• Home
  • keyboard_arrow_right TEKNOLOJİ
  • keyboard_arrow_right Eugene Goostman ile Tanışın!

TEKNOLOJİ

Eugene Goostman ile Tanışın!

R.ist.T.O. 10 Haziran 2014


Background
share close

Kim ki bu Eugene Goostman diyenleriniz olabilir, bazılarınız Eugene’in kim olduğunu biliyor olabilir. Eugene gerçek bir çocuk değil. Pinokyo da değil tabii ama belki büyüyünce gerçek bir “zeki varlık” olma potansiyelini taşıyor.

Evet Eugene bir bilgisayar yazılımı. Fakat onu farklı kılan şey Turing testini geçmeyi başarmış ilk yapay zeka programı olması. Tamam ucu ucuna geçti ama geçti sonuçta.

Önce Turing testinden biraz bahsedeyim. Hani Blade Runner’da robot ve insan arasındaki farkı anlamak için yaptıkları test var ya onunun gibi bir şey.  Bilgisayar bilimci Alan Turing’in adını taşıyan test yapay zeka ölçüm testlerinin standardı. Bir grup insan (jüri) 5 dakika boyuca yazılı olarak konuştuğu kişinin insan veya yapay zeka olmduğu tahmin etmeye çalışıyor ve jürinin %30’unu konuştuğu kişinin insan olduğuna ikna olması durumunda testi geçmiş sayılıyor.

geekstra_eugene_02

Eugene Goostman jürilerin %33’üçünü insan olduğuna ikna etmeyi başarmış. Tabii burada Eugene’in profili yani İngilizce’nin ikinci dili olduğu 13 yaşındaki bir çocuk olması büyük bir rol oynadığı söyleniyor ama geçmiş mi geçmiş.

Yaratıcıların söylediği şekliyle “Eugene’in 13 yaşında olması herşeyi bildiğini ikna etse de bazı şeyleri bilmemesini normal kılıyor” yani aslında “zeka” kadar inandırıcı bir “kılıf” sahibi olmak da testin başarısında büyük etki yapıyor çünkü test sübjektif bir şekilde “insanlık” ölçüyor.

Rus bilgisayar mühendisi Vladimir Veselov ve Ukraynalı Eugene Demchenko tarafından yaratılan yazılım 2014’deki Londra’daki Turing Test Yarışmasında testi geçti.

Bu her ne kadar büyük bir başarı olsa da hemen yarın mutfak robotlarının baş kaldırışı ile karşılaşacağımız veya bilgisayarlarımızın günlük ve ayıp fotoğraflarımızı internete salmakla bizi tehdit edeceği anlamına gelmiyor.

Skynet, Hal gibi yapay zekalar akla gelse de diğer yandan Her’deki Samantha ve Ender Saga kitaplarındaki Jane’i hayal etmek de dudaklara ufak bir gülümseme getirmeye yetiyor… Eğer yoğunluğu aşabilirseniz şu link’ten Eugene ile konuşmayı deneyebilirsiniz. Bana kalırsa pek ikna edici değil.

Geekstra ailesiyle her konuda muhabbet için Facebook Grubumuza bekleriz.

TwitterYoutube ve Google + hesaplarımızdan da bizleri takip ediniz, Seviniz bizi!

 

Etiketler: .

Yazar

R.ist.T.O.

İzle, oku, tüket... Tekrarla.

list Arşiv

Background
Previous post

Yorumlar

Bu içeriğe henüz yorum yapılmamış

Yorumunu Yaz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bu site çöp yorumlardan kaçınmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinin nasıl kullanıldığını öğrenmek için tıkla.