Çizgi Roman, Film-Dizi, Oyun, Etkinlik haberleri, Cosplay galerileri ve Podcast yayınları!

Lego Robot’tan Rubik küp Rekoru!

Lego daha ne yapsın? Bize Lord of the Rings, Batman, Harry Potter gibi uyarlamaları, Ghost Busters ve Simpsons setleri, bire bir boyutta X-Wing’den sonra Rubik küp’ü çözme konusunda dünya rekoru kıran bir robot bile yapma imkanı sunuyor.

Tamam çocuğunuzun Lego parçalarınan bu robotu yapabilirsiniz demiyorum. Çeşitli motorlar, pistonlar ve Lego Mindstorm setleri kullanılarak yapılan ve Samsung Galaxy S4’ü bir analiz bilgisayarı olarak kullanan Cubestormer 3 adındaki bu robot bir önceki dünya rekorunu yaklaşık %38 oranında kısaltarak bulmacayı 3.253 saniyede çözmeyi başardı.

Bir önceki dünya rekoru Cubestormer3’ün bir önceki modeli tarafından Hollandalı Mats Valk’ın (dünyanın en hızlı Rubik küpü rekoruna sahip insan) 5,55 saniyelik rekorunu kırarak elde edilmişti.

Cubestormer 3 David Gilday ve Mike Dobson tarafından geliştirildi. Geliştirici ekibe göre sürecin en zor kısmı yazılım ve donanım arasındaki iletişimi sağlamak olmuş. Yani bir yazılımın bilgisayar ortamında bulmacayı hızlıca çözmesi pek zor değil ama bu çözümün fiziksel bir robota iletilmesi ve hızlıca uygulanmasını sağlamak pek de kolay olmamış.

Ekip kendi rekorlarını bir kez daha kırmaya çalışacak.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Loading...
Devamını oku:
Yeni Guardians of the Galaxy Vol.2 Görselleri

Guardians of the Galaxy Vol.2 bu senenin en çok beklenen filmlerinden biri. Star Lord ve...

2014 ’ün Son Beklenen Filmleri

2014’ün sona ermesine şunun şurasında 3 aydan az bir süre kaldı. Bu sene sinemalarda verimli...

Kapat