• Home
  • keyboard_arrow_right FİLM
  • keyboard_arrow_right DC
  • keyboard_arrow_right [Yorumlu] Suicide Squad – Cast & Crew

FİLM

[Yorumlu] Suicide Squad – Cast & Crew

R.ist.T.O. 28 Nisan 2015


Background
share close

Kaldığımız yerden devam!

Biraz da filmin “Allstar” castinden bahsedelim değil mi?

Margot Robbie’siyle, Will Smith’iyle, Adewale Akinnouye’si ve tabii Jared Leto’su ile duyurusu nete düşer düşmez delinin kuyuya attığı taş misali sağdan soldan akıllı akılsız bir sürü laf geldi filme.

Çoğu olumsuz yoruma katılmadığımı şuracıkta belirterekten ana karakterlere biraz değineyim diyorum.

Deadshot:

geekstra_suicide-squad_c24

“Yine mi zenci yaptılar!” fenomeninin önüne geçebilecek şu dünyada çok da fazla siyahi oyuncu yok bence ve WB/DC Will Smith’i Deadshot rolü için seçerek bence akıllıca bir hareket yaptı (şahsen Idris Elba, Don Cheadle, Samuel L. Jackson, Denzel Washington ve Will Smith liseli Japon kız rolü için cast olsalar yadırgamam… Hatta Idris Elba’nın ilk siyahi James Bond ve Batman olmasını istiyorum). kafkaesk’in notu: ABV!

Benim için “zenci yapmış olmak için zenci” olmadığı sürece ve karakterin özüne ters olmadığı sürece (misal Warpath’i zenci yapmak gibi… gerçi “Heimdall The White God”u zenci yaptılar ya neyse…) bir karakterin ten rengi ve hatta cinsiyet değişimi bile çok da önemli değil. Dediğim gibi “ÖZÜNE TERS DEĞİLSE”.

geekstra_suicide-squad_c25

Bu bağlamda Deadshot’un çok spesifik bir ırktan olmasını gerektirecek bir gerekçe (varsa da sinema uyarlamasıyla yeniden yorumlanamayacak bir durum) görmüyorum açıkçası.

Will Smith’in bu rol için seçilmiş olması hem ticari anlamda mantıklı hem de Will Smith’in katabileceği eğlence faktörü (çok fazla kasılmaması koşuluyla) göz önünde bulundurulduğunda oyuculuk anlamında da mantıksız değil.

Amanda Waller:

geekstra_suicide-squad_c22

Viola Davis bu ara How to Get Away with Murder (HTGAWM) dizisinde resmen döktürüyor.

Kanımca Margot Robbie ile birlikte filmin en iyi oyuncu seçimlerinden biri. “Get on Up” ve “The Help” gibi filmlerdeki performanslarına da diyecek birşey yok ama Amanda Waller’ın nasıl bir karakter olarak canlandırılacağı konusunda en çok ipucunu HTGAWM’in Annalise Keating karakteri veriyor olsa gerek.

geekstra_suicide-squad_c23

Kadın olduğuna, bürokrat olduğuna bakmayın derim. Bizim bildiğimiz, sevdiğimiz ve beklediğimiz Amanda Waller, kötüleri dize getirmek için kötülere kötülerden daha kötü davranılmasına inanan biri.

Eğer en az bir bölüm HTGAWM izlediyseniz ne demek istediğimi çok net anlamış olduğunuzu düşünüyorum.

Harley Quinn:

geekstra_suicide-squad_c19

Sanırım “son 10 yılın en büyük kandın çizgi roman karakteri kim?” diye sorsalar, cevabım Harley Quinn olurdu.

Batman The Animated Series için Paul Dini ve Bruce Timm tarafından yaratıldığında bile Gotham dünyasına cuk oturan bir karakter olduğunu hissettirmişti bana. Fakat son günlerde çizgi roman, animasyon, bilgisayar oyunları ve benzeri mecraların şiddet eğilimleri artınca Harley Quinn’inin sansasyonel bir karakter olması için tüm taşlar yerine oturmuş oldu.

geekstra_suicide-squad_c20

Her ne kadar liberal bir bakış açısıyla değerlendirilse de ister istemez biraz seksist biraz da feminist dokundurmalarıyla inanılmaz bir çelişki yumağı haline getirildi Harley Quinn.

Seksi, ironik, komik, acımasız, bağımlı, tutkun, aşık, terk edilmiş, itaatkar, prensipsiz, alaycı, kıskanç, piskopat, sevimli, tehlikeli, vurdum duymaz ve daha bir çok özelliği aynı anda barındıran bir karakter. Her şekliyle tehlikeli cazibenin tüm öğelerini aynı anda sunabilen bir karakter olması bence erkekler için biraz daha çekici olsa da Joker sonrası bağımsızlığını ilan etmiş olması (her ne kadar bağları tam kopartamasa da) feministlerin “güçlü kadın” empatisi kurmasına yol açıyordur diye tahmin ediyorum (evet sığ bir yaklaşım olabilir ama elden anca bu geliyor…).

geekstra_suicide-squad_c21

Karakter bir başına bile bu kadar çekici ve güzel iken üstüne bir de Margot Robbie gibi bir oyuncu ile harmanlanınca fanboylar için volkanik patlamalarla eşdeğer nerdgasmlar söz konusu oluyor. Şahsen ilk defa About Time’da gördüm kendisini ve sornasında da The Wolf of Wallstreet’te yeniden izlediğimde “Platonik Sarışınlar” listeme yeni bir isim daha eklenmiş oldu (evet maalesef böyle bir listem var. Kızıl ve esmerler için de benzer bir liste söz konusu…).

Margot Robbie’nin rol için Brooklyn aksanı çalıştığı söyleniyor. Şimdiye kadar daha çok seksiliği ile ön plana çıkmış bir karakter portföyü var ama ironik, karanlık ve gerektiğinde slapstick‘i de içeren komedik bir performansın altından nasıl kalkacağını izlemek başlı başına bir keyif olacak gibi görünüyor.

Captain Boomerang:

geekstra_suicide-squad_c18

Jai Courtney’i ziyadesiyle sevmem. Captain Boomerang’ı da bir o kadar sevmem. Benim gözümde zamane “konsept karakter”liğini aşamamış ve DC tarafından da çoğu zaman şamar oğlanı olarak kullanılan bir karakter.

Arrow dizisindeki yorumu aslında karakterin hala bir potansiyele sahip olduğunu bana göstermiş olsa da Jai Courtney’in Captain Boomerang’ı ana akıma kazandırabileceği konusunda ciddi şüphelerim var.

Enchantress:

geekstra_suicide-squad_c16

Cara Delevingne’i daha önce nerelerde izledik bir araştırayım dedim ama daha önceki performanslarının hiç birine rast gelmemişim.

İlginç bir çekiciliği olan bir bacımız olmanın ötesinde Cara için bir yorum yapamayacağım fakat canlandıracağı karakterin, DC’nin sinematik evreni içinde mistik boyutlara dokunan ilk karakteri olacak olması dolayısıyla ilgimi çekiyor.

geekstra_suicide-squad_c17

Özellikle şimdi havada uçuşan bir naylon poşete dönen del Toro’nun Justice League Dark’ını düşündükçe “uleyn buradan mistik DC’ye girseler ne güzel olur lam…” demeden geçemiyorum.

Bir Dr. Fate, bir Zatanna bir Swampthing filmi ne güzel olur yav…

geekstra_suicide-squad_c15

Killer Croc:

 geekstra_suicide-squad_c14

Suicide Squad’ın bir diğer Batman kötüsü ve evet bu karakter de bir sihayi oyuncu tarafından canlandırılacak (sanırım internetteki “bunu da mı zenci yaptınız” zırlamaları arasında en anlamsız bulduğum zırlama buydu).

Pullarla kaplı insansı bir timsah Killer Croc. Zenci olsa ne olur Malezyalı olsa ne olur? Adewale Akinnouye Agbaje ismini ölsem telafuz edemeyecek olsam da gayet iyi rol kesen karizma damlayan bir abimiz kendisi.

geekstra_suicide-squad_c13

Killer Croc olsa da olmasa da höt dedi mi adama altını doldurtacak bir duruşu var ve önemli olan da bu değil mi? Ayrıca Lost dizisindeki Mr. Eko rolü ve Oz’daki Simon Adebisi rolünü kim unutabilir?

Biliyorum Joker’i atladım ama Jared ile bir sonraki yazımda bir exclusive çalışma yapacağız.

Devamı comming soon…

Bu yazı dizisinin bir önceki parçaları için tıklayın.

  1. [Yorumlu] Suicide Squad – Kim Bunlar? 
  2. [Yorumlu] Suicide Squad – Neden Suicide Squad Filmi?

Sizin de görüşlerinizi almak isteriz. Yazının altına ve/veya sosyal medya kanallarımızdan bize ulaşın ve fikirlerinizi paylaşın!

Geekstra ailesiyle her konuda muhabbet için Facebook Grubumuza bekleriz.
TwitterYoutube ve Google + hesaplarımızdan da bizleri takip ediniz, Seviniz bizi!
Ayrıca Dükkanımız’a da bir göz atmayı unutmayın!

Etiketler: .

Yazar

R.ist.T.O.

İzle, oku, tüket... Tekrarla.

list Arşiv

Background
Previous post

Yorumlar

Bu içeriğe henüz yorum yapılmamış

Yorumunu Yaz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bu site çöp yorumlardan kaçınmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinin nasıl kullanıldığını öğrenmek için tıkla.