• Home
 • keyboard_arrow_right FİLM
 • keyboard_arrow_right DC
 • keyboard_arrow_right [Yorumlu] Suicde Squad – Jared Leto, Joker ve olası Batman

FİLM

[Yorumlu] Suicde Squad – Jared Leto, Joker ve olası Batman

R.ist.T.O. 1 Mayıs 2015 2


Background
share close

Son zamanların en çok konuşulan ve Geek alemini çalkalayan konularından biri Jared Leto’nun Joker görseli.

Evet bazen bir karakter, içinde bulunduğu filmin önüne geçerek sansasyon yaratabiliyor. Nedense aklıma hep DC örnekleri geliyor: Batman – Ben Affleck, Joker – Heath Ledger, Aquaman – Jason Mamoa ve Wonder Woman – Gal Gadot gibi… Gerçi Batman V Superman son teaser’ı sonrasında kendi başına yeterince sansasyon yaratıyor gibi.

Sanırım kıyaslama için en uygun örnek yine Nolan’ın Dark Night serisine Joker olarak Heath Ledger’ı duyurduğu zaman olsa gerek. Kesinlikle Leto’nun Joker’ini perdede görmeden atıp tutmak istemem fakat internette okuduğum genel reaksiyon (ve kıyaslama) aşağıdaki tweetle dile gelmiş gibi.

https://twitter.com/MildlyAmused/status/591820064443265025

Batman ile birlikte DC’nin kutsallaşan (kutsal kelimesini çok gevşekleştirdiğimin altını çizmeliyim – bana kalırsa kültleşmiş kelimesinden daha uygun bir kullanım çünkü tek bir karakter söz konusu olduğunda kültleşmiş bir karakterin çoğunlukla tek bir yorumu ele alınıyor genelde) karakterlerinden biri bence Joker ve her kutsallaştırılan karakter gibi herkesin mevcut olana duyduğu bir sadakat söz konusu ve yeni yorum, mevcutun üstüne bir şey inşa edemezse “put”laşıyor. Hatta “put”laşmanın ötesinde bazen “kutsal değere hakaret” boyutunda bile algılanabiliyor (ah biz fanboylar yokmuyuz biz…).

geekstra_suicide-squad_c26

Jerad Leto’nun ilk fotoğrafına karşı benim ilk tepkim “tepkisizlikti” doğrusu. Şaka olarak algıladım belki. Belki de Suicide Squad filminin çok da ilgimi çekmiyor olmasından kaynaklanıyor olabilir (benim için o ana kadar tek ilgi çekiçi nokta Margot Robbie’nin Harley Quinn’i canlandıracak olmasıydı).

Fotoğraftan edindiğim izlenim Joker’in temel bir ögesinin daha ön planda olacağı. “Deli, ironik ve toplumsal değerlerin yüzüne tüküren bir karakterim ben” diyor bana. Bunlar Joker’i tanımayan birine karakteri 1-2 cümlede anlatmaya kalktığınızda kuracağınız 2. cümlenin anahtar kelimeleri olacaktır muhtemelen (ilk cümlenin anahtar kelimeleri de Batman, kötü ve düşman olurdu herhalde).

Bu arada Suicide Squad setinden sızmış olduğu iddia edilen fotoğraflar dolanıyor nette. Leto’nun karakterinin dövmeli olmama olasılığı ve Batman cameosu konuşuluyor. Batman cameosuna biraz sonra döneceğim ama öncelikli olarak Jokere ve Leto’ya değineyim.

geekstra_suicide-squad_c27

Açıkçası benim sevdiğim Joker biraz daha kendi motivasyonlarını anlatmaya çalışan ve bu uğurda biraz daha bizim dilimizi konuşmaya çalışan bir Joker. Örnek olarak “The Killing Joke” ve “Death of the Family” Jokerlerini gösterebilirim. Bu hikayelerde hikayenin önüne geçen bir Joker görüyorum ben. Evet yine kendi orijinine dokunan biraz “emo” bir tavır yok değil bu bahsettiğim eserlerdeki Jokerlerde.

Dedim ya bu görsel filme olan ilgimi dürttü. Joker’i realizme ve komediye kurban etmeden canlandırabilirlerse sırf bunun için bile filmi izlemeye değecektir diye düşünüyorum.

Leto’nun Joker’ine gelen tepkilerin kutsal bir karakterin yeniden yorumlanmasına gösterilen doğal ama refleksif bir koruma dürtüsünün dışında, bir karakterin modernizasyonuna karşı bir kaygı (ki bana kalırsa bunlar iki farklı kulvar) söz konusu. Uzun ömürlü her karakterin uzun ömürlülüğü her jenerasyon için yazarlar, çizerler, yapımcılar, yönetmenler ve oyuncular tarafından yeniden şekillendirilmesinin bir sonucu. Bu geniş bir bakış açısıyla bakıldığında bir evrim döngüsüne benziyor aslında. Yıllar içerisinde her karaktere yenilikler ekleniyor ve bazı eski ögeleri bu uğurda feda ediliyor. Bu girişim bazen başarılı ve bazen başarısız olsa da eğer karakter bu badireleri atlatabilecek kadar sağlam bir fan ve yaratıcı ekibe sahip ise sevilmeyen özellikleri siliniyor ve sevilen özellikleriyle desteklenerek yola devam ediyor (bkz 66 Batman, Batman Forever vs…). Yani her karakterin sürekli yeniden icat edildiği bir gerçek fakat ortam Sinema olduğunda mecranın kalıcılığı ve/veya kitle erişim gücü ve/veya kendini düzeltme konusundaki yavaşlığı (ve maliyeti) bilinçli veya bilinçsiz bir şekilde fanların algısında daha “ciddi” bir tehdit olarak yer alıyor sanırım (yine bkz Batman Forever sonrası Nolan’ın Batman serisine kadar geçen yıllar).

geekstra_suicide-squad_c29

Yukarıda bahsettiğim kaygıların üstüne bir de “Holivut faktörü” (kısaca Hollywood’ın bizim değer verdiğimiz olguları paraya dönüştürmek için gerekli gereksiz herkese pazarlama amaçlı sığlaştırma ve ürünleştirme eğilimi) eklendiğinde fanların “NOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO” veya “pfff….” İle özetlenen tepkileri gayet normal.

Fakat biraz progresif bir tavır takınmaya çalıştığım bu yıllarımda her ne kadar başarısızlıkları bizi üzecek de olsa girişim ve denemelerin devam etmesi taraftarıyım. Nicholson, Ledger başta olmak üzere geçmiş tüm Jokerlerden beslenen bir Joker denemesi olacak. Hele hele Suicide Squad gibi “kötü” karakterlerin “iyilik” “kötülük” yapacakları bir filmde biraz daha sivrilmiş, yaratıcı “kötüler” bekleyebiliriz gibi geliyor.

Gelelim Batman cameosuna. Bence harika bir eklenti olacak (tabii gerçekse). Kişisel olarak, karakter hikayelerinden çok (Batman dışında) hem DC hem de Marvel’de ekip hikayelerine her zaman daha çok ilgi duymuşumdur. Bir olayın karakter veya karakterlerin dünyasına yaptığı etkinin tepkilerini yalnızca bir ana karakter üzerinden değil o karakterin çevresindeki diğer karakterlere olan yansımalarıyla görmek hem daha kompleks bir duygusal bağ kurmama hem de o hikayenin çok farklı bakış açılarından değerlendirilebilmesini kolaylaştırıyor. Haliyle hikaye iyiyse bir ekip dinamiğinin (hele hele ayrı ayrı sevdiğin karakterlerin bulunduğu bir ekip ise) derinleşmesine, hikayenin 3 boyutlu hale gelmesine ve tabii durum ve durumun var olduğu evrenin gerçekçi kılınmasına (hikaye içinde tabii…) büyük katkı sağlıyor.

geekstra_suicide-squad_c28

Easter Egg mevzusu hiç bir zaman kaybolmayacak olsa da artık bu Easter Egglerin sadece “bilenlerin” seveceği “insider” eğlencesinden çok evreni birleştirme ve bir öngösterge aracı olarak kullanıldığını biliyoruz. Bütünleşik sinematik evreninin temel taşları artık bunlar.

Tek kaygım Batman’in yalnızca bir “ilgi odağı” olarak kullanılması. Marvel’de Wolverine ve DC’de Batman’in bir çok defa bu amaç için şamar oğlanı edildiği bir gerçek. Yeni 52 başlarında Batman’in kendi serileri dışında Justice League International vb 42 diğer seride de (abartıyorum tabii) boy göstermesi ve Wolverine’in ölümüne kadar 93 Marvel hikayesinde şöyle yada böyle yüzünü göstermesi hep reklam kokan hareketler.

Evet Suicide Squad’ın profili bir Batman kadar yüksek değil. Destek olmak lazım bazen ama eninde sonunda filmin başarısı veya başarısızlığını Batman belirlemeyecek. Kadro iyi. Hikaye ve uygulama da iyi olursa Marvel’in Iron-Man filmlerinde yaptığını DC Suicide Squad ile yapabilir.

Böylece 4 bölümden oluşan [Yorumlu] Suicide Squad yazımızın sonuna geldik. Bir sonraki [Yorumlu] yazım ne zaman gelir garanti edemesem de kim bilir belki yarın belki yarından da yakın?

Bu yazı dizisinin bir önceki parçaları için tıklayın.

 1. [Yorumlu] Suicide Squad – Kim Bunlar? 
 2. [Yorumlu] Suicide Squad – Neden Suicide Squad Filmi
 3. [Yorumlu] Suicide Squad – Cast & Crew

Sizin de görüşlerinizi almak isteriz. Yazının altına ve/veya sosyal medya kanallarımızdan bize ulaşın ve fikirlerinizi paylaşın!

Geekstra ailesiyle her konuda muhabbet için Facebook Grubumuza bekleriz.
TwitterYoutube ve Google + hesaplarımızdan da bizleri takip ediniz, Seviniz bizi!
Ayrıca Dükkanımız’a da bir göz atmayı unutmayın!

Etiketler: .

Yazar

R.ist.T.O.

İzle, oku, tüket... Tekrarla.

list Arşiv

Background
Previous post

Yorumlar

This post currently has 2 comments.
 1. Can on 1 Mayıs 2015

  Çok fazla değişik kelime kullanıyorsunuz buda insanı okurken bunaltıyor.
  bkz: prograsif, tavır tutunmak, refleksif

Yorumunu Yaz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bu site çöp yorumlardan kaçınmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinin nasıl kullanıldığını öğrenmek için tıkla.