• Home
  • keyboard_arrow_right FİLM
  • keyboard_arrow_right MARVEL
  • keyboard_arrow_right 2015’in Çizgi Roman Uyarlamaları Karnesi: İyi, Kötü ve Çirkin

FİLM

2015’in Çizgi Roman Uyarlamaları Karnesi: İyi, Kötü ve Çirkin

Konuk Yazar 19 Ağustos 2015


Background
share close

2016 Süper Kahraman filmleri açısından Captain America: Civil War, Batman vs. Superman: Dawn of Justice, X-Men: Apocalypse, Deadpool, Suicide Squad ve Doctor Strange gibi ağır topların gösterime gireceği yıl olarak heyecanla beklenirken, 2015’i Avengers: Age of Ultron, Ant-Man ve Fantastic Four ile genellikle beklentileri karşılanmamış olarak geçirdik. Yılın merakla beklenen filmi Avengers: Age of Ultron öncülünün başarıyla kotardığı çok karakterli hikâye bütünlüğünün ve bu kadar karakterin dengeli kullanılarak filmin süresinde sıkıntı yaşanmamasının altından kalkamayarak ezildi. Bütçesinin katbekat üzerinde gişe geliri elde etmesine rağmen hem çizgi roman meraklılarının hem de sinemaseverlerin çoğu filmi bekledikleri kadar iyi bulmadı. Özellikle Hulk&Black Widow ilişkisi, Ultron’un motivasyonun zayıflığı, Quiksilver karakterinin kolay harcanması gibi zaafları göze çarptı.

 

Çizgi roman severlerin Avengers’in aksine büyük bir beklentisi olmadığı yılın ikinci çizgi roman uyarlaması ise Ant-Man oldu. Ant-Man, çoğu çizgi roman uyarlamalarında kahraman mitolojilerinin alt yapısına hazırlık filmi olarak görüldüğü için tutuk seviyede olabilen başlangıç maceraları içerisinde fena sayılmayacak bir yerde duruyor. Çizgi romanlarda sıkça başvurulan farklı kuşaklardaki kahramanın yeni nesile göre güncellenmesi durumunu iyi kotararak asıl Ant-Man Hank Pym ve halefi Scott Lang karakterlerinin hikâyesini basit olarak anlatmış oldu. Filmin kötü karakteri Yellow Jacket yetersiz görünse de, ilk filmlerde kahramanın en büyük düşmanını kullanmama geleneği açısından diğer Marvel filmlerine saygıda kusur etmemiş oldu. Yönetmen değişiminin filmi kötü etkileyeceği endişesini ortadan kaldırıp izleyicilerden iyi eleştiriler alarak yılın en eğlenceli çizgi roman uyarlaması unvanını kazandı.

 

Marvel stüdyoları tarafından çekilen Avengers ve Ant-Man’dan sonra yine bir Marvel Comics ürünü olan ama sinema hakları Fox stüdyosunda bulunan Fantastic Four ise ne yazık ki şu an için yılın kötüsü pozisyonunda. Gösterime girmeyen 1994 yılı yapımı filmi saymazsak beyazperdedeki üçüncü Fantastic Four uyarlaması olan 2015 versiyonu çoğunluğun görüşlerinin aksine kesinlikle öncüllerinden daha iyi, çünkü diğer uyarlamalar her yönden kötüydü. Ama ne yazık ki iyi bir Fantastic Four filmi izlemek -ki eğer hakları tekrar Marvel stüdyolarına geçerse- on yıllar sonra mümkünmüş gibi duruyor. En yeni versiyonu bile çizgi romandaki aslına atmosferi ve karakterler olarak uzak. Çizgi romanlardaki gibi orijin öyküsü için alternatif olabilecek çoklu evren teorilerine tutunabilecekken onu da beceremeyen filmin tek iyi yönü görselliğin ve gerçekçi havanın eski uyarlamalara göre düzelmiş olması. Bence en doğru karar “Thing” karakterinin tamamen bilgisayarda yapılması olmuş. Yönetmen ve Stüdyo arasındaki sorunların filmin son haliyle beğenilmemesine neden olduğu dedikoduları, eklenen çıkarılan sahneler gibi söylentilerle harcanan yine Fantastic Four oldu.

Yazan: ripley

Tagged as: .

Previous post

Post comments

This post currently has no comments.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.