• Home
  • keyboard_arrow_right ÇİZGİ ROMAN
  • keyboard_arrow_right FİLM
  • keyboard_arrow_right Justice League Dark Filmi Yeni Bir Yönetmen Mi Buldu?

ÇİZGİ ROMAN

Justice League Dark Filmi Yeni Bir Yönetmen Mi Buldu?

R.ist.T.O. 23 Kasım 2015


Background
share close

Yıllar oldu değil mi? Guillermo del Toro’nun Justice League Dark projesinin başında olduğu söylendi, sonrasında del Torro’nun projeden ayrıldığı söylendiğinde tüm hayaller suya düştü…

DC tarafında bir ton yeni proje açıklandı hatta bir kaçı önümüzdeki sene beyaz perdeye aktarılacak hatta Wonder Woman solo filminin çekimlerine başlandı. Warner Bros. D.C. tarafındaki bu ivmeden mi bilmiyorum, Justice League Dark konusunda da bir hayli yol alınmış gibi.

Söylentilere bir göz atalım:
geekstra_justice league dark_02

Swamp Thing rolü için Ron Perlman (!!), Constantine rolü için Colin Farrel veya Ewan McGregor’un düşünüldüğü ve Anton Arcane rolünde ise Ben Mendelsohn’un olabileceği söyleniyor. Evet daha stüdyonun resmi bir açıklaması yok fakat şimdiden bazı olası casting seçimleri kuşku uyandırıyor. Özellikle Colin Farrel ve Ewan McGregor isimlerini ilk duyduğumda kendilerinden kişisel olarak pek hoşlaşmadığım gerçeğini bir kenara bırakma çabası sonrasında hemen Marvel/Disney geldi.

Evet evet biliyorum. Colin Farrel’in Bull’s Eye karakteri Marvel  Studios daha kurulmadan Fox’un yerin dibine batırdığı Daredevil filminden ve İvanım Makgragorum ise Disney satışı öncesi Star Wars Episode 1-3 filmlerinin Obi’si. Marvel ve Lucas’ın artık Disney bünyesinde olmasını ve Hollywood’un Marvel / DC bölünmesini ne kadar derinden benimsediysem artık oyuncuları da bu şekilde sınıflandırıyor hale geldim.

geekstra_justice league dark_04

Şahsen John Constantine’i çok sevdiğimden de değil ama Be Colin’in ne de Ewan’ın Constantine rolünde olmasını istemem.

Bu film yapılacak arkadaş! Marvel Doctor Strange ile ve DC de Suicide Squad’daki Enchantress ile (umarım) sinematik evrenlerini mistisizme açıyor olacak. DC’nin Marvel’e göre daha karanlık ve hatta depresif olduğu genel olarak kabul gören bir görüş ve sanırım Warner Bros. DC stratejilerini bunun üzerine kurmaya devam edecekler.

Batman V Superman, Suicide Squad, Wonder Woman ve Justice League Dark benzer renk tonları ve atmosferiyle bu karanlık ciddiyeti sürdürmeye devam edecek gibi görünüyor. Marvel’de her ne kadar her filmin kendi temposu ve atmosferi olsa da genel ve bütünleyici ögeler hep daha parlak, iyimser ve canlı iken DC Nolan’dan miras kalan ciddi realizm yolunda yürümeye devam edecek gibi.

Neyse yönetmen dedik, daha oraya gelemeden nerelere geldik. Guillermo del Toro’nun arkasından ağlamakta olan yönetmen koltuğunu dolduracak yeni adaylar için de stüdyonun 2 aday belirlediği söyleniyor. Bu adaylardan biri Big Bad Wolves’un yönetmenleri Aharon Keshales ve Navot Papushado diğeri ise 2013 yapımı yeni Evil Dead’ın yönetmeni Fede Alvarez.

Aharon Keshales/Navot Papushado ikilisi hakkında hiçbir şey bilmediğimden yorum yapamayacağım fakat Fede Alvares’in Evil Dead’ine bayılmıştım. Herkesin bildiği, sevdiği ve kültleşmiş bir filmi hem lekelemeden hem de gölgesinde kalmadan bu kadar iyi yorumlamak her yönetmenin yapabileceği bir şey değil kanımca.

geekstra_justice league dark_03

Özellikle son zamanlarda bir standart haline gelmiş ve bundan sonra da kaçınılmaz olacağından endişe ettiğim her görsel efekti ve görüntüyü yapaylaştıran, ana akım filmlerin aşırı parlak kuşe kâğıtsı görselliğine rağmen izleyici o parlak kaplamanın varlığını ara ara unutturabiliyor olması beni bir hayli etkilemişti.

Alvares bir del Toro olmaya bilir ama olmak zorunda da değil. Aklımda iki yönetmenden görmeyi bekleyebileceğim görüntüler canlanıyor. del Toro’nun daha masalsı fantezi ögeleri, yaratık ve makyajlarında rüyaların ve masalların canlandığı hissi ama her zaman ve her an, görsel ton ve atmosferde bunların bir hayal ürünü olduğuna dair bir mesaj olacağını (tüm bunlar benim beynimden çıktı damgasını hissettirecek gibi ki bundan memnuniyetsiz değilim) düşünüyorum.

Öte yandan Alvares’in versiyonunda biraz daha gerçekçi gore odaklı bir film olacağını hayal ediyorum. Gerçekliğe bürünen bir hayal ürününden ziyade gerçekte var olan ve gizlenmiş karanlık ve büyünün varlığına ikna etme çabasının ön plana çıkacağı bir film olurdu gibi geliyor.

Ey geekler, sizin düşünceniz nedir? Aharon Keshales/Navot Papushado ikilisi mi gelir filmin başına yoksa Alvares mi? Alvares gelirse del Toro’yu aratır mı?

Geekstra ailesiyle her konuda muhabbet için Facebook Grubumuza bekleriz.
TwitterYoutube ve Google + hesaplarımızdan da bizleri takip ediniz, Seviniz bizi!
Ayrıca Dükkanımıza da bir göz atmayı unutmayın!

Tagged as: .

Author

R.ist.T.O.

İzle, oku, tüket... Tekrarla.

list Archive

Background
Previous post

Post comments

This post currently has no comments.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.