• Home
  • keyboard_arrow_right FİLM
  • keyboard_arrow_right ÇİZGİ DİZİ
  • keyboard_arrow_right Nedir Bu Ghostbusters Reboot’unu Çevreleyen Negatif Enerji?

FİLM

Nedir Bu Ghostbusters Reboot’unu Çevreleyen Negatif Enerji?

R.ist.T.O. 11 Mayıs 2016


Background
share close

Paul Feig’in yönettiği Ghostbusters reboot’u duyurulduğu anda geekleri “neden olmasın”cılar ve “noooooooooooooooooooooooooooo!” cular olarak ikiye böldü. Orijinal kadronun (en azından sağ olanların) dönmeyeceği söylentisi (ki Bill Murray’den Sigourney Weaver’a bir çok oyuncu göreceğiz), tam takım kadın oyuncularla çekilecek olması ve ardından yayımlanan fragman sanki internet alemini “noooooooooooooooooooooooooooo!” cuların bayrağı altına topladı.

Fragmanların üstüne New York Daily News gazetesi Feig’in

Geek kültürü, tanıdığım en büyük “asshole (İngilizce metinde sansürlenmiş. Yerine Türkçe bir küfür koyup sansürlemek yerine orijinalini kullanmayı tercih ettim)”ları içinde barındıran bir küme. Özellikle de bu Ghostbusters projesi yüzünden aylardır onların saldırısı altındayım.

Sözlerini içeren bir röportajı yayımlandıktan sonra ateş iyice körüklendi.geekstra_ghostbusters (2)Şimdi de Feig bir açıklama ile geek kültürü hakkındaki yorumuna netlik kazandırmaya çalışıyor:

New York Daily News’da 2 Mayıs 2016’da basılan röportajım bir buçuk sene önce geek kültürü üzerine yazılan bir kitap için yaptığım bir röportajdandır ve kitabın yazarı bu yorumumu Daily News’a satmış, son günlerdeki Ghostbusters filmiyle ilgili yorumlara karşı verdiğim bir tepki gibi gösterilmiştir. Daily News konu ile ilgili düzeltisini 7 Mayıs’ta yayımlamıştır ve buna minnettarım. Yorumuma açıklık getirmek gerekirse, alıntının yapıldığı röportajı 9 Şubat 2015’te Ghostbustesr projesini Twitter üzerinden duyurduktan bir buçuk hafta sonra verdim. Bu bir buçuk hafta içinde ben ve filmin oyuncuları internet üzerinden hayatımda gördüğüm en nefret dolu tweet, yorum ve makalelere maruz kaldık. Bu yorumumum “paradigma (geek kültürünün artık aşırı popüler olmasından ötürü) geeklerin artık asshole olması yönüne kaydı mı dersiniz?” sorusuna cevaben verilmişti. Cevabımda gerçekte geek topluluğundan assholelarla tanıştığımı söylediğime pişmanım çünkü geek kültüründen gelen ve yüz yüze tanışıp samimi ve sıcak olmayan bir insan tanımadım. Bahsettiğim assholelar sanal alemde yaşayan yalnızca nefret dolu yorum, tweet ve makaleleri yazanlar. Sevdikleri filmlerin yeniden çekilmesi ile ilgili gerçek endişelere sahip fanları veya filmimizin fragmanını izleyip beğenmemiş olanları kastetmiyorum. Bunların hepsi geçerli endişeler ve yorumlar. Tüm bu görüşlere saygı duyuyorum. Ben, kadın düşmanlıklarını, nefretlerini kusan ve tehditlerini savuranlardan bahsediyorum. Benim bahsettiğim assholelar bunlar. Hayatı boyu bir geek olmuş ve geek topluluğunun gururlu bir üyesi (ayrıca Freaks and Geeks dizisinin yaratıcısı) olarak başkalarını ezen kabadayılardan nefret ediyorum. Her topluluk kendi içinde azınlık olsa da içinde kabadayıları barındırır. En yüksek ses onlarındır ve en çok dikkat ve ilgiyi onlar görüyormuş gibi görünür. Fakat onlar kabadayıdan başka bir şey değildir ve hiçbir şekilde çoğunlukta olan geek topluluğumuzun düşünceli ve iyi insanlarını temsil etmemektedirler. Geek topluluğu bir çoğumuz için bir sığınak olmuştur ve hepimiz bu kabadayıların bir parçası olmayı sevdiğimiz konuşma, tartışmaları ve kültürümü ele geçirmelerinde izin vermemeli, kültürümüzü temsil eden yüzü olmalarına izin vermemeliyiz. Bu kabadayılar bizi temsil etmezler ve gerçek geekler de değillerdir. Onlar azınlığın azınlığı. Tanrı bu dünyanın gerçek geeklerini kutsasın.

geekstra_ghostbusters (1)Açıkçası konu üzerine çok da konuşmak istemiyorum. Filmin fragmanlarını çok beğenmeyenlerdenim fakat ne kadar kötü bir film çıkarsa çıksın “keşke daha iyisi olsaydı ama neyse”nin ötesinde bir tepki vereceğimi de pek sanmıyorum. Bu filmin berbat bir film olması benim orijinal filmlerden aldığım zevki, onları hatırladıkça yaşadığım nostaljiyi zerre etkilemez.

Konu, eleştiri yapmış olmak için yapılmış eleştiriyle başlamış, eleştirinin eleştirilerine dönmüş ve şimdi de kişisel bir davaya dönüşmüş… Önce bir filmi izleyelim de yücelteceksek de yerin dibine batıracaksak da ondan sonra yapalım…

Paul Feig’in yönettiği Ghostbusters filmi 29 Temmuz’da gösterime girecek ve oyuncu kadrosunda Kristen Wiig, Melissa McCarthy, Leslie Jones, Kate Mckinnon, Chris Hemsworth, Michael K. Williams Andy Garcia, Bill Murray, Annie Potts, Dan Aykroyd, Sigourney Weaver, Ernie Hudson gibi orijinal filmlerden de tanıdık simalar da bulunuyor.

Geekstra ailesiyle her konuda muhabbet için Facebook Grubumuza bekleriz.
TwitterYoutube ve Google + hesaplarımızdan da bizleri takip ediniz, Seviniz bizi!
Bu arada dost sitemiz Paralel Evren Çizgi Roman Dükkanına da göz atın!

Etiketler: .

Yazar

R.ist.T.O.

İzle, oku, tüket... Tekrarla.

list Arşiv

Background
Previous post

Yorumlar

Bu içeriğe henüz yorum yapılmamış

Yorumunu Yaz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bu site çöp yorumlardan kaçınmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinin nasıl kullanıldığını öğrenmek için tıkla.