• Home
  • keyboard_arrow_right FİLM
  • keyboard_arrow_right [İnceleme] Ghostbusters: Hayalet Avcıları

FİLM

[İnceleme] Ghostbusters: Hayalet Avcıları

R.ist.T.O. 30 Temmuz 2016


Background
share close

Bildiğiniz gibi artık bir Geekstra klasiği haline gelmiş olan Özel Ön Gösterim etkinliklerinin sonuncusunu Ghostbuster: Hayalet Avcıları için düzenledik.

Etkinliği yapmamıza izin veren Warner Bros. Pictures Türkiye ekibine, destek veren mecralara ve yoğun ilginize çok teşekkür ederiz.

Paul Feig’in kült Ghostbusters filmini tamamen kadın kadro ile çekeceği açıklandıktan sonra internette büyük bir yaygara kopmuştu. Klasik argüman tabii ki “çocukluğumuzu mahvettiniz” oldu ama “kadınlardan hayalet avcısı mı olur” dan tutun “sömürü” ye kadar bir çok eleştiri mevcuttu.

Diğer yazılarımızda da belirtmiş olduğum gibi bu aşırı tepkiye, kişisel olarak bir dayanak bulamamış olmanın yanı sıra olabilecek ve artık “internetin doğası” olarak gördüğümüz eleştirilerin bu film için neden bu kadar büyük bir sansasyon haline dönüştüğünü anlamamıştım.

Filmi izlemeden yorum yapmayacaktım fakat, ister istemez film hakkında genel beklentimin düşmesi ve oluşan tepkilere karşı bir tepki olarak filme karşı bir sempatimin oluşması da kaçınılmazdı sanırım.

İlk fragman benim için büyük bir hayal kırıklığı idi. Gerçekten korktuğumuz başımıza geliyor sandım. Sonrasında paylaşılan fragmanlar korkumu biraz dindirmiş olsa da genel atmosfer filmin gerçekten de pek iyi olmayacağına beni ikna etmeye çalışır gibiydi.

Filmi Özel Ön Gösterimden de önce basın gösteriminde izleme fırsatı buldum. Filmi genel hatlarıyla eğlenceli buldum. Sanırım en kritik yorumum da bu. Film eğlenceli. Eğlenceli olmak dışında herhangi bir gayesi olmayan bir filmi için, bu bir başarıdır. Orijinal Ghostbusters’a aşırı bir saygı duruşu yapmak, onun izinden gitmek gibi bir derdi olmaması da benim hoşuma gitti. Yer yer kullanılan göndermeler, easter eggler, kameolar yerli yerindeydi.geekstra_ghostbusters2Filmin ilk yarısı özellikle gayet iyi yapılandırılmış. Ekibin bir araya gelmesi, doğaüstü olayların araştırılması ve ardında yatan “bilimselliğin” aktarım şeklinin bir komedi ve kendiyle dalga geçer bir üslupla veriliyor olması da hoşuma gitti. Hatta nefret edeceğimi düşündüğüm Patty karakteri bile umduğumdan çok daha iyiydi.

Fakat filmin genel olarak eğlenceli olması eleştirilecek yanları yok demek değil tabii. Benim filmle ilgili en büyük sıkıntım, filmin ikinci yarısında ciddiye alınacak bir mücadelenin olmamasıydı. Bölüm sonu canavarı ortaya çıktığında işlerin biraz daha ciddiye binmesini beklerken yazarlar ve yönetmen komediye daha da yoğunlaşmayı tercih etmişler.

Zaten bir karakter gelişimi görmediğimiz iki boyutlu kötü adam iyice çizgi film karakterine dönüşüyor (biran için fiilen de dönüşüyor). Şehrin tehlike altında olduğunu öğrendikten sonra belediye başkanını uyarmaya giden Kristen Wiig’in karakteri Erin filmin en abartılı fiziksel komedi sahnelerini peşi peşine diziyor. Sahne gittikçe büyüyor gibi görünmesine rağmen sanki ortam gittikçe daralıyor gibi hissetmeye başladım. Times meydanının göbeğinde çekildiğini düşünmemizi istediğimiz alanların yeşil ekran ve set önünde çekildiğini göz ardı edemedim.geekstra_ghostbusters3“Büyük mücadele” sonrasında bu olayın etkisinin pek hissedilmemesi, mücadelenin kedisinin bile aslında çok da büyük çaba harcamadan çözülmüş olması (herkesin, özellikle Holtzman’ın bir anda ninjaya dönüşmesinden ötürü) bir tatminsizlik oluşmuyor değil. Öte yandan film ilk karesinden bu filmin filmden çok sitkom veya skeç tadında geçeceğini “bundan fazlasını bekleme” der gibi açıkça belirtiyor bize.

Bir diğer eleştiri noktam ise Kristen Wiig’in karakteri ile ilgili. Kendisini seviyorum ve oyunculuğunun kötü olmadığını düşünüyorum. Fakat yapılan karakterizasyon konusunda biraz sıkıntılarım var. Hani sitkom veya skeç gibi diyorum ya, sitkomlarda her karakterin sabit bir kişiliği ve tepki şekli vardır. Bu karakterlerin o bölümde ortaya atılan duruma tepkileri, karakterlerin tepkilerine karşı tepkilerinin komik bir şekilde sergilenmesine güleriz. Bir bölüm bittiğinde karakterler tekrar fabrika ayarına geri döner ve daha önceki bölümlerde başlarına gelen olaylar ve etkileri çoğu zaman karakterin kişiliğini değiştirmez.

Erin karakteri de film boyunca değişmiyor. Filmdeki karakterler arasında bir karakter gelişimi, yolculuğu yapan biri varsa o Erin karakteri. Geçmişinde inandığı bir şeyi pratik sebeplerden ötürü terk etmeyi tercih etmiş, bunun sonu olarak en yakın arkadaşını kaybetmiş, fedakarlığının karşılığı olarak çevresine ve topluma kendini ezdirerek bir noktaya varmak üzereyken geçmişinden bir şey onu geri çekiyor.

Burda kişisel bir mücadele var ama filme neredeyse bunu hiç görmüyoruz. Bir iki sahnede yalnızca hikâyeyi ilerletmek için bir araç olarak kullanılıyor ve onun dışında karaktere neredeyse hiç yansıtılmıyor.  Her an ve daimi bir pasif agresif ezik olarak kalıyor. Açıkçası böyle filmlerde ana karakterin saçma sapan bir şekilde bile olsa günü kurtarması, kızı kapması, intikamını alması gibi bireysel zafer unsurunun işlenmesi karakter ile empati kuran izleyicilere dolaylı bir haz vermek için ama yolun başında da bir loserken yolun sonunda da loser olan bir karakter izlemek biraz can sıkıcıydı. Evet “kim ne derse desin kendin ol” gibi bir mesaj da var filmde ama beni karakter gelişiminin olmamasına ve Kristen Wiig’in ezik komedisine mahkûm edilmiş olmasına ikna edecek bir gerekçe değil.geekstra_ghostbusters4Zırvalamaya başladığıma göre hızlıca toparlayayım. Film bence kendi halinde gayet eğlenceli bir film. Eğer klasik Ghostbusters’ın yerini tutacak bir film bekliyorsanız, beklemeyin. Film hiçbir şekilde “çocukluğunuzu elinizden almayacak”. Filmin biraz daha genel bir kitle için yapılmış olduğunu bilin. Yani 10 yaşında Ghostbusters izlemiş ve hayranı olmuş 35 yaşındaki insanlara özel bir film değil ama bizim için de güzel anlar serpiştirmişler. Filmi kapanış jeneriğinin sonuna kadar izleyin!

Geekstra ailesiyle her konuda muhabbet için Facebook Grubumuza bekleriz.
TwitterYoutube ve Google + hesaplarımızdan da bizleri takip ediniz, Seviniz bizi!
Bu arada dost sitemiz Paralel Evren Çizgi Roman Dükkanına da göz atın!

Tagged as: .

Author

R.ist.T.O.

İzle, oku, tüket... Tekrarla.

list Archive

Background
Previous post

Post comments

This post currently has no comments.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.