dokunulabilir medya grubu olur herhalde Türkçesi) yıllardır varlık ve hareket algılama ile fiziksel cisimlerle etkileşime geçme teknolojisi üzerinde çalışıyorlar. Yani kısacası teknolojik telekinezi yaratma çabasındalar.

geekstra_transform_02

Tamam telekinezi değil bu ama olsun yine de oldukça ilginç bir teknoloji. Kısaca anlatmam gerekirse Kinect ile fiziksel cisimleri dilediğimiz gibi manipüle etmemizi sağlayacak olan bu teknoloji, sonsuz uygulaması olabilir. Bir uygulama alanı olarak da mobilyaları seçmiş MIT’liler.

geekstra_transform_04

Transform Table (Dönüşen Masa) Milano’daki Lexus Design Amazing sergisinde tanıtıldı. Toplam 1000 adet ince çubuktan oluşan bu hareketli yüzey hareket komutlarına gerçek zamanlı olarak tepki veriyor.

Açıkçası bu bir prototip ve algı kapasitesi, pratik kullanım şekilleri şimdilik bira kısıtlı görünüyor ama bu ilerde Wolverine filminde gördüğümüz yatak ve çoklu kullanım yüzeyleri (mesela üstüne oturduğunda sandalye şeklini alması, bir bardağı bırakmak için uzandığında yükselerek bardağın altına bir yüzey oluşturması vb…) olarak kullanılabilir gibi görünüyor.

geekstra_transform_03

Geekstra ailesiyle her konuda muhabbet için Facebook Grubumuza bekleriz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Loading...
Devamını oku:
 Iron Fist’ten İlk Görüntüler

Marvel’in Netflix dizisi Iron Fist’in çekimleri New York’ta sürmekte. Dizide Iron Fist/Danny Rand karakterini canlandıran...

Battlestar Galactica Filmi Geliyor Mu?

Ne zamandır yapılacak ama bir türlü Battlestar Galactica filmi ile ilgili yol alınamamıştı. Bir ara...

Kapat