• Home
  • keyboard_arrow_right TEKNOLOJİ
  • keyboard_arrow_right Genetik Bebekler

TEKNOLOJİ

Genetik Bebekler

R.ist.T.O. 20 Mart 2014


Background
share close

DNA strand with code

Bebekler her canlı gibi tabii ki genetik varlıklar ama konu bu değil. Konu genetik olarak modifiye edilmiş bebekler. Yani Almost Human’daki Chrome’lar gibi.

geektra_gm_baby_04

Genetik modifikasyon geçirmiş gıdaları duyduk hepimiz. Bu tür gıdaların etiği ve insan sağlığına olası zararı konusunda çok uzun süredir tartışmalar devam ediyor. Tüm bunların arasında genetik olarak modifiye edilmiş bebekler Britanya Parlamentosundan geçebilir.

Parlamento yakın bir zamanda yeni bir IVF terapisinin, doğmamış bebeklere uygulanması konusunda bir karar verecek. Bu terapi 3 ebeveynden alınacak genetik malzemeleri kullanarak kanser, epilepsi ve benzer bir çok hastalıktan bebekleri arındırmak için geliştirilmiş. Teknik, bebeğin mitokondrial DNA’sını değiştirmek üzerine kurulu.

geektra_gm_baby_02

Mitokondrial DNA, nükleer DNA’dan farklı olarak yalnızca anneden çocuğa geçiyor ve annelerde oluşabilecek mutasyon bebeğe geçtiğinde epilepsi, şeker hastalığı, körlük vb hastalıklara yol açabiliyor. Nature yayınına göre her 5-10bin kadından biri bu tarz bir mutasyon geçirmiş mitokontdrial DNA’ya sahip.

Eğer parlamento bu uygulamayı onaylar ise resmen genetiği değiştirilmiş insanlık için bir adım atılmış olacak. Bilim kurgu romanları gerçek oluyor!

Açıkçası ben bir radikal “doğal”cı veya “teknomanyak” değilim ve belirtmeliyim ki bundan sonra yazacaklarım kişisel görüşüm. Siyah, beyaz, doğru, yanlış diye net çizgiler çekemiyorum her şeye. Bana kalırsa insanların selektif evrimi iyisiyle kötüsüyle doğal evrimin ve doğal seleksiyonun bir parçası. Evrim adaptasyon üzerine bir konsept yani iyisi, kötüsü, etikliği gibi insani kavramlardan muaf.

Evrim çevreye uyumluluk adına bir seçim yaptığı gibi, uyumluluk için çevreyi değiştirmeyi de kapsıyor ise bence bu genetik modifikasyonlar insanlığın bir parçası olarak eninde sonunda kabul edilecek.

geektra_gm_baby_05

Konunun tehlikelerini işleyen binlerce bilim kurgu yapımı var ve illa ki bu durumun sosyal, kültürel, dini ve bilimsel etiği tartışma konusu ama her şeyin bir süreç olduğunu düşünüyorum. Süreç bence, tüm karar ve kararsızlıklarıyla, tartışma ve farklı görüşleriyle hatta pasifizim ve extremizmiyle birlikte bir bütün olarak kabul edilmesi gerekiyor.

“DNA’ya müdahale etmek doğru mu yanlış mı”dan önce ve hatta niye doğru ve niye yanlış olduğundan da önce, değişim ve değişimin hem bir ürünü hem de yöneticisi olarak insanı düşünmek gerekiyor bence. Neyse, kimse benim fikrimi sormadı zaten.

Etiketler: .

Yazar

R.ist.T.O.

İzle, oku, tüket... Tekrarla.

list Arşiv

Background
Previous post

Yorumlar

Bu içeriğe henüz yorum yapılmamış

Yorumunu Yaz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bu site çöp yorumlardan kaçınmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinin nasıl kullanıldığını öğrenmek için tıkla.