• Home
 • keyboard_arrow_right ÇİZGİ ROMAN
 • keyboard_arrow_right FİLM
 • keyboard_arrow_right Hasbro Sinematik Evren Yaratıyor!

ÇİZGİ ROMAN

Hasbro Sinematik Evren Yaratıyor!

R.ist.T.O. 23 Aralık 2015 2


Background
share close

G.I. Joe

geekstra gijoe

Sanırım aralarında en iyi bilinen ürün G.I. Joe. Çocukluğumuzun en popüler oyuncaklarından biriydi. İlk olarak ABD ordu birimlerinin temsili olarak “Action Soldier” (kara kuvvetleri), “Action Sailor”(deniz kuvvetleri), “Action Pilot”(hava kuvvetleri), “Action Marine”(deniz piyadeleri) ve sonrasında da “Action Nurse” oyuncakları çıkartıldı.

1964 senesinde piyasaya sürülen ilk oyuncak serisi günümüzde bu tarz oyuncakların tümünü kapsayan”Action Figure” teriminin ortaya çıkmasına neden oldu. Ayni seri İngilterede “Action Man” adı altında piyasaya sürüldü.

1940’larda yayımlanan “Private Breger” adlı karikatürden esinlenerek yaratılan G.I. Joe, 1980’lerde Hasbro oyuncak satışlarını teşvik etmek için Marvel markası altında “G.I. Joe” ve “G.I. Joe: Special Missions” serileriyle çizgi romanlaştırıldı. Orijinal seri 1994 yılında 115. sayısıyla tamamlandı.

2001 yılında Devil’s Due Publishing tarafından 4 sayılık “G.I. Joe: A Real American Hero” hikayesi yayımlandı. Şuanda G.I Joe çizgi roman lisansı IDW’da bulunmakta ve seri yanılmıyorsam devam etmekte.

Sanırım bizim gibi ABD’de yaşamayanlar için G.I. Joe ile tanışma çizgi romandan ziyade çizgifilm versiyonu oldu. 1985 senesinde yayımlanan çizgi film serisi 2 sezon sonra 1986 yılında sonlandı fakat 1989 senesinde DIC yeni bir çizgifilm serisi başlattı.

DIC’nin serisi toplamda 3 sezon süren çizgi filminden sonra G.I. Joe’nun neredeyse her yeni oyuncak serisine bir de çizgi film yapıldı.

G.I. Joe’nun live action sinemaya girişi ise hepimizin bildiği üzere 2009’de vizyona giren G.I. Joe: The Rise of Cobra idi. Bence kadro iyiydi. Cobra Commander ve Destro’nun orijin hikayesi dışında da çok kötü bir yönü yoktu.

İçinde Chaning Tatum, Joseph Gordon Levitt, Dennis Quaid, Sienna Miller (Baroness hali harikaydı), Christopher Eccleston ve uzak doğu pazarı için Byung Hun Leegibi isimlerin bulunduğu ve 170 Milyon dolarlık bütçesiyle büyük hayallerle çekilmiş bir filmdi.

Gişesi 300 Milyon doların biraz üzerinde sonuçlandı. DVD, oyuncak ve lisans satışları nasıldı bilemiyorum ama yeterli bir geri dönüş olduğuna karar vermiş olmalılar ki ikinci film çekildi.

Gijoe-filmleri

İkinci film 2013 yılında vizyona girdi. G.I. Joe: Retaliation. İlk filmin kadrosu büyük ölçüde değişti. Başrole the Rock ve Bruce Willis’in gelmiş olması da gişelerde harikalar yaratmadı. Transformers’ı mı referans aldılar bilmiyorum ama sanırsam G.I. Joe’nun yeterli geridönüşü sağlamamış olması ortak Hasbro sinematik evreninin kurulmasına yol açtı.

 <<Geri       Devam>>

Etiketler: .

Yazar

R.ist.T.O.

İzle, oku, tüket... Tekrarla.

list Arşiv

Background
Previous post

Yorumlar

This post currently has 2 comments.
 1. halil saygın on 23 Aralık 2015

  gençler ROM üzerinde marvel’ın bir hakkı yok mudur? Seneye yeni seri çizgi romanı da çıkıyor halbuki.

  • R.ist.T.O. on 23 Aralık 2015

   ROM’un çizgiroman serisi IDW’dan çıkacak. Marvel’in ROM üzerinde herhangi bir hakkı olmaması muhtemel.

Yorumunu Yaz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bu site çöp yorumlardan kaçınmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinin nasıl kullanıldığını öğrenmek için tıkla.