• Home
 • keyboard_arrow_right FİLM
 • keyboard_arrow_right DERDİM VAR!
 • keyboard_arrow_right Derdim Var!: Alien Covenant Fragmanı

FİLM

Derdim Var!: Alien Covenant Fragmanı

ExOblivione 26 Aralık 2016 1


Background
share close

Selam gençler!

Ara ara karşınıza kendime dert ettiğim şeyleri paylaşacağım Derdim Var! başlıklı yazılarla çıkacağım.

İlk Derdim Var! yazısında konuk olarak yeni yayınlanan Alien: Covenant fragmanına yer vermeye karar verdim. Zira gerçekten bir takım noktalarda hayal kırıklığı yaratan bir fragman oldu ve filmin kendisi ile ilgili heyecanımı suya düşürdü.

Fragmanı daha izlememiş olanlarınız şuradan izlesin hele bir sonra devam edersiniz.

Şimdi arkadaşlar benim bu fragmanla ilgili dertlerim var ve bunları çeşitli başlıklar altında toplamaya çalışacağım.

İlk ve ana soru – Bu nasıl devam filmi?

Ridley Scott’un Prometheus filmi, belli başlı sorunları olsa da Alien sinematik evreni içerisinde önemli bir yeri dolduran, güzel çekilmiş, zengin kadrolu, tam bir Alien nerdgasmdır.  Direk Alien prequel’i olarak tanıtımı yapılmamış olsa da filmi izledikten sonra “E bu baya baya Alien filmiydi la!” dedirtmiştir.

prometei-poster-game-light-n2
Prometheus!

Filmden, bunun devam filmi gelirse ne bomba olur! Bizi yaratan uzaylıların evine gideceğiz! Ohhh suyundan da! hayalleri ile çıkmış ve Ridley abiden bir  duyuru gelmesini beklemeye başlamıştık.

Ve beklediğimiz haberler düşmeye başladığında heyecan fırtınası sarıp sarmaladı beni. Alien sinematik evreninin derinliklerine yolculuk edeceğimiz ikinci film geliyordu ne de olsa!

Bana afişi ile ayrı heyecan koması yaşatan Alien: Covenant’ın ilk fragmanını topuklarım popoma çarparak koşup izledim. Ve ne göreyim! Devamlılık falan hak getire! Bir tek Fassbender abinin oynadığı David görünüyor arada, onun dışında karşımızda bildiğimiz (hatta onu bile tam beceremeyen) bir Alien filmi var.

alien-covenant-poster
Orada yazan “Run” tüyleri diken diken yapmaya yetiyor.

Vay arkadaş! Nerede Engineerların dünyası? Nerede devamlılık? Bizim ana kıza ne oldu? Kafamda deli sorular. Yani ne olurdu adam akıllı bir devam filmi çekseydiniz ha ne olurdu? Onun yerine klasik bir Alien filmi izleyeceğiz gibi. En azından bu ilk fragmandan öyle görünüyor. Tek umudum fragmanın kötü olduğu ve filmin iyi yanlarını bir sonraki fragmana sakladıkları yönünde.

İkinci soru – Bu nasıl Alien filmi?

Sizi bilmem ama ben bu fragmandan Teen slasher Alien filmi tadı aldım. Hele o sondaki sevişen çiftleri duşta bastım temalı sahne beni benden aldı. Hadi bir hata yapıp, gemide yaratık avı varken duşa girme hatasında bulunmuş bu çift, Alien’daki fantazi nedir arkadaş “dur şunları duşta basayım da bir klişe korku filmi anını uzay gemisinde yaşatalım” fantazisi mi? Ama Alien’a da yazık, senaristlerin basitliğini ona yıkmamak lazım.

alien1
Bu nasıl Alien filmi derken ben.

Filmin teen slasher havasını azaltacak tanıdık oyuncu da yok. Bir Fassbender var işte o da kesin çok az görünüyordur. Bu fragmandan gördüğüm filmin bize akılda kalıcı bir başrol karakter vermeye çalışmayacağı yönünde ve gerçekten üzücü. Sonunda ölecek bile olsa bir Alien filminde hayatta kalma özellikleri sağlam bir başrol karakter olmalı arkadaş.

women-from-alien
Alien filmlerinden başrol kadınlar.

Oyuncu Katherine Waterston ile Sigourney Weaver’ın Ripley performansını yeni filmlere taşıyacak yeni bir yüz arayışı var, orası kesin. Bunu başarıp başaramayacaklarını filmi izleyince göreceğiz.

alien-covenant-trailer-hits-christmas-day
Yeni Alien kadın oyuncumuz Katherine Waterston Ripley gibi olmaya çalışırken

Yine de kimse kusura bakmasın şu fragman Alien’a ait olmasa uzayda geçen yaratıklı uzay filmi yeaa der geçersiniz çoğunuz.

Üçüncü soru – Bu nasıl Ridley Scott filmi?

Ridley Scott abi artık yaşlandı bence, ya da asistanlarına çektirip kendisi uzaktan bir iki ayar verip altına imzasını atıyor artık işlerin. E tabi 79 yaşına gelmişsin olacak o kadar. Söylesenize bu fragmandan hiç bir Ridley Scott filmi tadı aldınız mı? Eski Alien filmlerine öykünmeye çalışmışlar belli ki fakat yine de vay Ridley abim neler yapmış yine diyebiliyor muyuz? Hayır.

alien-covenant-ridley-scott-michael-fassbender
Ridley abi yaşlanmış ama dimdik ayakta.

Eyyy! Ridley, 79 yaşına gelmişin zaten, artık o yönetmelik koltuğunu bırak yapımcı olarak hayatına devam et sen. Ya da bu fragmanı kim kestiyse onu işten at, filmini bok etmiş.

Dördüncü ve son soru – James Franco bu filmin neresinde?

Fragmanı bir kaç kez izledim ama ben James Franco göremedim? Görebilen var mı? Yoksa Alien’ı mı oynuyor! Şaka bir yana kafamda bile Alien konsepti ile James Franco’yu aynı yere koyamazken fragmanda görmemek iyi oldu. Şahsen bir de onu görmeyi kaldıramazdı bünyem. Filmin neresinde ne rolde karşımıza çıkacağını merak ediyorum doğrusu.

Bak düşününce aslında Franco’dan iyi bir kötü android veya piçlik yapacak bir karakter çıkabilir. Hmm…

james-franco-secretly-cast-alien-covenant-23
Ney, Alien mı?

Evet gençler, benim ilk fragman sonrası kafamı kurcalayan, kendime dert ettiğim noktalar bu şekilde. Sizlerin fragman ile ilgili, Alien filmlerinin geleceği ile ilgili yorumlarınızı duymak isterim.

Hadin.

Etiketler: .

Previous post

Yorumlar

This post currently has 1 comment.
 1. Onur Kaya on 26 Aralık 2016

  Güzelim, iyi hoş demişsin de

  1. Daha James Franco bile gözükmediği bir fragmandan çok fazla çıkarım yapmaya çalışman ve cevap araman biraz abes değil mi?
  2. Her üçlemenin 2.filmi kötü olur önermesinin çoğunlukla doğru olduğu bir ortamda yine 2.film için gereğinden fazla beklenti içine girmişsin.
  3. Filmin adı Prometheus II değil, doğal olarak izleyici de acaba neler olduğunu bu filmde öğreneceğim beklentisine girmiyor.

Yorumunu Yaz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bu site çöp yorumlardan kaçınmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinin nasıl kullanıldığını öğrenmek için tıkla.