• Home
  • keyboard_arrow_right FİLM
  • keyboard_arrow_right DC
  • keyboard_arrow_right [Yorumlu] Suicide Squad – Neden Suicide Squad Filmi?

FİLM

[Yorumlu] Suicide Squad – Neden Suicide Squad Filmi?

R.ist.T.O. 28 Nisan 2015


Background
share close

[Yorumlu] Suicide Squad yazımızın ikinci kısmıyla devam ediyoruz. Bir önceki yazımda da belirtmiş olduğum gibi gündem konusuna kişisel bakış açımla bir derleme yazısı olacak.

Geçen yazıda ekibi biraz tanıdık. Bu yazının da odağı başlıktan da anlaşılacağı üzere WB ve DC’nin bu seriyi beyaz perdeye neden uyarlamak istediği üzerine olacak. Benim çizgi romanlar için söyleyebileceğim göreceli olarak daha vahşi ve kanlı yöntemlerinin yanında özellikle Deadshot’ın insani yanının yarattığı kontrast ve Harley Quinn’in popülerliğini arkasına almış bir yükselişi söz konusu. Karizmatik bir kötü karakterin ne kadar ilginç olabileceğini hepimiz iyi biliyoruz ve Suicide Squad’da herkes kötü.

geekstra_suicide-squad_c12

SS’nin yeni 52 öncesi daha çok ikinci sınıf kötülerden oluşuyor olması ve liderlik pozisyonundaki karakterlerin benim ilgimi pek çekmiyor olması seriye çok da dikkat etmememe neden olmuş olsa da Deadshot’un kızına duyduğu özlem çevresinde oluşturulan insani yönü sanki karaktere bir “fedakar ve pişman baba” vasfı katmış gibi görünüyor. Sadece çok iyi nişan alan bir suikastçı olmaktan çıkan Deadshot’un da önderiliğinde Harley Quinn gibi DC evreninin diğer ana hikayelerine (misal Batman) dokunan karakterlerin eklenmesi de DC içinde bir evrensel bütünlük katmakla birlikte karakterlerin Suicide Squad’ın bir parçası olarak nelerin uğuruna bu riski aldıkları, karakter motivasyonunu ve mücadeleyi daha 3 boyutlu ve elle tutulur bir hale getiriyor gibi.

Tamam çizgi romanlarda durum böyle de sinema ne alaka?

geekstra_suicide-squad_c10

WB ve DC’nin bu seriyi sinemaya uyarlamak istemesinin bir çok sebebi olabilir gibi geliyor. Benim aklıma gelen başlıca sebepler şunlar:

  • Tamamen kötülerden oluşan bir ekip olması (ve bunun bir ilk olması):

Dediğim gibi karizmatik bir kötü sıradan 1000 kahramana bedel. Çoğu zaman kahramanlardan daha çelişkili ve ilgi çekici bir geçmişleri ve okuyucu/izleyicinin çok kolay anlayabileceği bir zayıflık anına / ihtiyaca kurban giden bir bakıma madur pozisyonunda olabiliyorlar. Fakat aksiyon ve fantezi alemlerindeki en büyük özellikleri kahramanların aksine hareket ve davranışlarını sınırlayan bir sosyal/etik sınıra sahip olmamaları.

Superman Metropolis’i dünyayı kurtarmak için bile zedelediğinde “bu nasıl Superman?!” sorusu ile karşı karşıya geliyor ama bu Zod için geçerli değil. İşte Zod gibi ipini koparıp kahramanlığın elvermediği davranışları sergileyecek, asıp kesmek konusunda uzman bir değil bir kamyon dolusu karakter var kaşımızda.

Hollywood’un artık CG ile neler yapabildiğine şahit olduk. Man of Steel’da ki dövüş sahneleri içimizdeki yağları eriten, “lişte bu!” dedirten sahneler değil miydi? Aksiyon filmlerinin karşıladığı en temel ihtihacı bir çizgi roman uyarlaması çerçevesinde en iyi verebilecek ekip böyle bir kötüler ekibi olabilir.

Öte yandan Marvel ile olan (en azından fanboylarıng gözünde) rekabetinde bir hayli geriden geliyor gibi algılanan DC’nin yapabileceği ilklerden biri bu. Sony de Sinister Six, Venom gibi kötü karakter odaklı filmlerini açıklamış ama Spider-Man’in Marvel’e geri katılması sonucu bu filmlere ne olacağı konusu biraz havada kalmış durumdayken DC’nin bu açığı doldurması bence akıllıca.

  • Bir Ekip olmaları:

geekstra_suicide-squad_c11

Ekip hikayeleri, hikayenin derinleştirilmesi ve ekip dinamiklerinin oturtulması gibi zorlukların aşılmasını gerektiriyor. Filmlerde kısa zaman içerisinde bunu başarmak zor olduğu için genelde ya ekibi fonksiyon bazlı ögelerle tanımlayıp ekibe bir karakter muhamelesi yapmayı veya ekibi temsilen bir karakteri ön plana çıkartıp diğer ekip üyelerini ikincil  karakterler olarak değerlendirmeyi yada bu iki yöntemin bir hibridini kullanarak hikayeyi anlatma girişiminde oluyorlar.

Bu her ne kadar bireysel olarak karakterleri yeterince tanıma fırsatı vermese de, iyi yapılması durumunda ekiple oluşturduğu genel sempatiyi tüm ekip üyelerine yansıtmayı, hikayenin her noktasını bir şekilde ekibe bağlamayı ve her ekip üyesiyle farklı bir seyirci kitlesine daha kolay hitap etme fırsatı sağlıyor. Eğer izleyici ekipten en az bir karaktere ilgi duyması durmunda serinin devamına yalnızca o karakter için bile olsa devam etme ihtimali doğmuş oluyor.

Tabii bir ekip olmanın güzelliği bunlarla sınırlı değil. Ekip içi dinamiklerden faydalanabilmek ayri bir güzellik tabii. Uzun bir süre devam ettirilebilecek ilişkiler, çekişmeler, insider joke’lar… bir motif ve alışkanlık oluşturmak için güzel kaynaklar bunlar.

  • Ekibin esnekliği:

Ekibin esnekliğini de unutmamak gerek. Esneklikten kastım şu. Suicide Squad yapısı gereği ekibin bünyesinde kimin olacağı kesin değil. Kısacası bugün Deadshot olur bir sonraki filmde olmaz. Kadro değişikliğine, spinofflara, yeni karakter tanıtımlarına, kameolara ve hatta evrensel bütünlüğü sürdürme gibi bir çok amaca hizmet edebilecek bir platform olarak kullanılabileceği anlamına geliyor.

Tabii bu işin bir de değer yaratma kısmı var. Daha az bilinen karakterlern yıldızları burada parlar ise bunun etkisi çizgi romanlara, oyuncak satışlarına ve yeni ticari modellere dönüşecektir.

  • Serileştirmeye elverişli olması:

Avengers ve benzeri filmlerde gördüğümüz üzere ekip filmlerinin serileşme eğilimleri solo filmlere göre daha fazla. Yukarıda da saydığım sebepler gibi ekibin farklı özelliklerle daha geniş bir kitleye hitap edebilmesi (aynı mantık müzik grupları için de geçerli), hikaye türetmenin birden fazla koldan yürütülebilmesi ve ekibin aslında DC evreninin farklı köşelerinden geliyor olmasının getirdiği bütünlük ve çeşitlilik Suicide Squad’ın Suicide Squad olmasıyla bile fanlara sonsuz bir olasılık havuzu sunuyor.

Harley Quinn ve Joker konuyu bir şekilde Batman’e bağlayabilir mi? Captain Boomerang’ın varlığı Flash’ın varlığını teyit eden bir unsur mu? İlk filmde olmayan diğer Suicide Squad karakterleri ilerleyen filmlerde karşımıza çıkacak mı? Enchantress mistik DC’nin kapılarını açan, Justice League Dark’ın öcüsü bir karakter olarak kullanılacak mı?

Bu sorular bile benim gibi birini heyecanlandırmaya yetiyor…

Devamı comming soon…

Bu yazı dizisinin bir önceki parçası olan [Yorumlu] Suicide Squad – Kim Bunlar? yazısı için tıklayın.

Sizin de görüşlerinizi almak isteriz. Yazının altına ve/veya sosyal medya kanallarımızdan bize ulaşın ve fikirlerinizi paylaşın!

Geekstra ailesiyle her konuda muhabbet için Facebook Grubumuza bekleriz.
TwitterYoutube ve Google + hesaplarımızdan da bizleri takip ediniz, Seviniz bizi!
Ayrıca Dükkanımız’a da bir göz atmayı unutmayın!

Etiketler: .

Yazar

R.ist.T.O.

İzle, oku, tüket... Tekrarla.

list Arşiv

Background
Previous post

Yorumlar

Bu içeriğe henüz yorum yapılmamış

Yorumunu Yaz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bu site çöp yorumlardan kaçınmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinin nasıl kullanıldığını öğrenmek için tıkla.