• Home
  • keyboard_arrow_right DC
  • keyboard_arrow_right BATMAN VS SUPERMAN
  • keyboard_arrow_right [Yorumlu] Dark Knight III – The Master Race – Dark Knight Serisi

DC

[Yorumlu] Dark Knight III – The Master Race – Dark Knight Serisi

R.ist.T.O. 17 Mayıs 2015


Background
share close

Frank Miller’ın Dark Knight serisi “Batman” denince çoğu çizgi roman yorumcusunun ilk 5’te sıraladığı ikonik bir seri. Yarattığı Orwellesk gelecekte yükselen ideolojilerin ve medeniyetin vahşi ve gerici yüzü ile yüzleşmesini motif alan sosyal ve politik alt metinleriyle, Batman’in karanlık ve daha brutal yorumlanışıyla dönemine damga vurmuş bir eser.

Dayımız Kevin Smith dahil bir çok Batman sever için “modern” Batman’in tanımı işte bu sayfalarda oluşmuş kabul ediliyor.

Okumamış olanlar için SPOILER içerecek olan genel hikayesi şu şekilde:

The Dark Knight Returns – 1986

  • Yazar/Çizer: Frank Miller
  • Çini: Klaus Janson
  • Renk: Lynn Varley
  • Editörler: Dick Giordano / Dennis O’Neil

geekstra_darkknight_05

Yakın gelecekte geçiyor hikaye. Distopik bir gelecekte. Bruce Wayne 55 yaşında, evine kapanmış ve 10 yıldır Batman kostümünü giymemiş. Suç oranı yükselişte. Bir gün Batman’likten emekli olmuş olmasının ne kadar saçma bir karar olduğunu hatırlar ve yeniden maskesini takar.

Uzun yıllar “temiz”lemediği sokaklar artık “Mutants” adlı bir çetenin kontrolündedir. Batman, Carrie Kelley adlı bir kızı Mutatnlardan kurtarır. Carrie Kelley daha sonra yeni “Robin” olacaktır.

Batman, Gordon ve Carrie’nin yardımıyla Mutant çete liderini yener ve çeteyi dağıtır. Dağılan çete üyelerinin bir kısmı kendilerini “Sons of Batman” (Batman’in Oğulları) olarak adlandırır ve suçlulara aşırı şiddet uygulayan yeni bir çete olurlar.

geekstra_darkknight_01

Bu sırada Arkham’da neredeyse bitkisel bir hayat sürdürmekte olan Joker Batman’in döndüğü haberiyle kendine gelir. Rehabilitasyonu büyük haber olur ve bir televizyon programına çıkar. Programda herkesi katlettikten sonra Batman’le yüzleşir. Batman Joker’i ölümün eşiğine kadar getirir ve Joker de bu durumu Batman’i bir cinayet zanlısı haline getirmek için kullanarak kendini öldürür.

Batman, Gotham polisinin bir numaralı avı olmuştur. Bu sırada ABD ve Rusya arasında nükleer bir savaş çıkar. Superman ABD’ye yönelen nükleer başlıkları bir çölde patlatır fakat ABD EMP’ye maruz kalır ve ülke karanlığa gömülür. Ülke kaos içine girer.

Durumu öğrenen Batman, “Sons of Batman” ve dağılmış “Mutantları” birleştirerek bir sivil güvenlik kuvveti oluşturur. Gotham’ı düzenli kılan ve gerekli malzemelerin tedarikini sağlayan bir suç savaşçısının varlığı, Gotham’ı ABD’nin en güvenli şehri yapmış olmakla birlikte ABD hükümeti için de bir utanç kaynağı olur.

ABD başkanı Batman’i ortadan kaldırması için Superman’i Gotham’a gönderir. Artık tek kollu bir ihtiyar olan Oliver Queen, Superman’in gelişini öngörür ve Batman ile birlikte Superman’e karşı savaşırlar.

Superman’e karşı savaşı sırasında Bruce Wayne bir kalp krizi geçirir ve ölür. Alfred, Wayne malikânesi ve Batcave’i yok ettiği sırada bir felç geçirir ve ölür. Bu olaydan sonra Bruce Wayne’in Batman olduğu tüm dünya tarafından öğrenilir.

Bruce Wayne’in cenazesine gelen Clark Kent, Bruce’un kalp atışını duyar ve aslında ölmediğini anlar. Her şey Batman’in planıdır. Batman, Robin, Green Arrow ve “Sons of Batman” çetesiyle dünyaya yeniden düzen getirecek bir ordu kurmaya başlar.

The Dark Knight Strikes Again – 2002

  • Yazar/Çizer: Frank Miller
  • Çini: Klaus Janson
  • Renk: Lynn Varley

geekstra_darkknight_07

Dünya artık bir polis devleti haline gelmiştir. Braniac ve Lex Luthor’un arkasında olduğu bu komploya karşı Batman ve ordusu gerilla saldırılarıyla mücadele etmektedir. Hükümetin tesislerine yaptıkları saldırılar sonucu esaret altındaki süper kahramanlar kurtarılır.

Hükümetin rehinelerle kontrol ettiği Superman, Wonder Woman ve Captain Marvel ile Batman’e karşı mücadele eder. Superman bir kez daha Batman’i yok etmek için gönderilir fakat Batman ve diğer kahramanlar tarafından geri püskürtülür.

Yıllardır ortalarda olmayan süper kahramanların dönüşü medyada büyük yankı bulur ve gençlerin ilham kaynağı olur. Batman ve kahramanlar popüler bir konserde sahne alarak gençleri hükümete karşı ayaklanmaya teşvik eder.

geekstra_darkknight_03

Bu sırada Question, Luthor’un planını gizlice araştırmaktadır. Question’un Martian Manhunter’ı Superman’e karşı savaşma konusunda ikna etmeye çalıştığı sırada Joker kılığında bir süper kötünün saldırısına uğrar. Martian Manhunter kendini feda eder ve Question kurtulur. Daha sonrasında bu süper kötünün sıra ile kahramanları öldürdüğü tespit edilir.

Metropolis’e bir uzaylı saldırısı gerçekleşir. Batman Flash’ın ısrarına rağmen bunun Lex’in bir tuzağı olduğu düşüncesiyle Metropolis’i kurtarmaya gitmez. Metropolis’e inen uzaylı Brainiac’tır. Superman ve Captain Marvel Metropolis’i kurtarmaya çalışır. Captain Marvel hayatını kaybeder ve Brainiac şişelenmiş bir Kripton şehri olan Kandor’u kullanarak Superman’i alt eder. Amaç kahramanlara karşı yeni bir umut beslemeye başlayan halktan bu umudu çalmaktır.

Bu sırada Superman ve Wonder Woman’ın kızı Lara gelir ve babasını kurtarır. Hükümet Superman’den kızını teslim etmesini isteyince Superman ve Wonder Woman Batman’e katılmaya karar verirler.

Lara hükümete teslim olur gibi yapar. Atom, Brainiac’ın içine sızarak Kandor’luları kurtarır ve Kandorlularla birlikte Brainiac’ı yok eder. Kahramanlar hükümetin güç kaynağını yok eder ve bir devrim başlatır. Batman, Lex’in planlarını öğrenmek için yakalanır. Lex uydularıyla dünya nüfusunu daha kontrol edilebilir bir sayıya indirgemeyi planlamaktadır.

Green Lantern, Lex’in uydularından Dünya’yı kurtarır ve Luthor, Hawkman’in oğlu tarafından öldürülür. Tam dünya kurtuldu derken Batman’e Joker kılığındaki süper kötünün Robin kıyafeti giyerek Carrie’ye saldırdığı haberi gelir. Gizemli süper kötü, genetik manipülasyonla güçlendirilmiş ve delirmiş bir Dick Gayson’dur. Batman ve Dick mücadelesi sonunda Batman ve Dick birlikte Batcave’in altında akan lavın içine doğru düşerler. Batman son saniyede Superman tarafından kurtarılır.

Kanımca her başarılı yapıtta olduğu gibi alt metin ve hikaye bütünleşik de ayrı ayrı da okunabilir olmasına karşın, benim görüşüm döneminin ötesine geçen bir evrenselliğe erişemediği yönünde. Batman’in portrelenişi ve politik alt metin başta olmak üzere, standalone bir hikaye olarak da fazlasıyla kendi özelinde bir hikaye olduğunu düşünüyorum.

Her şeyden öte beni ve benim gibileri bu seriden kopartan unsurlardan biri Batman ve DC evreninin Frank Miller’ın hikayesi için bir araç olarak kullanılmış, hatta çarpıtılmış olduğunu hissettirmesi olsa gerek. Belki içimdeki fanboy “Batman is nobodys bitch” demek istiyor.

Frank Miller kendi Batman’nini hatta kendi DC karakterlerini oluşturmak için “kahramanların terk ettiği bir dünya” sunuyor bize. Evet altmetin de altmetin. Ama bu premis için bizim “kahraman” diye tanımladığımız tüm karakterleri temellerinden oynatan bir düzen kuruyor olması daha sonra Batman’i yüceltişinde tam olarak karşılığını buluyor mu sorusuna yol açıyor ki bana kalırsa bu pek de söz konusu değil.

Devam edecek…

Sizin de görüşlerinizi almak isteriz. Yazının altına ve/veya sosyal medya kanallarımızdan bize ulaşın ve fikirlerinizi paylaşın!

Geekstra ailesiyle her konuda muhabbet için Facebook Grubumuza bekleriz.
TwitterYoutube ve Google + hesaplarımızdan da bizleri takip ediniz, Seviniz bizi!
Ayrıca Dükkanımız’a da bir göz atmayı unutmayın!

Etiketler: .

Yazar

R.ist.T.O.

İzle, oku, tüket... Tekrarla.

list Arşiv

Background
Önceki Bölüm

Yorumlar

Bu içeriğe henüz yorum yapılmamış

Yorumunu Yaz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bu site çöp yorumlardan kaçınmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinin nasıl kullanıldığını öğrenmek için tıkla.