• Home
  • keyboard_arrow_right TEKNOLOJİ
  • keyboard_arrow_right GADGET
  • keyboard_arrow_right Kano: Kendi Bilgisayarını Yap

TEKNOLOJİ

Kano: Kendi Bilgisayarını Yap

kafkaesk 26 Ekim 2014


Background
share close

Geçen yıl Aralık ayında, Kickstarter’da 1,5 milyon dolardan fazla fon toplayan Kano, her yaştan kullanıcının kendi bilgisayarını kendisinin yapmasını (DIY) ve kodlamayı öğrenmesini sağlayan bir alet. Kickstarter’daki kampanyasında 100 bin dolarlık hedefini 15’e katlayan Kano geçtiğimiz Eylül ayına kadar 18 bin ön sipariş teslimatı gerçekleştirdi. Bu başarıyla adından söz ettiren Londra merkezli Kano sonunda bilgisayar kitini 150 dolardan (ücretsiz kargo) piyasaya sundu.

kano_2

Her ne kadar 6-14 yaş arasındaki çocuklar için olsa da Kano’nun lego stilindeki kendin yap bilgisayarları aslında her yaştan çocuğu hedefliyor. Kano’nun bilgisayar kitinde Raspberry Pi Model B, Bluetooth kalvye, DIY mikrofon, kılıf, baskı ve yapıştırıcılar, WiFi modülü ve 8 GB’lık bir SD kart bulunuyor. Yani kiti alıp, kılavuzu ve yardımcı materyalleri takip ederek doğrudan bilgisayarınızı yapmaya başlayabiliyorsunuz. Kano’nun bilgisayar ekranı olarak da TV’nizi kullanabiliyorsunuz.

kano_geekstra

Kano’nun asıl olayı ise kodlamayı da öğretiyor olması. Kano Blocks adındaki yazılımıyla kodlamanın temellerini Nokia telefonların yıldızı Snake, Atari’nin Pong ve bugünün hiti Minecraft oyunlarını kendiniz yaparak öğreniyorsunuz. Snake oyunun Python programlama dilini kullanarak size öğreten Kano, oyunu kendinize göre özelleştirmenize ve geliştirmenize izin veriyor. Kullanıcıların kendi oyunlarını yayınlayabilecekleri bir uygulama mağazasının da önümüzdeki günlerde açılması planlanıyor.

Kano, renkli tasarımı ve eğlenceli içeriğiyle çocukların da ilgisini çekecek şekilde üretilmiş.Bununla birlikte kendin yap kültürünü benimseyenlerin de ilgisini çekecek yeni bir girişim.

Saul Klein, Yonatan Raz-Fridman ve Alex Klein tarafından kurulan Kano, aralarında Index Ventures’ın olduğu bir grup yatırımcıdan tohum yatırımı almış. Bugün 11 ülkeden 22 kişinin çalıştığı Kano’yu incelemek isterseniz burada.

Kano’nun kendi bilgisayarınızı 107 saniyede nasıl yaparsınız videosu da hemen altta:

Etiketler: .

Yazar

kafkaesk

Çizgi roman çevirmeni, editör, podcastçi | Unutmamak için yazıyorum. Prost!

list Arşiv

Background
Previous post

Yorumlar

Bu içeriğe henüz yorum yapılmamış

Yorumunu Yaz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bu site çöp yorumlardan kaçınmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinin nasıl kullanıldığını öğrenmek için tıkla.