• Home
 • keyboard_arrow_right FİLM
 • keyboard_arrow_right DC
 • keyboard_arrow_right [Yorumlu] Batman v Superman’in Gişe’deki Şansı %32 – İstatistiğe Geek Bakışı?

FİLM

[Yorumlu] Batman v Superman’in Gişe’deki Şansı %32 – İstatistiğe Geek Bakışı?

R.ist.T.O. 19 Şubat 2016 1


Background
share close

Kafkaesk’in bana son zamanlarda tekrar tekrar söylediği bir şey var. “Dünyayı istatistik bitirecek…” Bu söyleme ihtimal versem de pek olası bulmuyorum.

Anlaşılıyor mu bilmiyorum ama benim eğitimim mühendislik temelli. Her ne kadar sayısal-sözel ayrımına pek inanmasam da pratik ve uygulamalı alanlarda matematiksel verimliliğe inanan biriyim. Laf aramızda Kafkaesk sözelci…

Mantık ve sebep sonuç ilişkilerine dayalı durumların istatistiksel bir modeli çıkartılabilir. Fakat şunu her zaman akılda bulundurmalıyız ki, istatistiki modellerin güvenilirliği, modeli oluşturan analiz biçimine ve o modele yedirilen verilere dayalı. Hepimizin de tahmin edeceği gibi tüm verilerin (sabit veya değişken) elde edilmesi imkansız ve tüm verilerin elde olmadığı bir durumda mükemmel bir analiz metodolojisine ulaşmak da imkansız. Zaten tüm verilerin var olduğu mükemmel bir dünyada istatistik bilimi olmazdı.

Demeye çalıştığım şey istatistik, hata payı barındıran ve eldeki şartlarda mümkün olduğu kadar bu hata payını küçülterek doğru sonucu tahmin etmeye yönelik bir araç.geekstra_batmanvsuperman-(1)Tüm bunları neden mi anlattım? Tabii ki sizinle bir haber paylaşmak için.

Bilgisayar bilimcileri bir algoritma geliştirmişler. Amaçları vizyona girecek filmlerin olası başarı oranlarını tahmin etmek. 2000 – 2010 seneleri arasında vizyona girmiş 2.506 filmin bütçe, oyuncu, yönetmen, çıkış tarihleri vb verilere dayanarak gişede başarılı olacak filmleri tahmin etmeye çalışıyorlar. Yazılımın başarı kıstası filmin gişeden en az $7.3 Milyon kar etmesi (yani maliyetinin üstüne $7.3 Milyon kazanması).

Yazılımın Batman v Superman: Dawn of Justice için hesapladığı başarı oranı (yukarıda belirttiğim eşiği aşma olasılığı) %32.

Eminim bu algoritma sağlanan verilerin ışığında, en doğru sonucu ulaşmam için yazılmıştır. Fakat, sağlanan verilerin niceliklerinden (istatistikte örnek büyüklüğü çok önemlidir) ve yeterli çeşitlilikte veri kullanılmış olduğundan şüpheliyim. Keza bir filme izleyici çeken bir çok etken olabilir. Filmin konusu, filmle ilgili izleyici beklentisi, yapılan pazarlama çalışmasının potansiyel izleyiciler üzerindeki etkisi, marka ve karakter bilinirliği, filmden bağımsız işlenen konunun mevcut hayran kitlesi vb ölçümlemesi güç etkenlerin ne kadar ele alındığı soru işareti (alınmış olsa sosyal medya verilerine göre ölçümleme yaptıklarını da yazardı haber).geekstra_batmanvsuperman-(2)dBatman v Superman’in yapım bütçesi ne kadardı bilmiyorum. Eminim ki pazarlama bütçesi dahil en az $350 Milyon’un üstündedir. Sızan haberlere göre Batman v Superman, $500 Milyon’a yaklaşan bütçesiyle gelmiş geçmiş en pahalı film prodüksiyonu olmaya da aday. Marvel’in Infinity War filmlerinin toplam bütçesinin de $1 Milyar olacağı söyleniyor.

Araştırmayı yürütenlerden biri olan Doktora öğrencisi Michael Lash’in de dediği gibi “gişede büyük başarı göstermiş filmlerin büyük yatırımlar gerektirmesi” normal. Şu an resmi olarak yapılan en yüksek yapım bütçeli film Forbes’a göre Disney’in Pirates of the Caribbean: On Stranger Tides. Toplam yapım bütçesinin $410 Milyon dolarmış (Johnny Depp’in payı $55 Milyon. En yüksek olduğunda toplamda 895 kişiye ulaşan yapım ekibinin toplam maliyeti ise $17,8 Milyon).

Devam>>

Etiketler: .

Yazar

R.ist.T.O.

İzle, oku, tüket... Tekrarla.

list Arşiv

Background
Previous post

Yorumlar

This post currently has 1 comment.
 1. Cagatay on 23 Şubat 2016

  Birakin abi bu programi cope atin gitsin. Yok batman v superman gisede yuzde 32 olasilikta basarili olacakmis. Bu ne anlama geliyor biliyor musunuz? Batman v superman filmi %68 olasilikla gisede cakicak demenin baska bir yoludur bu.
  ?
  Belki de gise rekoru kiracak filme bide gisede basarisiz olacak diyorlar bi gidin arkadasim ya. Azcik batman kimdir ne is yapar, superman kimdir necidir, okuyup da gelin, yapin soyle isleri.
  !
  Bende bu adamlari Cernde hayirli bir is yapiyolar saniyordum. Gitmis adamalar hangi film ne kadar gise yapacak diye tartisiyorlarmis. Bu ne pervasizca bir hareket , burda bir seyler bilim adina cok yanlis gidiyor diye gozlemliyorum. Illa da sey yapacaksaniz subway surf3, candy crush2 yi falan tasarlayin bir katkiniz olsun

Yorumunu Yaz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bu site çöp yorumlardan kaçınmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinin nasıl kullanıldığını öğrenmek için tıkla.