• Home
  • keyboard_arrow_right FİLM
  • keyboard_arrow_right MARVEL
  • keyboard_arrow_right Black Panther’in Yönetmeni Belli Oldu!

FİLM

Black Panther’in Yönetmeni Belli Oldu!

R.ist.T.O. 14 Ocak 2016


Background
share close

2015’in en iyi filmlerinden biriydi bence Creed. Hem bir reboot, hem bir devam filmi, hem nostalji hem de yeniliği bir arada barındırabilen zoru başarmış bir film.

Ryan Coogler’ın öğrencilik yıllarında kurguladığı film duygusal anlarıyla beni göz yaşlarına boğdu, aksiyon sahnelerinde beni Adonis ile birlikte ringe soktu… Tekrar ediyorum 2015’in en iyi filmlerinden. Hala izlemediyseniz ne duruyorsunuz hemen gidin izleyin!

Creed’in yönetmeni Ryan Coogler’ın Marvel’in 16 Şubat 2016 için planladığı Black Panther filmini yöneteceği resmen açıklandı.

Daha Creed vizyona girmeden Black Panther’ın yönetmenliğini Ryan Coogler’ın üstlene bileceği konuşuluyordu. Marvel’in ilk solo siyahi süper kahraman filmini yine bir siyahi yönetmenin elinden çıkacağı belliydi ama bu karara müthiş sevindim.geekstra_black-pantherCoogler’ın yönetmenlik tarzını çok beğendim ve Creed’den gördüğüm kadarıyla adamın hikayenin seyir hızı, temposunu ayarlamak, baştan sona bütünleşik bir atmosfer yaratabilmek, vurucu anların kurgusu gibi genel anlatım dilinin çok iyi olmasının yanı sıra aksiyon anlayışının da çok iyi olduğu kanısındayım. Hele Black Panther gibi zırh, büyü, kanat vb bariz bir özel güçten ziyade fiziksel öğeleri ön plana çıkan bir karakter için iyi bir referans olduğu kanısındayım.

Ayrıca Creed’de de siyahi kültürün etkisi bariz bir şekilde hissediliyorken hiçbir şekilde göze batmadı ve karaktere derinlik katma amacı dışında bir alt metin için kullanılmadı (kullanıldıysa, onu anlayabilecek belli bir kesim için yapılmış bu da benim gibi anlamayacak olanları rahatsız etmeyecek şekilde yapılmış).

Black Panter karakteri ile ilgili çok büyük bir merakım olmadı hiçbir zaman ama son 10 yıl içinde Marvel çizgi roman evreninde büyük bir yükseliş yaşayan ve hatta ağırlığını ortaya koyan bir karakter olduğunu görüyorum. Iluminati’nin bir parçası ve orada bile diğer büyük başlara karşı çıkabilen ve sonrasında da “ben size böyle olacak demiştim” diyerek posta koyabilen bir karakter.geekstra_black-panther1Karakterin kendisinden ziyade filmin vadettiği hikaye ve Marvel evrenini bir kademe daha derinleşen bir öge katacağı ümidi beni heyecanlandırıyor. Marvel çizgi roman evreninde Black Panter’in Kral olarak hüküm sürdüğü Wakanda, Dünya’dan gizlenmiş, hem geleneklerini koruyabilen ama aynı zamanda dünyanın en ileri teknolojilerine sahip Afrika’nın göbeğinde bulunan ütopik bir medeniyet olarak gösteriliyor.

Joss Whedon’un yönetimi altında Marvel daha çok karakterlerin tanıtımı ve onların dünya/evren’deki bireysel konumları üzerine yoğunlaştıysa Russo karderşlerin temel hedefi sürekli genişleyen Marvel sinematik evreninin izleyicilerin kabul edebileceği sanal da ola bir “gerçeklik” çerçevesine oturtmak gibi geliyor.

Bu bağlamda bir jeo-politik dram olarak tanımlanan Black Panther’in gerçek dünyada yaşanan problemleri kısmen de olsa referans alarak Marvel dünyasını organik detaylarla donatacaktır diye düşünüyorum.

Chadwick Boseman’ın canlandıracağı T’Challa nam-ı diğer Black Panther büyük olasılıkla yeni Avengers ekibinin bir parçası olacaktır. Black Panther’ı kendi filminden önce Captain America: Civil War filminde izleme fırsatımız olacak.

Siz ne düşünüyorsunuz? Doğru bir seçim mi? Black Panther’ı merak ediyor musunuz?

Geekstra ailesiyle her konuda muhabbet için Facebook Grubumuza bekleriz.
TwitterYoutube ve Google + hesaplarımızdan da bizleri takip ediniz, Seviniz bizi!
Ayrıca Dükkanımıza da bir göz atmayı unutmayın!

Etiketler: .

Yazar

R.ist.T.O.

İzle, oku, tüket... Tekrarla.

list Arşiv

Background
Previous post

Yorumlar

Bu içeriğe henüz yorum yapılmamış

Yorumunu Yaz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bu site çöp yorumlardan kaçınmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinin nasıl kullanıldığını öğrenmek için tıkla.