• Home
  • keyboard_arrow_right FİLM
  • keyboard_arrow_right DEADPOOL
  • keyboard_arrow_right Deadpool – Film İnceleme (Spoiler İçerir!)

FİLM

Deadpool – Film İnceleme (Spoiler İçerir!)

unratedlogician 21 Şubat 2016


Background
share close

İyi diyebileceğimiz bir Deadpool filmi için beklenti nedir, ne olmalıdır? Susmak bilmeyen bir Deadpool, seyirci ile etkileşim (4.duvarı yıkımı), dur durak bilmeyen göndermeler, edepsiz ve meta şakalar, akıcı aksiyon, kan, gövdeden ayrılmış uzuvlar, son olarak da kötü anlamda sırıtmayan yan karakterler. Bizim kavuştuğumuz Deadpool filmi ise özel bir film. Bu kadar özel olmasının nedeni ise bu saydıklarımın hepsinin hali hazırda en üst seviyede başarılmış olması da değil sadece. Bu filmi özel yapan aslında, beklenmeyen yanların da ne kadar etkileyici olduğu. Yaratıcı hikaye anlatış şekli, duygusal ağırlığı, karakterler arasındaki kimya ve en önemlisi film boyunca süren doğallık hissi. Filmi şimdiden 3 kere izlemiş ve büyük ihtimalle vizyondan kalkana kadar haftada bir izleyecek birisi olarak söylüyorum, gidin izleyin bu filmi. Bu uyarımı yapıyorum çünkü bu yazıda spoiler açısından elimi korkak alıştırmayı pek düşünmüyorum. Aslında hikaye bakımından spoiler teşkil edecek fazla bir şey yok ama değinmek istediğim şaka ve göndermeler gırla. Bu yüzden koşun gidin izleyin. Şimdi. Vakit kaybetmeden. Kansere çare bulmuyorsunuz netice yayılarak yatarken, yani büyük ihtimalle. Kesin konuşmayı pek sevmem. Neyse;

CXDtTz3UkAARshB

Filmin sade ve basit bir konusu var öncelikle. Ki bence durumun bu olması da doğru bir tercih. Odağın hikayeden çok karakterler olması gerekiyordu zaten. Bu durum eksiklikten çok avantaj olarak yansımış filme. Açılış sekansından başlayalım. Angel of the Morning’in eşlik ettiği, görüp görebileceğimiz en dürüst ve yaratıcı opening credits sahnelerinden. Daha açıklayıcı olunabilir mi? Bu kısım bitip taksi sahnesi başladığında da bir rahatlama yaşadığımı söylemem gerek. O an fark ettim. Mizah, 4.duvar yıkımı vs. hiç zorlama gelmeyecekti. Gerçekten inanılmaz iyi bir denge kurulmuş işleyen bütün çarklar arasında ve bu ilk sahneden anlaşılabiliyor.

“Kusursuz bir Salak”, “İngiliz Villain”, ”Seksi Esas Kız”, “Özel Efekt bir Karakter”, “Gereksiz bir Cameo” “Huysuz bir Ergen”

Deadpool_Bridge

Otoyol sahnesi harikaydı bir kere. Arabaya ilk havadan indiği andan, 12 mermisini sonuna kadar kullandığı ana aksiyon ile mizah son seviyede seyrediyor. Deadpool’dan ilk ısırığı aldıktan sonra ise Wade Wilson’a dönüyoruz. Filme girmeden en çok tedirgin olduğum kısım burasıydı. Fakat izlerken hayran kaldım yapılan işe. Tamam, herkes bütün film boyunca Deadpool’u görmek istiyor ama orijin hikayesi anlatılacaksa da bundan daha iyi nasıl olur bilemiyorum. Benim farklı tercih edeceğim yönler yok muydu hikayede? Kesinlikle vardı ama bir kere bile burası olmamış dediğim yer olmadı.

“Bunu asla söylemem ama sakın ağzındakini yutma.”

weasel-6cfa1

Karakterler de beklentimin çok üzerinde kullanılmış. Neredeyse her karakter ekranda olduğu her anın hakkını veriyor. Weasel mesela. Fragmanlarda ilk gördüğümde acaba T.J. Miller biraz suyunu çıkarır mı, zorlama gelir mi diye düşünmedim değil. Fakat filmde inanılmaz yerinde ve yeterli dozda kullanılmış. Deadpool ismini buldukları sahne özellikle çook iyiydi asdjkajkhlhj.

“Captain Deadpool. Nah, just Deadpool”

“Bu, pilot hikayenin devamı açısından önemli olabilir.”

“Seninle gelirdim, ama istemiyorum.”

“Yapman gereken tek bir şey var. Kendi korku filminde oynamak.”

BlindAlCU

Deadpool’un ev arkadaşı ve Robin’i olan Blind Al’ın filmdeki kullanımını da çok sevdim. Aralarındaki bağ o kısa zamanda o kadar iyi yansıtılmış ki. İki karakterin karşılıklı atışmalarını saatlerce sıkılmadan izleyebilirim. Bebek eli sahnesi zaten beni benden aldı, aklıma geldikçe gülüyorum. Ikea muhabbeti desen öyle. Umarım ikinci filmde daha fazla görürüz bu ikiliyi.

“Aşkın gözü kör değil Al, sen körsün.”

“David Beckham’ı hiç konuşurken gördün mü? Helyum tüpüyle ağzına vermişler gibi.”

deadpool-movie-image-ryan-reynolds-morena-baccarin

Vanessa’ya gelirsek, dediğim gibi filmi özel yapan karakterlerden birisi kesinlikle. Wade ile aralarındaki kimya ancak bu kadar iyi tutturulabilirdi. Çizgi roman filmlerindeki ilişkilerden çoğunlukla nefret eden birisi olarak şunu diyebilirim ki; bir Deadpool filmi için bunu dediğime inanamıyorum ama daha iyi yansıtılan ve doğal gözüken başka bir ilişki görmedim bu tarz filmler göz önüne alındığında. Dalga geçiyoruz ama Deadpool gerçekten de bir “Love Story“. Tanışmaları, özel gün ve haftalardaki “etkinlikleri” vs. derken değinildiği gibi gerçekten de bu iki fucked up karakterin birbirlerini tamamladığına inanıyorsun. Deadpool’un başının bağlı olmasının biraz kendisini kısıtladığını düşünen birisi olarak bu durumu en ufak bir sorun olarak göremedim. Umarım devam filmlerinde de doğru yaptıkları şeylerden sapmazlar. Bir diğer konu ise Vanessa’nın çizgi romanlarda mutant oluşunun filmde yansıtılmamış olması. Ben belki karakterin özünü kullanılmasını tercih ederdim fakat dediğim gibi bu keşke böyle olmasaymış diyemiyorum çünkü hali hazırda çok iyi yansıtılmış zaten.

“Kadınlar günün kutlu olsun.”

Deadpool-Exclusive-Set-Photo-Ryan-Reynolds-Gina-Carano-Ed-Skrein

Filmin İngiliz kötü adamına gelirsek. Ajax, tam da olması gerektiği karakter olmuş. Çok boyutlu bir karakter değil tamam ama zaten öyle olması gerekmiyordu bana kalırsa. Bu haliyle zaten sizi olabildiğince kendinden nefret ettirmeyi başarıyor ki bu film için en önemlisi de bu. İşkence sahnelerinin hakkının verilmesinde de büyük payı var. Bu sekanslarda Deadpool’un güçlerini kazanma ve yüzünün dönüştüğü halin nedenlerinin çizgi roman açısından farklılaştırılması da benim için hiç sorun olmadı. Gina Carano’nun canlandırdığı Angel Dust da aksiyon sahnelerinin hakkını fazlasıyla vermiş. Centilmenliğinden de faydalansa baya bildiğin patakladı Colossus’u. Ajan Smith de gerçekten okul bahçesinde gözükebilecek bir creepylikteydi. Kötü adamlar yapmaları gerekenleri yapabilmişler sonuç olarak. Ne eksik ne fazla.

“İsmini deterjandan aldın sanırım.”

geekstra_deadpool_cable (2)

Filmin en çok güldüğüm kısımlarından birisi de Colossus ve Negasonic Teenage Warhead’li ilk sahneydi. Sonunda sanatçı ruhlu centilmen Colossus’umuzu hak ettiği şekilde görebildik. NTW de olabilecek en yaratıcı ekleme olmuş. Deadpool’un iki karakterle de olan etkileşimi müthişti. Deadpool’un eklemlerini teker teker kırdığı sahnede gözümden yaş geldi diyebilirim. X-Men’e de imkanlar dahilinde olabilecek en iyi şekilde bağlanmış.

“Tüm dinazorlar T-Rex’ten korkarlardı.”

“127 saati izlemediyseniz. Ups! Spoiler!”

“Aaaa, baba?”

“Alien 3’den Ripley?”

“Hangi Profesör X. Stewart mı Mcavoy mu?”

“Koca evde sadece ikinizin olması tuhaf. Sanırım stüdyo daha fazlasını karşılamadı.”

pool01

Dediğim gibi film çoğu şeyi neredeyse kusursuz yapıyor. Sadece ufak bir iki nokta var değinebileceğim. Birincisi score tercihi. Şarkılardan bahsetmiyorum, onlar müthişti. Her biri. Junkie XL’in epik müziği ise bana göre tam Deadpool’a uygun değil gibi geldi. Wade Wilson’lı sahnelere daha uyumluydu hatta. Daha enerjik, daha absürt bir score aksiyon sahnelerini daha eğlenceli yapabilirdi bence. İkinci konu ise Deadpool’un deliliğine şizofrenisine pek bir açıklama getirmemişler filmde. Beni çok rahatsız etmedi bu konu ama değinilseydi daha iyi olurdu gibi geliyor. Detaya da girmelerine gerek yoktu pek, beyin hücrelerinin durmadan yenilenmesi vs. denip geçilebilirdi. Aslında üçüncü bir konu var gibi ama yok gibi de. Yazının öncesinde de değindim Deadpool’un başını bağlamak onu biraz kısıtlayan bir şey. Bu film bu konu beni rahatsız etmedi ama devam filminde sıkmaya başlayabilir. Hazır lafı açılmışken devam filminden beklentim kesinlikle iç ses olayına girmeye başlamaları. Bence bu durum mizah yaratıcılığına da oldukça olumlu yansır.

 

Sonuç olarak şimdiye kadarki en iyi Stan Lee cameosunu da içeren bu film, yapması gereken her şeyi kusursuza yakın yapıp bir de üstüne beklenmeyen yönleriyle şaşırtmayı/etkilemeyi başardı. Tekrar tekrar izlemek için de, devam filmi ve filmleri için de sabırsızlanıyorum.

“Aşkı satın alamazsınız. Ama 3 dakikalığına kiralayabilirsiniz.”

 

10 üzerinden 9 Chimichanga

 

Yazan: UnratedLogician

Tagged as: .

Author

unratedlogician

Mantık arayışı için çıktığı yolda anlamsızlığı benimsemiş, sevmiş ve kucaklamış olan bu şahıs; biraz okur, biraz izler, biraz da yazar. Şu sıralar pek başka bir şey yaptığı da söylenemez, sanırım.

list Archive

Background
Previous post

Post comments

This post currently has no comments.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.