• Home
  • keyboard_arrow_right TEKNOLOJİ
  • keyboard_arrow_right WTF?
  • keyboard_arrow_right Lego Robot’tan Rubik küp Rekoru!

TEKNOLOJİ

Lego Robot’tan Rubik küp Rekoru!

R.ist.T.O. 24 Mart 2014


Background
share close

Lego daha ne yapsın? Bize Lord of the Rings, Batman, Harry Potter gibi uyarlamaları, Ghost Busters ve Simpsons setleri, bire bir boyutta X-Wing’den sonra Rubik küp’ü çözme konusunda dünya rekoru kıran bir robot bile yapma imkanı sunuyor.

Tamam çocuğunuzun Lego parçalarınan bu robotu yapabilirsiniz demiyorum. Çeşitli motorlar, pistonlar ve Lego Mindstorm setleri kullanılarak yapılan ve Samsung Galaxy S4’ü bir analiz bilgisayarı olarak kullanan Cubestormer 3 adındaki bu robot bir önceki dünya rekorunu yaklaşık %38 oranında kısaltarak bulmacayı 3.253 saniyede çözmeyi başardı.

Bir önceki dünya rekoru Cubestormer3’ün bir önceki modeli tarafından Hollandalı Mats Valk’ın (dünyanın en hızlı Rubik küpü rekoruna sahip insan) 5,55 saniyelik rekorunu kırarak elde edilmişti.

Cubestormer 3 David Gilday ve Mike Dobson tarafından geliştirildi. Geliştirici ekibe göre sürecin en zor kısmı yazılım ve donanım arasındaki iletişimi sağlamak olmuş. Yani bir yazılımın bilgisayar ortamında bulmacayı hızlıca çözmesi pek zor değil ama bu çözümün fiziksel bir robota iletilmesi ve hızlıca uygulanmasını sağlamak pek de kolay olmamış.

Ekip kendi rekorlarını bir kez daha kırmaya çalışacak.

Etiketler: .

Yazar

R.ist.T.O.

İzle, oku, tüket... Tekrarla.

list Arşiv

Background
Previous post

Yorumlar

Bu içeriğe henüz yorum yapılmamış

Yorumunu Yaz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bu site çöp yorumlardan kaçınmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinin nasıl kullanıldığını öğrenmek için tıkla.