• Home
 • keyboard_arrow_right ÇİZGİ ROMAN
 • keyboard_arrow_right DİZİ
 • keyboard_arrow_right Supergirl, Superman ve CW DC Evreni

ÇİZGİ ROMAN

Supergirl, Superman ve CW DC Evreni

R.ist.T.O. 8 Haziran 2016


Background

geekstra_supergirl

Facebook grubumuzda da bu konu ile ilgili muhabbet dönmeye başlamış ve ben de naçizane fikirlerimi paylaşayım istedim.

Dizilerini iyi veya kötü gidiyor olması, DCEU sinematik evreninden bağımsız ilerliyor olması konusunda tartışmak istemiyorum. Bu konulardan bağımsız olarak aynı yapımcı ekibinin kontrolünde ve aynı kanalda birbiriyle bağlantılı 4 farklı dizinin yer alacak olmasının yaratacağı mini CW DCEU’nun potansiyeli bende büyük bir ümit ve heyecan uyandırıyor.

Bunları söylerken bir iki varsayımı kabul ederek başlamak gerekiyor bence.

 1. Bu dizilerin artık belli bir formül ve formatı var.
 2. Diziler CW için çekiliyor. CW’nun WB’nin bir alt şirketi olması, CBS gibi dizi ve karakter lisanslarını kiralayan kanallardan farklı olarak ek yatırım ile değer yaratmaktan ziyade eldeki mevcut malzemeyle en yüksek geri dönüş marjını yakalamak üzere bir gelir modeli oturtulacak.
 3. CW’nun çok spesifik bir demografiğe hitap ediyor. Demografiği genişletmek yerine aynı demografiğin içinde kitle genişletme önceliği var.
 4. DCEU sinematik evreniyle çelişmediği sürece istedikleri DC karakterlerini kullanabilecekler.

Şimdi… Supergirl dizisinin tamamını izlemedim fakat belli başlı şeyleri biliyorum ve Supergirl eğer diğer CW dizileriyle aynı evreni paylaşacaksa bir takım şeylerin değişmesi gerekiyor.

geekstra_supergirl superman

Bunlardan biri Flash/Supergirl crossover bölümünde gördüğümüz gibi Supergirl diğer CW kahramanlarından farklı, paralel bir evrende bulunuyor. Eğer crossoverlar yapılacaksa öncelikle bu paralel evren durumunu çözmeleri gerekiyor. Flash sezon finalinin Flashpoint’e bağlanmış olması bu problemi çözmek için kullanılacak gibi görünüyor. Flash’ın zamana müdahalesi Supergirl’ın dünyası ile diğer CW karakterlerinin dünyasının birleşmesine ve yeni sezonda tüm karakterlerin Supergirl’ın varlığından haberdar olduğu bir gerçeklikte bulabiliriz kendimizi.

Belki de Flashpoint hikayesini biraz uzatmak isteyebilirler zira çok malzeme ve esneklik sağlayan bir durum. Dinah’ı da yine “Flashpoint” diyerek hayata döndürebilirler ve hatta diğer dizilerin bir çok hikayesini sıfırlayabilirler.

Supergirl’ın CW evrenine katılması demek Martian Manhunter, Red Tornado ile birlikte Kara’nın kuzeni Superman’in de var olduğu bir evrene kavuşacağımız anlamına geliyor. Andrew Kreisberg Supergirl’ın ikinci sezonu ile ilgili şöyle konuştu:

Greg Berlanti, Ali Adler ve ben Clark Kent ve biraz daha ünlü olan alter egosunu Supergirl’ın dünyasına dahil ediyor olmaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Supergirl’ın ikinci sezonunun ilk iki bölümünde Superman görünecek ve kırmızı pelerini bu sefer kimin omuzlarına asılacağını görmek için sabırsızlanıyoruz.

Açılamada kullanılan dile bakılacak olursa, Clark Kent rolünü yeni bir oyuncu üstlenecek gibi görünüyor. Yani hayal ettiğimiz gibi Tom Welling’in Superman olarak geri dönmesi pek olası görünmüyor. Tabii kelime tercihlerinin Tom Welling’i olası Superman adayları listesinden atmak için yeterli kanıt olmadığı kesin artık bekleyip göreceğiz.

Justice_Society_of_America

Şimdi tekrar CW DCEU evrenine dönersek, benim aklıma ilk gelen şeylerden biri Justice Society’nin kurulması. Superman her ne kadar Supergirl bünyesinde varlık gösterecek olsa bile Superman, Batman ve Wonder Woman’ın bulunmadığı bir Justice League hayal edilemeyeceğinden Justice League’in CW’da ciddi bir varlık göstermesi zor. Belki adından söz edilir fakat, Suicide Squad filmi için Arrow dizisinden tüm Suicide Squad mensuplarını sildiklerini göz önünde bulundurursak sinematik evrende kullanacakları Justice League’i diziye dahil etmeleri pek olası görünmüyor.

Justice Society’i dile getirmemin bir diğer sebebi ise DC’s Heroes of Tomorrow’da JS’den bahsedilmiş ve Hourman’in görünmüş olması. Zaman makinasıyla gelip Legends of Tomorrow ekibiyle iletişime geçen Hourman belki Justice Society’nin gelecekte kurulacağını gösteriyor tabii ne kadar gelecekte beilmiyoruz. Belki de üç gün sonra kuruluyordur…

geekstra_hourman

Karakter olarak JS için yeterli karakterleri var. Hawkman/Hawkgirl, Black Canary, Flash, Atom, Mr. Terrific, Red Tornado … Hepsi çizgi romanlarda kariyerlerinin bir evresinde JS üyesi olmuş karakterler. Wild Cat’de Arrow dizisinde tanıtılmıştı. Kara JS kadrosunda hiç yer almadı ama Powergirl bir ara JS üyesiydi. Sonuçta Powergirl da paralel evrenden gelmiş bir Supergirl.

Çok olası olmasa da Netflix’in yaptığı gibi tüm CW karakterlerini bir araya getiren ve her sezon mini seri veya ayrı bir dizi olarak kurgulanacak bir JS dizisi yapılması çok hoş olabilir.

Dev bir crossover planladıklarını söyleyip duruyorlar ya, tahminim bu crossoverın sezon ortalarına doğru Flashpoint ile evrenlerin birleşeceği bir hikayeye bağlanacağı yönünde ve belki oradan bir JS oluşumu söz konusu olabilir?

Hayal etmek güzel şey gerçekleşip geçekleşmemesi çok da önemli değil 🙂

 

 

Geekstra ailesiyle her konuda muhabbet için Facebook Grubumuza bekleriz.
TwitterYoutube ve Google + hesaplarımızdan da bizleri takip ediniz, Seviniz bizi!
Bu arada dost sitemiz Paralel Evren Çizgi Roman Dükkanına da göz atın!

Tagged as: .

Avatar
Author

R.ist.T.O.

İzle, oku, tüket... Tekrarla.

list Archive

Previous post

Post comments

This post currently has 3 comments.
 1. Saat Adam on 8 Haziran 2016

  bence duygusala bağlayıp berbat edecekler. olicity rezilliği, flashın artık bıktıran duygusal selleri, supergirlin ise ergen gençkızları tavlamak için pembe dizi tadında yapılması…
  dc dizi işini beceremedi. bari batman vs superman atmosferini bozmasalar gelen uyduruk eleştirilere bakıp. en azından sinema keyfimiz olur.

  • Video artisti on 9 Haziran 2016

   Merhaba saat adam yorumunuzu okudum, bende oyle dusunuyorum. Bu ve benzeri geek sitelerinden ilgi alanimiz ayni heralde arkadaslar edinmeye calisiryorum. Isterseniz muhabbet edebiliriz. Saatcimisiniz benimde dedem saatciydi

 2. Cagatay C on 9 Haziran 2016

  Pek bir numarasi olmayan film diye dusunuyorum.
  .
  Komedi girip, kara mizaha, oradan duygusala baglamis.Belki biraz aksiyon olsa icinde daha iyi olurdu.Costukca cosuyor. Biraz daha uzun olabilirdi

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.