• Home
  • keyboard_arrow_right ÇİZGİ ROMAN
  • keyboard_arrow_right FİLM
  • keyboard_arrow_right LOIS LANE Mİ? WONDER WOMAN MI?

ÇİZGİ ROMAN

LOIS LANE Mİ? WONDER WOMAN MI?

R.ist.T.O. 25 Ağustos 2015


Background

2016’nın (en azından benim için) en çok beklenen filmlerinden Batman V Superman: Dawn of Justice ile ilgili son gündem konusu Superman için hangi kadın karakterin daha uygun olduğu. Yılların Lois Lane’i mi yoksa Amazon Prensesi Wonder Woman mı?

Cosmoplitan’ın Henry Cavill ile yaptığı röportajda muhabir hangi kadın karakterin Superman için daha uygun olduğunu sormuş.

geekstra_superman_lois_wonderwoman (2)

Gelecek Batman V Superman filminde de bu konuya az da olsa değiniliyor olmalı ki, Henry Cavill dansöz kıvraklığında bir cevap vermiş.

“Bu aslında bir hayli uzun bir tartışma konusu çünkü kendi içinde cevaplanması gereken bir çok soru barındırıyor. Süper güçlere sahip bir uzaylı için hangisi daha doğru bir seçim olurdu, bir insan mı yoksa bir tanrıça mı? Tanrıça ile bir ilişkinin gerektirdiği her şeyi Superman’i kısıtlamadan yapabilirsiniz. Fakat temel bir insanlık faktörü de lazım ki bunu da sağlayan Lois Lane. Ayrıca Superman’in ayağını yere bastıran yegane karakter Lois Lane. Bu bir cevap değil tartışma konusu.”

Superman’in neredeyse asırlık tarihinde çok da fazla birlikte olduğu kadın var denemez ama öne çıkan üç isim varsa bunlar kesinlikle Lois Lane, Wonder Woman ve Lana Lang olsa gerek.

Superman tarihi, DC evreni ile birlikte bir çok defa yeniden yazıldı (multiverse’i saymıyorum bile) ve hem Lois Lane hem de Wonder Woman ile ilişkisi oldu. Alternatif hikaye ve evrenlerde her ikisiyle de çocuğu oldu. Fakat son dönemlerde yalnızca Wonder Woman değil Lois Lane de çizgi roman içinde kadınlığın sembolü olarak vurgulanıyorken, bunu “Superman’e kim gider” şeklinde değerlendirmemek lazım tabii.

geekstra_superman_lois_wonderwoman (1)

Benim Superman ve Wonder Woman’a karşı olan algım hep şöyle olmuştur. Superman her şeye rağmen (insanlık boyutuna) alçalan ve bunu amaç edinen bir karakterken, Wonder Woman her zaman varlığını insanlığını aşarak ve yücelerek kanıtlamaya, kabul ettirmeye çalışan bir karakter olmuştur.

Bunun ötesinde Man of Steel’de Lois – Clark ilişkisi daha hikayenin başında alışılmış dinamiklerin dışına çıkıyor, yani Clark Kent’in kendini sürekli küçük düşürürken kendini sevdirme çabasını görmeyeceğiz. Superman’i yalnızca bir erkek olarak ele aldığımızda az çok denk bir seviyede başlayan bir ilişki söz konusu olması, yeniliklere açık bir kurgu.

Bence Lois Lane, Wonder Woman çiftini de boş geçmemek lazım.

Geekstra ailesiyle her konuda muhabbet için Facebook Grubumuza bekleriz.
TwitterYoutube ve Google + hesaplarımızdan da bizleri takip ediniz, Seviniz bizi!
Ayrıca Dükkanımıza da bir göz atmayı unutmayın!

Tagged as: .

Avatar
Author

R.ist.T.O.

İzle, oku, tüket... Tekrarla.

list Archive

Previous post

Post comments

This post currently has no comments.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.