• Home
  • keyboard_arrow_right TEKNOLOJİ
  • keyboard_arrow_right MOBİL
  • keyboard_arrow_right TWITCH ÜZERİNDEN MOBİL OYUN STREAM ETME DÖNEMİ!

TEKNOLOJİ

TWITCH ÜZERİNDEN MOBİL OYUN STREAM ETME DÖNEMİ!

R.ist.T.O. 18 Mart 2014


Background

geekstra_asphalt 8_twitc_01

Asphalt 8 iOS’da Twitch üzerinden canlı stream edilebilen ilk oyun olacak. Türkiye’de de hızla popülerleşen bir konsept oyun streamingi ve global streaming dünyasının kalbinde de Twitch bulunuyor.

Video oyunları spor gibi yalnızca oynarken kişisel olarak keyif almanın dışında bir izleyici olarak tüketilebilen bir içerik haline dönüşüyor. E-Spor konseptinin bile dışında “müsabaka” olgusu olmasa da izlenebilir bir içerik haline gelmiş olması aslı ilginç bir nokta ama video oyunların sosyal ve kültürel etkisi ve bir mass media eğlence unsuruna dönüşümünü üzerine konuşmuyoruz ve bunu da konuşacak kişi ben değilim 😀

Konuya dönecek olursak Gamelof tarafından geliştirilen popüler mobil oyun Asphalt 8: Airborne Tiwitch’in mobil SDK’sını kullanarak mobil cihazınızdan oyunu oynarken streaming yapılmasına izin verecek ilk oyun olacak.

geekstra_asphalt 8_twitc_02

Twitch’in mobil SDK’sı geleneksel PC streaming’inden pek de farklı olmayan bir sistemle çalışıyor. Mobil cihazın ön yüzündeki kamerası oyuncuyu kaydederek oyun ekranının bir köşesinde oyuncunun görüntüsünü yansıtırken oyuncunun oynadığı oyun da eş zamanlı olarak stream edilecek.

Geleneksel konsol ve PC uygulamasından farklı olan tek yönü ise bu uygulamanın oyuna bire bir entegre edilmesi gerekliliği. Yani bağımsız bir Twitch uygulaması indirerek oyununuzu stream edemiyorsunuz. Oynadığınız oyunun içinde bu stream özelliğinin bulunması gerekiyor.

Şimdilik yalnızca iOS üzerinden stream edilen oyunun Android ve Windows sürümlerinin ne zaman çıkacağı hala belirsiz. Eğer Asphalt’ı iPhone veya iPad üzerinden oynuyorsanız yankın zamanda gelecek bir güncelleme ile stream özelliği size de ulaşacak.

Mobil cihazlar üzerinden de oyun stream’i yapabilir hale gelmek sizi heyecanlandırıyor mu?

Tagged as: .

Avatar
Author

R.ist.T.O.

İzle, oku, tüket... Tekrarla.

list Archive

Previous post

Post comments

This post currently has no comments.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Devamını oku:
Geekstra Ailesinin Yeni Üyeleri Belli Oldu!

Selam Gençler! Bir süredir devam eden yazar alımı sürecemiz sona ermiş bulunuyor. Yeni yazarlarımız CyranodeBergerac,...

Aquaman Ön Gösterimine Bilet Kazananları Açıklıyoruz!

Selam Gençler! Çizgi Düşler, DC ve Warner Bros. iş birliği ile düzenlenecek olan Aquaman ön...

Kapat