• Home
  • keyboard_arrow_right FİLM
  • keyboard_arrow_right TEKNOLOJİ
  • keyboard_arrow_right Japonya Ghost In The Shell Teknolojilerini Hayata Geçirmeye Çalışıyor

FİLM

Japonya Ghost In The Shell Teknolojilerini Hayata Geçirmeye Çalışıyor

R.ist.T.O. 22 Şubat 2016


Background
share close

2014’te başlatılan Ghost in the Shell Realize Project’in amacı Ghost in the Shell manga, anime ve filmlerinde karşımıza çıkan teknolojileri gerçek hayatta geliştirmeye çalışmak. Projenin en büyük destekçilerinden biri Japon Telekomünikasyon devi NTT Docomo’nun yatırım kollarından biri olan NTT Docomo Ventures.geekstra_gits (15)NTT Docomo Ventures, araştırmacılar, bilim insanları ve girişimcilerle günümüzde hayata geçirilebilecek Ghost in the Shell teknolojileri hakkında görüşmeler yapıyor.

Geçenlerde Ghost in the Shell Realize Projesi kapsamında geliştirilen teknolojiler için bir sergi düzenlenmiş ve en iyi uygulamalar için ödüller dağıtılmış. Sergilenen teknolojiler harika. Çoğu prototip aşamasında olsa da, Siber Koruma Zırhı gibi icatlar uygulamalı olarak test edilebilir durumda.

Beni en çok heyecanlandıran projelerden biri Tachikoma robotlarını (yarı ölçekte bile olsa) üretmeye çalışan Cerevo firmasının projesi. Tabii bir Tachikoma’yı Tachikoma yapan şeyin çocuksu ve öğrenmeye aç yapay zekası olduğunu söylemem gerekiyor ama yine de çalışır bir Tchikoma yaratmaya çalışan insanların olduğunu görmek mutluluk verici.

Bahsettiğim projelerin dışında daha bir çok proje geliştiriliyor.

Şahsen Tachikomalar haricinde hayata geçtiğini görmek isteyeceğim bariz teknolojilerden biri beyin-bilgisayar ara yüzü, insan beyni ile yönetilebilen biyonik robotlar ve tabii ki görünmezlik teknolojisi.

Tabii Ghost in the Shell okumuş ve izlemiş olanlarınızın bildiği üzere seri, temeli teknolojiye dayandırılarak varoluş, insanlık, kontrol ve bireysellik gibi felsefi, etik kavramları sıkça ele alıyor. Gits teknolojilerinin hayata geçmesi bu soruların da hayatımıza girmesi anlamına geliyor olabilir.

Teknolojinin hayatımıza etkisi, algımızın, bireyselliğimizin, toplumumuzun ve hatta robotların etiği tartışmaları yıllardır devam ediyor. Sıkça bahsettiğim ve kısmen hayatımızın bir gerçeği haline gelmiş sürücüsüz arabaların olası kaza senaryolarında nasıl tepki verecekleri/vermeleri gerektiğine ilişkin tartışma buna bir örnek olabilir.

Yapay zeka ve robotlar devreye girdiğinde insan hatası gibi muğlak kavramların geçerliliğini tamamen yitireceği senaryolar düşünülebilir. Yapay zekanın veya bir programın aldığı kararların, insanlardaki gibi refleks, ani dürtü, iç güdü vb ölçümlenemeyecek dayanaklardan bağımsız olacağını varsayıyoruz. Bu da yapay zekaların davranış biçimlerinde kesin, ölçülebilir, kaynağı araştırılabilir ve bilinçli bir tercihin söz konusu olacağı anlamına gelir. Bu varsayımlar ışığında bir robotun herhangi bir sebepten bir hata yapması, hatta bir insanı öldürmesi robotun suçu mudur yoksa onu programlayanın suçu mudur?

Bir yazılımcı bir yapay zekanın tüm kodunu kendi yazmayabilir. Öğrenebilen yazılımlar var. Bu tür yazılımların topladıkları datalar üzerinden “uygun” buldukları davranışların bir insan hayatına mal olması genel anlamda insanlığın suçu mudur (neticesinde robotlar bizim davranışlarımız, eylemlerimiz ve geçmiş eylemlerimize bakarak öğrenecek ve karar alacak)?

Bu konuları düşünmek neden bilmiyorum benim hoşuma gidiyor ve tabii konunun herhangi bir şekilde uzmanı olmadığım için anlamsız, mantıksız ve hatalı yorumlar yapıyor olabilirim.

Ne olursa olsun insanın teknolojiyi kullanımı ve teknolojinin hayatımıza etkisi (bu etkinin tek yönlü bir şey olmadığını düşündüğümü de burada not etmek isterim. Geliştirilen, hayatımıza giren ve çıkan teknolojiler bizi şekillendirdiği gibi, teknolojinin gelişimi ve uygulaması da bizim ihtiyaç ve talebimize göre gelişmekte) büyük ölçekte olumlu bir etken olacağına inanmak istiyorum.

Gençler, sizin Gits’ten görmek isteyeceğiniz teknolojiler ne olurdu?

Geekstra ailesiyle her konuda muhabbet için Facebook Grubumuza bekleriz.
TwitterYoutube ve Google + hesaplarımızdan da bizleri takip ediniz, Seviniz bizi!
Ayrıca Dükkanımıza da bir göz atmayı unutmayın!

Etiketler: .

Yazar

R.ist.T.O.

İzle, oku, tüket... Tekrarla.

list Arşiv

Background
Previous post

Yorumlar

Bu içeriğe henüz yorum yapılmamış

Yorumunu Yaz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bu site çöp yorumlardan kaçınmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinin nasıl kullanıldığını öğrenmek için tıkla.