• Home
  • keyboard_arrow_right DİZİ
  • keyboard_arrow_right FİLM
  • keyboard_arrow_right [Yorumlu] Intertextuality – Metinlerarasılık ?

DİZİ

[Yorumlu] Intertextuality – Metinlerarasılık ?

R.ist.T.O. 27 Mayıs 2016


Background
share close

Nerdwriter’ın yeni videosunda konu “Metinlerarasılık”. Terimin tanımı:

Metinlerin anlamının başka metinler tarafından şekillendirilmesi, daha önce yaratılmış başka medinlerden ödünç alması veya anımsatması

Olarak yapılıyor.

Nerdwriter’ın bu videosu her tür metinsel gönderme ve referanslamanın ötesinde son dönem ana akım medya ürünlerinin spesifik bir duygusal tepki tetiklemek amaçlı metinlerarası unsurlarla dolduruyor olması ile ilgili gözlemlerini konu alıyor.

Şahsen söylediği şeylere katılıyorum konu üstüne naçizane fikirlerimi eklemek istedim. Eleştirlmesi gerektiğini düşündüğüm konu metinlerarasılığın kullanımı değil, Nerdwriter’ın “weaponized intertextuality” adını verdiği silah olarak kullanılan metinlerarasılık.

Bu kavramı şu şekilde tanımlamak mümkün:

Metinlerarası unsur olarak kullanılan metinin tüketiciden spesifik bir duygusal tepki ortaya çıkartması için şekillendirmek, konumlamanın ötesinde sunulan yeni metinin algısını, oluşacak duygusal tepkinin üstüne kurmak.

Yani kaba bir örnek, “yalnızca Batman ve Superman karakterlerinin aynı filmde görmenin hayranlar üzerinde yarattığı heyecan ve beğeninin üzerine bütün bir filmi kurgulamak” olabilir (BVS’nin tam olarak böyle olduğunu söylemiyorum yalnızca örnek olması için kullanıyorum).geekstra_batmanvsuperman-(2)Videoda da söylendiği gibi remake ve rebootların döneminde yaşıyoruz ve bunlar olmasa da tükettiğimiz içeriklerin çoğu uyarlama veya seri ürünler. Eğlence sektöründe her ürün ticari bir geri dönü beklentisiyle yapılıyor ve doğal olarak var olan ve hedefleyebilecekleri bi tüketim kitlesi mevcut sinai ürünleri kullanmak, ticari geri dönüşü az da olsa garanti eden faktörler olarak görülüyor.

Haliyle metinlerarasılık, uyarlanarak üretilen yeni ürünler için olmazsa olmaz bir unsur haline geliyor. Artık yapımcıların kitlenin istediğini düşündükleri öğeleri kaynak üründen yeni ürüne aktarma zorunlulukları var ve nitekim izleyicinin beklentisi de bu yönde. Eğer alan da satan da memnunsa problem yok. Zaten problem bu değil.

Silah olarak kullanılan metinlerarasılık keyif unsuru olarak değil yeni ürünün taşıyıcı unsuru olarak kullanıldığında problemler ortaya çıkıyor. Çok kabaca “Batman ve Superman veriyoruz bu size yeter” zihniyeti için bir araç olarak kullanıldığında problemler baş göstermeye başlıyor.

Daha önceki yazılarımızda eleştirdiğimiz konulardan biriydi. Her ne kadar hayranlar olarak, kaynak eseri sevdiğimiz için uyarlamasını tüketmeyi tercih ediyor olsak da, uyarlama ürünlerinin de kendi ayakları üstünde durabilen birer yapım olmasını da istiyor hatta şart koşuyoruz. Kimse bir çizgi romanın bire bir aktarılmış kopya bir film izlemek istemiyoruz. Kaynak eser ile %99 oranında aynı olsa da kalan %1’in tüm film deneyimlerine damga vuracak etkileyici ve yeni bir öge olmasını istiyoruz.geekstra_forceMetinlerarasılığı yalnızca bir satış aracı olarak kullan bir ürün gördüğümüzde (burada herkesin değerlendirme kriteri farklı olabilir tabii) bu, bir sömürüye dönüşmeye başlıyor. Ekstrem boyutlara geldiğinde (ki gerçekten ekstrem olması gerektiği kanısındayım) nostaljimizi ve anılarımızı bize karşı bir silah olarak kullanma durumun ortaya çıktığı iddia edilebilir (işte bu yüzden silah olarak kullanılan metinlerarasılık diyor). Bu boyuta gelindiğinde bazılarımız bu durumu bir ihanet, sevdikleri kaynak eserlere karşı olan sevgimizin suistimali hatta bir hakaret olarak görmeye başlayabiliyor.

Eeee? Sonuç? Sanırım varabileceğim bir sonuç yok. Ne anlam ifade ediyor ben bile bilmiyorum ama belki de söylemek istediğim, artık belli bir standarda ulaştığını düşündüğüm ana akım uyarlama pazarında, yeni bir arz/talep degnesinin oluşmakta olduğu ve talebi oluşturanların bir parçası olarak belki de biraz daha bilinçli olmamız gerektiği.

Yazıyı yazmaya devam ettikçe Nerdwriter’ın videosunun ne kadar iyi hazırlandığını fark ediyorum 🙂 Uzmanı olmadığım bir konu üzerinden bir sonuca varmayan bir yazıyı neden yazdın derseniz tatmin edici bir cevap alacağınızın garantisini veremem. Anlatım kabiliyetimin sınırlarına kafamı toslaya toslaya buraya geldim ve buraya kadar okuduysanız teşekkür ederim.

Geekstra ailesiyle her konuda muhabbet için Facebook Grubumuza bekleriz.
TwitterYoutube ve Google + hesaplarımızdan da bizleri takip ediniz, Seviniz bizi!
Bu arada dost sitemiz Paralel Evren Çizgi Roman Dükkanına da göz atın!

Etiketler: .

Yazar

R.ist.T.O.

İzle, oku, tüket... Tekrarla.

list Arşiv

Background
Previous post

Yorumlar

Bu içeriğe henüz yorum yapılmamış

Yorumunu Yaz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bu site çöp yorumlardan kaçınmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinin nasıl kullanıldığını öğrenmek için tıkla.