• Home
  • keyboard_arrow_right ÇİZGİ ROMAN
  • keyboard_arrow_right DC
  • keyboard_arrow_right [Yorumlu] Dark Knight III – Gerekli mi?

ÇİZGİ ROMAN

[Yorumlu] Dark Knight III – Gerekli mi?

R.ist.T.O. 24 Ağustos 2015


Background
share close

Sitemiz geçenlerde küçük bir kozmetik değişime uğradı biliyorsunuz. Hala ufak tefek düzenlemeler devam ediyor ve o saırada fark ettim ki “Dark Knight III” yazı disisinin son parçasını siteye koymayı unutmuşum.

Yazıya kaldığım yerden devam ediyorum…

Gerçi yanlış bir soru “gereklilik”. Yaratıcı bir yapımın “gerekliliği” her zaman pragmatik bir şekilde değerlendirilebilecek bir konu değil.

DC için gerekli mi sorusuna gelirsek, Frank Miller’ın marka değeri minimum bir satışı garantileyecek ticari bir karar olmuş olabilir.

Fakat daha önce de Frank Miller’ın dönemiyle sınırlı, karakterleri kendi hikayesinin aracı olarak kullanan (tamam çoğu hikaye için geçerli bir durum ama hikayenin özününde bir Batman hikayesi olduğunu hissetmiyor olmamdan bahsediyorum) bir yazar olması ve Dark Knight serisinin bir Batman hikayesi olduğu kadar bir dönem eleştirisi olduğu göz önünde bulundurulduğunda benim için en büyük soru şu oluyor.

“Frank Miller’ın dünya görüşü, politik yorumları ve anlatım biçimi günümüz Batman okurlarıyle ne kadar örtüşüyor?”

geekstra_darkknight02

Dark Night Strikes Again çıktığında güncel olarak takip etmemiş bir olarak değerlendirin isterim bu yorumumu. İzlenimlerim Dark Knight Returns kadar ne ilgi ne de alkış almış bir devam serisi olan DK Strikes Again bence okur ve yazar arasındakı ayrışmanın başlangıç noktası olabilir.

Frank Miller DK Master Race ile ne anlatacak? Apolitize olmuş bir gençliğe sisteme karşı mücadele ve pro aktivite mi haykıracak? Yoksa geçmiş politik ve sosyal tehtitlerin hala geçmiş olmadığını mı söyleyecek? Belki de yeni dünya düzenini kahramanlara bırakmayın siz ele alın diyerek tüm kahramanları öldürecek.

Konu ve mesaj ne olursa olsun seri bütünlüğünde bakıldığında yalnızca bir Batman hikayesi olmayacağı kesin gibi duruyor.

Süper kahramanlarımın, özellikle de Batman’in, bir politik yorumlamaya alet edilmesini istemeyenlerdenim. DK Master Race’e sövenler kanadında çoğumuz için bir kaçış ve keyifli bir fantezi olan bir ortamın bir yazarın kişisel politik görüşlerine alet olmasını istemeyenlerin kaygısı büyük.

Öte yandan uzun zamandır grafik roman kıvamında kayda değer bir Batman hikayesinin olmayışı ve Frank Miller’ın kendine özgü tonu ve kurgusu özleyenler de var.

Belki de bu kaygıları DC yönetimi de paylaşıyor. DK Master Race’in Frank Miller ve Brian Azzarello tarafından birlikte yazılıyor olması ve çizerin Frank Miller olmaması da bu sebepten.

Bazı Frank Miller fanları da durumu “Bu nasıl Frank Miller çizgi romanı” diyerek eleştiriyor.

geekstra_darkknight01

Kaygılı değilim. Sanırım kaygılı olacak kadar seriye ve Frank Miller’a karşı bir ilgim bulunmuyor. Frank Miller’ın Dark Knight üçlemesini sonlandırıyor olması Batman tarihinde bir satır olması dışında çok da umursadığım bir gelişme değil ve büyük bir ihtimal ciltlenene kadar okumayacağım bir hikaye olacak.

Sizin de görüşlerinizi almak isteriz. Yazının altına ve/veya sosyal medya kanallarımızdan bize ulaşın ve fikirlerinizi paylaşın!

Geekstra ailesiyle her konuda muhabbet için Facebook Grubumuza bekleriz.
TwitterYoutube ve Google + hesaplarımızdan da bizleri takip ediniz, Seviniz bizi!
Ayrıca Dükkanımız’a da bir göz atmayı unutmayın!

Etiketler: .

Yazar

R.ist.T.O.

İzle, oku, tüket... Tekrarla.

list Arşiv

Background
Previous post

Yorumlar

Bu içeriğe henüz yorum yapılmamış

Yorumunu Yaz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bu site çöp yorumlardan kaçınmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinin nasıl kullanıldığını öğrenmek için tıkla.