• Home
 • keyboard_arrow_right DİZİ
 • keyboard_arrow_right Person of Interest Bitiyor Mu?

DİZİ

Person of Interest Bitiyor Mu?

R.ist.T.O. 11 Ocak 2016


Background

Son zamanların en başarılı dizilerinden olduğunu düşündüğüm Person of Insterest’in kaderi belirlenmiş gibi.

IGN’in haberine göre dizinin yönetici yapımcılarından J.J. Abrams, büyük bir ihtimalle önümüzdeki sezonun dizinin final sezonu olacağı şeklinde bir açıklama yapmış.geekstra_person-of-interest“Tahminim bu sezon dizinin son sezonu olacak. Tek üzüntüm dizi devam edecek olsaydı daha anlatılacak çok güzel hikayelerin olmasıydı. Ama Jonah Nolan ve Greg Plageman’ın son derece başarılı bir iş çıkardığını düşünüyorum ve biliyorum ki bu son bölümler hikayeyi tamamlayacak. Henüz bir yayım tarihimiz yok fakat insanlar bu bölümleri mutlaka izleyebilecek ve bu hikayenin gücünü biliyorum.

“Bu seri uzun yıllar yayında kaldı ve bu mevcut durumdan şikayetçi olmam zor. Bir diziyi yayıma almak başlı başına bir mucize ve bu kadar uzun sürmüş olmasına da minnettarım. Fakat bu diziyi çok seviyorum ve devam ediyor olmasını isterdim.”

Abrams dizinin CBS tarafından iptal edilmesi durumunda Netflix, Hulu gibi alternatif bir platformda yer bulup bulamayacağı konusuna ise şöyle cevap verdi:

“Bu gibi mevzular teoride zamanı geldiğinde ele alınacak konular. Fakat şuanda böyle bir çalışmamız yok.”

5. Sezonun serinin düzgün bir şekilde sonlanması üzerine olup olmadığı sorulduğunda da:

“Evet. Amacımız bu. Tabii ki mucizevi bir performans gibi şartlar ve durumlara göre değişkenlik gösterebilir ama temelde yatan bunun bir final sezonu olması.”

Dizinin bitirilip bitirilmeyeceği kararı resmen açıklanmamış olsa da dizinin çekimleri 2015 Aralık’ta resmen sonlandı ve hala yeni sezonun yayım tarihi belirlenmiş değil.

Çevremde diziyi severek izleyen bir çok arkadaşım var ve bazılarının görüşü dizinin hikaye anlamında bir kapanış noktasına gelmiş olduğu yönünde. Benim kişisel düşüncelerim bu yönde değil.geekstra_person-of-interest3Bir diziyi başarılı kılabilen bir çok unsur var. Türüne ve yapısına göre bu unsurlar farklılık gösterebiliyor tabii ama benim için en önemli iki unsur genel hikaye ve karakter hikayesi. Bence Person of Interest bu iki ögeyi de barındıran nadir dizilerdendi. Hikayeyi ilerletebilen ve her biri için bir kişisel yatırım yapabileceğim karakterleri vardı.

Reese, Shaw, Root, Harold ve Elias karakterleri, hikayeden bağımsız olarak ilgimi çeken ve onlarla ilgili daha çok şey öğrenmek istediğim, bireysel mücadelelerine değer verdiğim ve endişe duyduğum karakterler oldu. İzlediğim bir çok dizinin bir çok karakteri için aynı şeyi söyleyemem.

İlgi çekici karakterlerinin yanı sıra belki de birinci sezon haricinde her sezon anlattıkları genel hikaye de bir hayli ilgi çekici ve eğlenceliydi. Yapay zekanın oluşumu, devlet kontrolünde kullanılması, buna direnen liberalist bir terör örgütünün kurulmasına neden olması, benzer teknolojiyi kişisel amaçları için kullanmaya çalışan özel sektör…

Bana kalırsa hikaye döngüsünün tamamlanması için bir hikayeye yani dost olarak görülen yapay zekanın yaratıcılarına karşı çıkması konusunun da işlenmesi gerekiyordu. Bununla birlikte yapay zekanın ya yok edilişi yada yaratıcılarından bağımsız bir “birey” haline gelişi ele alınabilirdi.

5. Sezonda genel hikaye anlamında “makine” ve “Samaritan”ın mücadelesi ve uzun süre “Samaritan”ın kontrolü altında kalmış Shaw’ın ekibe dönüşü üzerine yaşanan olaylar yer alacak.geekstra_person-of-interest113 bölüm olacak 5. ve muhtemel final sezonunun henüz bir yayım tarihi yok. Belki Root ve Shaw için bir spin off yaparlar.

Geekstra ailesiyle her konuda muhabbet için Facebook Grubumuza bekleriz.
TwitterYoutube ve Google + hesaplarımızdan da bizleri takip ediniz, Seviniz bizi!
Ayrıca Dükkanımıza da bir göz atmayı unutmayın!

Tagged as: .

Avatar
Author

R.ist.T.O.

İzle, oku, tüket... Tekrarla.

list Archive

Previous post

Post comments

This post currently has 2 comments.
 1. unratedlogician on 11 Ocak 2016

  Gereksiz ve sakız gibi uzayan ilişkiler, her bölüm ayrı drama yaratma çabası olmadığı için hak ettiği ilgiyi göremedi diye düşünüyorum. Devam eden diziler içinde kesinlikle ilk sıralarda. Umarım hikaye güzel biter ve son sezon bir yarım kalmışlık hissi bırakmaz.

 2. Duygu on 27 Temmuz 2016

  bir efsane daha nihayetlendi sonunda. en iyi arkadaşımı kaybetmişcesine üzüldüm neredeyse. dizinin bitmesinin verdiği hüzne hikayenin dramatikliği de eklenince keşke izlemeseydim, bitirmeseydim ya da bu diziye hiç başlamamış olsaydım noktasına kadar geldim.*
  evet bitti, ne olacak şimdi?. neler gördük neler öğrendik bu diziden?
  umut veren bir yanı vardı. her ne koşulda olursa olsun başkalarının hayatlarını önemseyen canı pahasına korumaya çalışan insanların olduğunu göstermeye çalıştı. devlet ve toplumun içerisinde oynanan kirli oyunları yansıtmaya çalıştı. modern zamanda teknolojinin nelere kadir olabileceğini gösterdi. sıradan insanların sıradışı hikayeleriyle kötülüğün köklerini ayrıntıda gizlenen yüzlerini gösterdi.
  karakterleriyle içimize işledi, yalnızlığımızı onlarla unuttuk kısa süreliğine de olsa, bağ kurduk. senaryo ve kurgusuyla her bölümde şaşırtarak dizi formatının nasıl değerlendirilmesi gerektiğini gösterdi.
  gecenin bu vaktinde sabah erkenden mesaiye başlayacak olan bana bu satırları yazdırdı.

  düşünürseniz daha neler bulursunuz. her izleyenin yakaladığı farklı bir nokta olacaktır. kendi adıma dizinin izleyenle buluşmasında emeği geçen herkese teşekkür ederim. şu sıkıcı, boş hayatıma renk verdiniz.

  ve evet, hayatın bir anlamı varsa galiba ölümde gizli..

  http://www.implanttedavileri.com

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Devamını oku:
Han Solo Filminin Yeni Yönetmeni Ron Howard Oldu

Star Wars dünyasında Han Solo filminin yönetmenleri Phil Lord ve Christopher Miller'ın kovulması ile yaşanan depremin...

Podavan #11: Mandalorian 2. Sezon Finali

Mandalorian 2. sezon finaliyle gelen yoğun duygu birikimlerimizi döküp, yeni açıklanan 87 Disney+ Star Wars...

Kapat