• Home
  • keyboard_arrow_right TEKNOLOJİ
  • keyboard_arrow_right Bunlar Hep Telekinezi!

TEKNOLOJİ

Bunlar Hep Telekinezi!

R.ist.T.O. 15 Nisan 2014


Background
share close

MIT (hani ABD’de olan teknoloji enstitüsü)’nin Tangible Media Grubu (Dokunulabilir medya grubu olur herhalde Türkçesi) yıllardır varlık ve hareket algılama ile fiziksel cisimlerle etkileşime geçme teknolojisi üzerinde çalışıyorlar. Yani kısacası teknolojik telekinezi yaratma çabasındalar.

geekstra_transform_02

Tamam telekinezi değil bu ama olsun yine de oldukça ilginç bir teknoloji. Kısaca anlatmam gerekirse Kinect ile fiziksel cisimleri dilediğimiz gibi manipüle etmemizi sağlayacak olan bu teknoloji, sonsuz uygulaması olabilir. Bir uygulama alanı olarak da mobilyaları seçmiş MIT’liler.

geekstra_transform_04

Transform Table (Dönüşen Masa) Milano’daki Lexus Design Amazing sergisinde tanıtıldı. Toplam 1000 adet ince çubuktan oluşan bu hareketli yüzey hareket komutlarına gerçek zamanlı olarak tepki veriyor.

Açıkçası bu bir prototip ve algı kapasitesi, pratik kullanım şekilleri şimdilik bira kısıtlı görünüyor ama bu ilerde Wolverine filminde gördüğümüz yatak ve çoklu kullanım yüzeyleri (mesela üstüne oturduğunda sandalye şeklini alması, bir bardağı bırakmak için uzandığında yükselerek bardağın altına bir yüzey oluşturması vb…) olarak kullanılabilir gibi görünüyor.

geekstra_transform_03

Geekstra ailesiyle her konuda muhabbet için Facebook Grubumuza bekleriz.

Etiketler: .

Yazar

R.ist.T.O.

İzle, oku, tüket... Tekrarla.

list Arşiv

Background
Previous post

Yorumlar

Bu içeriğe henüz yorum yapılmamış

Yorumunu Yaz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bu site çöp yorumlardan kaçınmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinin nasıl kullanıldığını öğrenmek için tıkla.