Çizgi Roman, Film-Dizi, Oyun, Etkinlik haberleri, Cosplay galerileri ve Podcast yayınları!

[Fragman] CHAPPIE

geekstra_appleseed_chappie_02

District 9’den beri Neill Blomkamp’ı takip etmeyen sevmeyen bilim kurgu fanı kaldı mı bilmiyorum. Tamam Elysium’dan beklediğimizi alamadık ama hikaye eksikliğini bir kenara bırakacak olursak prodüksiyon tasarımı ve oluşturulan atmosfer, yine bize “ yeah baby bir Neill Blomkamp filmi bu!” dedirtmişti.

Bazılarınız Kafkaesk ile ara sıra yaptığımız “bilim”, “teknoloji” ve benzeri biz aşan konularda yaptığımız “tartışma”lara tanık olmuştur. Yapay zeka, düşünen bilgisayarlar ve benzeri konularda büyük geyikler çevirmişliğimiz var.

Biz geyik yaparken adamlar gidip filmini çekiyor! Aslında artık çok eskitilmiş bir konu olmasına rağmen konuyu Neil abinin merceğinden yorumlandığını görmek heyecan verici. Bir çok bilim adamı yapay zekanın kaçınılmazlığından bahsediyor.

Neill Blomkamp’ın yeni filmi Chappie yeni bir yaşam formunun doğuşu ve insanlığın buna cevabını konu alıyor. Tabii her zaman ki sosyal ayarım ve bölünmüşlük konseptleri olmadan bir Neill Blomkamp filmi olamaz!

Önce fragmanı izleyeilim.

Kafadan Chappie’nin tasarımının Appleseed’den Briareos’u andırması benim bayağı hoşuma gittiğini belirteyim.

geekstra_appleseed_chappie_01

Chappie’nin çocuksuluğu ve bizimle hümanist bir bağlamda ilişki kurma isteği bir film konsepti olarak eğlenceli olsa da bunun bir espri ve duygu sömürüsü aracı haline gelip gelmeyeceği konusunda biraz endişelerim var.

Konuyla ilgili akademik bilgi sahibi olmamakla beraber, bir kısım insan yapay zekanın doğuşu sonrasında “empati” ve “sosyal bütünlük bilinci” gibi insani ögelere sahip olmayan “verimlilik” ve “sonuç odaklılık” prensiplerinden vaz geçemeyecek bir yapay zekanın çok hızlı bir şekilde insanlığın üstünde hükmedecek veya insanlığı yok edecek bir varlığı doğuracağını düşünüyor.

Bir başka kısım ise yapay zeka’nın “bilinç” sahibi olana kadar insanlığın bilgisayarlarla hibrid bir yaşam başlatmış olacağı ve simbiyotik bir yaşam formu haline geleceğini düşünüyor ve belki de yapay zekanın nerede başladığı ve bittiğinin bilinemez hale gelebileceğini söylüyor.

geekstra_appleseed_chappie_03

Şahsen ben de bir çok insan gibi tam fonksiyonlu bir humanoid robotlar sokaklarda dolaşmadan önce sunucularda yaşayan bir yapay zekanın daha önce ortaya çıkacağını düşünüyorum ve şimdi bile wikipedi ve youtube videoları izleyerek öğrenebilen bilgisayarların olduğunu göz önünde bulundurursak bir yapay zekanın doğumu ile tüm insanlığı ele geçirecek yetkinlik düzeyine gelmesinin birkaç saatten fazla almayacağı kanısındayım.

Her ne kadar Chappie gibi bir robot ile ET anları yapama ihtimalimiz 0’a yakın olsa da izlemesi keyifli olacağını umuyorum.

Geekstra ailesiyle her konuda muhabbet için Facebook Grubumuza bekleriz.
TwitterYoutube ve Google + hesaplarımızdan da bizleri takip ediniz, Seviniz bizi!
Ayrıca Dükkanımız’a da bir göz atmayı unutmayın!


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Loading...
Devamını oku:
Jack Kirby’nin Çocukları vs Marvel

 Jack Kirby’nin varisleri ve Marvel arasındaki dava Temyiz mahkemesinde Marvel lehine sonuçlandı ama Kirby’nin çocukları...

GPoD 24 – 2015 Dizileri İlk Bölümler

Selam Gençler! Yep yeni bir GPod ile karşınızdayız! Hatırlarsanız geçen GPod bölümünde 2015 Sonbahar TV...

Kapat