• Home
  • keyboard_arrow_right TEKNOLOJİ
  • keyboard_arrow_right İNTERNET
  • keyboard_arrow_right FACEBOOK VS GOOGLE HAVA SAVAŞI!

TEKNOLOJİ

FACEBOOK VS GOOGLE HAVA SAVAŞI!

R.ist.T.O. 14 Mart 2014


Background
share close

Google geçen sene Loon Balloons adlı atmosferik hava balonlarıyla yükselteceği ve havadan bir internet hotspot görevi görecek cihazlarını duyurmuştu.

Bu hava durumu analiz balonlarıyla benzer bir mantıkla çalışan ve uydular gibi atmosferin dışına çıkmayı gerektirmeyen atmosfer içi uygu sistemleriyle yerden kablo döşemek veya uzaya uydu göndermek gibi maliyetleri ortadan kaldıran bir internet servis ağı oluşumunu hedefliyor Google hazretleri.

Facebook Google’ın balon projesine benzer bir projeyi insansız hava araçlarıyla gerçekleştirmeye çalışıyor. Çıkan haberlere göre Facebook Titan Aerospace adlı bir insansız hava aracı geliştirme firmasını 60 Milyon dolara satın almayı planlıyor.

Titan Aerospace, geliştirdiği Solara 50 ve Solara 60 adlı insansız hava araçlarını yakın bir geçmişte tanıtmıştı. Kanat genişlikleri 50 metreyi bulan bu araçların yüzeyi solar panellerle kaplı ve geniş kanatlarına ramen yalnızca 160 küsür kg ağırlığındalar.

Kanatlarının içinde bulunan aküleri sayesinde güneşsiz ortamlarda da uçabilen bu araçlar gün içinde kanatlarındaki panellerle akülerini şarj edebiliyor ve yere iniş yapmadan yaklaşık 5 yıl kadar havada kalabiliyorlar.

geekstra_facebook_google_044geekstra_facebook_google_044

Uşuş yükseklikleri deniz seviyesinden 20 km olan bu araçların en yüksek hızları da 104 km/saat. Bir uydunun yaptığı tüm görevleri yerine getirebileceği söylenen bu insansız hava araçlarının kullanıma hazır modelleri bir sene içinde piyasaya sürülmesi planlanıyor.

Zuckerberg Titan Aerospace’i satın alarak internet erişimi bulunmayan bölgelere ucuz maliyetli internet ulaştırma projesi olan internet.org projesini bir adım ileriye taşımayı planlıyor.

İster balon olsun ister insansız hava araçları, maliyet bakımından fiziksel kablo döşeme ve uzaya uydu göndermeden daha ucuz ve pratik bir uygulama olduğu kesin. Bu iki dev şirket arasındaki hava savaşını kimin kazanacağı henüz belli değil fakat Zuckerbeg’ın Whatsapp’e ödediği paranın yanında Titan Aerospace’e ayıp ediyor gibi de durmuyor değil.

 

Etiketler: .

Yazar

R.ist.T.O.

İzle, oku, tüket... Tekrarla.

list Arşiv

Background
Previous post

Yorumlar

Bu içeriğe henüz yorum yapılmamış

Yorumunu Yaz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bu site çöp yorumlardan kaçınmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinin nasıl kullanıldığını öğrenmek için tıkla.